Başkan Özçınar: Kiraz’a hizmet engelleniyor

Başkan Özçınar: Kiraz'a hizmet engelleniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ‘özel idare arsası’nın paylaşımı konusunda anlaşmazlığa düşen Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, Kiraz’a hizmet yapmasının engellendiğini iddia etti. Özçınar, Kiraz Devlet Hastanesi proje alanını da içeren planların mahkemece durdurulmasından da İzmir Büyükşehir Belediyesini sorumlu tuttu.

13 Mart 2020 - 09:48 - Güncelleme: 13 Mart 2020 - 10:50

Kapatılan İl Özel İdaresinden kalan gayrimenkullerin paylaşımı, kurumlar arasında anlaşmazlık konusu olmayı sürdürüyor. Daha önce İl Özel İdaresine ait olan Kiraz’daki 4 bin 824 metrekarelik arsa bu kez İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kiraz Belediyesinin arasını açtı. İmar planlarında mezbaha ve belediye hizmet alanı olarak geçtiği için ilk önce İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verilen arsa, Kiraz Belediyesinin itirazları ile devir komisyonunca yeniden değerlendirilerek bu kez Kiraz Belediyesine verildi. Arsanın tapusu da Kiraz Belediyesi üzerine yapıldı.

ARSA ANLAŞMAZLIĞI BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNE TAŞINDI

Ancak arsanın tapusu Kiraz Belediyesine devredildikten sonra İzmir Büyükşehir meclisinin gündemine ilginç bir başkanlık önergesi geldi. Önergede toplam alanı 4 bin 827 metrekare olan arsanın 4 bin 632 metrekaresinin İzmir Büyükşehir Belediyesine ait olduğu, kalan 192 metrekarelik Kiraz Belediyesine ait kısmın da kamulaştırılması için meclisten yetki talep ediliyordu. Bunun üzerine Ak Parti Meclis Üyesi Hakan Yıldız, sözü edilen arsanın tamamının İzmir Valiliği Devir Komisyonu tarafından Kiraz Belediyesine verildiğini belirterek, arsanın tamamının Kiraz Belediyesine ait olduğuna dair tapuyu Başkan Soyer ve meclis üyelerine gösterdi. Mecliste yaşanan tartışmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu önergenin gündemde bırakılmasını oyladı ve önerge yeniden değerlendirilmek üzere oy birliği ile komisyona geri gönderildi.  

“KAMUDAN, KAMUYA KAMULAŞTIRMA OLMAZ!”

Ancak Büyükşehir ile Kiraz Belediyesi arasındaki arsa anlaşmazlık bitmeden ikinci bir olay patlak verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Kiraz’a ilişkin planlarına, İzmir Büyükşehir Belediyesinin itirazı üzerine mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu durdurma kararı; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bu planları doğrultusunda Haziran ayında başlaması planlanan 75 yataklı Kiraz Devlet Hastanesi projesinin de durdurulması anlamını taşıyor. İşte bu son gelişme üzerine Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, eleştiri oklarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e yöneltti. Kiraz’a hizmet etmesinin engellendiğini savunan Özçınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mülkiyeti Kiraz Belediyesine ait olan şantiye ve belediye hizmet alanı olan yerimiz; imar planında mezbaha görüldüğü ve mezbahaları işletme yetkisi de Büyükşehir’lerde olduğu için İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmişti. Fakat mezbaha bizim o arazide değil, DSİ’ye ait alandaydı. Biz de itirazlarımızı yaparak bir şekilde hakkımız olanı geri aldık. Ancak 2 haftadır, usulsüz bir şekilde herhangi bir hakları olmadığı halde meclis kararıyla bize ait olan yeri tekrar almaya yani kamulaştırmaya çalışıyorlar. Oysa kanun nettir; 30. Madde der ki; bir kamu kuruluşunun malı başka bir kamu kuruluşu tarafından kamulaştırılamaz.”

HASTANE PLANLARINA ‘DURDURMA’ KARARI

Hastane projesini de içeren bölgenin imar planlarına İzmir Büyükşehir Belediyesinin itiraz ederek, durdurma kararı aldırmasına da Başkan Saliha Özçınar’ın tepkisi sert oldu. Başkan Özçınar, “Haziran’da başlayacak olan hastanemizi dava açarak yürütmeyi durdurdunuz. Bu nefret kime? İpe sapa gelmeyecek bahanelerle bu hastaneye engel olmaya çalışmanızı Kiraz halkı unutmayacaktır. Siz engel olun, bizler daha da çok çalışıp yapacağız” dedi.

“İZSU’YA YER İSTEDİLER KOMİSYONA BİLE SORMADAN VERDİK”

Belediye Başkanı olarak siyasi ayırım gözetmediğini de belirten Özçınar, “Meclisimizden istedikleri her ne ise yapmak için çalıştık çabaladık? Kiraz’ımızda yaşayan vatandaşlarımızın refahı için bunu yapıyoruz. İZSU’ya yer istedikleri zaman komisyona havale etmeden, beş kuruş para talep etmeden, vatandaşımız için defalarca yer verdik. Bugüne kadar art niyet beslemeden yol aldık, karşılığı bu olmamalıydı” diye konuştu.

Başkan Özçınar, Salı günü yapılan Ak Parti Kiraz İlçe Kongresinde de bu konuları içeren bir konuşma yapmış ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e eleştirilerini sert ifadelerle dile getirmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elektrik toptan fiyatında indirim
Elektrik toptan fiyatında indirim
Bir destek de turizmciye: Kullanım bedeli ile ecrimisile 6 ay erteleme
Bir destek de turizmciye: Kullanım bedeli ile ecrimisile 6 ay...