Başkan Özcan açıkladı: Çiğli’de vaka sayısı çok yüksek

Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek

CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, Çiğli’de koronavirüs vakalarının arttığına dikkat çekerek maske kullanımı konusunda uyardı.

22 Nisan 2021 - 14:46 - Güncelleme: 23 Nisan 2021 - 11:39

ÖNCÜŞEHİR – CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulundu. Hükümetin koronavirüs sürecini iyi yönetemediğini söyleyen Özcan, Ramazan ayının vakaları düşürmek için bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın kullanılamadığını belirtti.

“TAM KAPANMANIN YAPILMASI GEREKİYORDU”

Başkan Mert Özcan, vaka sayılarının ciddi oranda arttığını belirterek, “Özellikle ölen sayısı konusunda gerçek rakamların verilmediğini düşünüyorum. Koronavirüse yalanıp da başka rahatsızlığı olan kişilerin ölüm raporlarına başka şeyler yazılıyor. Bu rakamların iki katı fazla vaka sayısı olduğunu düşünüyorum. Bu önemle, tam kapanmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Çözümü Ramazan ayında saati 21.00’den 19.00’a çekmek değildi. Tam kapanmanın yapılması gerekiyordu. Özellikle sokağa çıkanlar turistler, görevliler konusunda da çok denetim olmadığını düşünüyorum. Bu noktada da artık çok fazla. Hafta sonu yasak olmasına rağmen dahil sokaklarda insanlar dolu. Mevcut iktidar süreci başından beridir doğru yönetemedi. İlk maske becerisizliklerinden bu yana bu işi iyi yapamadılar. Hala bu noktada devam ediyorlar” dedi.

“AŞI KONUSUNDA SINIFTA KALDIK”

Ramazan ayının bir fırsat ayı olduğunu söyleyen Özcan, “Kamuda, bankada, postanede ve birçok kamu kurumunda çalışanların uzaktan çalışmayla da işlerin yürütülüyor. Sistemsel olarak da neredeyse alışverişler, resmi işler her şey online yapılabiliyor. Aslında bakacak olursak; Covid-19 bize teknolojiyi kazandırdı. Online çalışma, online işlemler yapma, online olarak resmi kurumlarda işini görme konusunu da öğretmiş oldu. Ama uygulamada hükümet bunu yapmıyor. Maalesef ben bu kısıtlamalarla vaka sayılarını çok düşeceğini sanmıyorum. Ramazan ayı bir fırsattı aslında. Ramazan ayında tam kapanma yapıp, çok sıkı tedbirlerle ve sokakları da iyi takip ederek vaka sayıları düşürebilirdi. Aşı konusunda da sınıfta kaldık. Birçok insan aşı vurulmuyor. Biz düzensizlik hakim. Ne yaptıkları belli değil, sayıların gerçek mi değil mi diye tereddütteyim” şeklinde konuştu.

“MASKE KULLANIMI DA BÜYÜK BİR ÖNEM ARZ EDİYOR”

Çiğli’de koronavirüs vaka sayılarının yüksek olduğunu belirten Başkan Özcan, “Virüs artık gençlere indi. Hastanelerdeki doluluk oranları çok artmış durumda. Bizler kendimizin ve çevremizin sağlığı için öncelikle çok dikkat emmemiz gerekiyor. Bu bilinci insanlara aşılamak gerekiyor. Kurallar konusunda daha mı katı olmak gerekiyor acaba diye düşünüyorum. Maske kullanımı da büyük bir önem arz ediyor. Ben de 4-5 ay önce Covid-19 yakalandım.  Ben hastaneye gittiğimde tüm sağlık çalışanları çift maske taktığını gördüm. Kendimizi dezenfekte etmek önemli ama bu işin asıl korunma yolu maske. İnsanların evde durmaya teşvik etmek lazım. Ne kadar evde durursak bu virüs o kadar az yayılır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“GÜCÜMÜZÜN YETTİĞİ KADAR ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ”

İnsanların ekonomik durumunun çok kötü olduğunu öne süren Başkan Özcan, “Günlük işlerde çalışanlar, garsonlar ve kapatılan birçok işletmeden dolayı bizim en büyük sıkıntımız şu anda işsiz kalan insanların ekonomik durumu. Benim telefonum neredeyse hiç susmuyor. Bu arayan kişilerin de neredeyse yüzde 99’u elektriğini, suyunu, kirasını ödeyemediğini ve işsiz olduğunu söylüyor. Biz de insanlara maddi olarak ne yapabiliriz ona bakıyoruz. Elektrik, su, kira gibi yardımlarda bulunmaya çalışıyoruz. Bir de gıda yardımları yapıyoruz. Çiğli bu konuda da duyarlı. Geliri iyi olan işverenlerden de gıda topluyoruz. Gıda, giysi, kırtasiye gibi yardımlarda bulunuyoruz. Bize ulaşana herkese gücümüzün yettiği kadar çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

CHP ÇİĞLİ ÖRGÜTÜNDE KORONAVİRÜS VAKALARINDA ARTIŞ

Koronavirüs vakalarının artmasından dolayı İlçe Binasını bir süreliğine kapattıklarını söyleyen Özcan, “izole etmeye karar verdik. Bir belediye başkan yardımcımız koronavirüs dolayısıyla vefat etti. Aynı anda 6-7 tane meclis üyemizde test sonuçları pozitif çıktı. İlçe yöneticilerimizden de, kadın kollarımızdan da, gençlik kollarından da aynı anda pozitif çıkanlar oldu. İlçe binamızı bir süreliğine kapattık, zorunlu bir durum olmadığı sürece de açmıyoruz” dedi.

“SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİNİN ÖRNEĞİNİ TÜM TÜRKİYE’DE SERGİLİYOR”

CHP’li belediyelerin sosyal hizmetler konusunda çok iyi çalıştığını vurgulayan Başkan Mert Özcan, “Çiğli Belediyemiz de öyle. Geçtiğimiz günlerde müzisyenlere nakdi destek sağlandı. Bence çok takdir toplayan bir destekti. Ramazan ayında da şöyle bir şey yapılıyor; sadece paket servis ile çalışıldığı için Çiğli’deki lokantalardan her gün bir tanesinden 400 veya 500 kişilik yemek siparişleri veriliyor. En azından o lokantaya bir katkı koyuluyor. O siparişler de durumu olmayan insanlara dağıtılıyor. Berberlere katkı sağlandı, kahvehanelere ve kafelere maddi destek sağlandı. Bu sadece Çiğli örnekleri. Genel anlamda baktığımızda dediğim gibi, CHP’li belediyeler sosyal demokrat belediyeciliğinin örneğini tüm Türkiye’de sergiliyor” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey olmamış gibi izledi
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...