Başkan Tugay bu kez ihaleyi alamadı... Sert açıklamalar yaptı...

Başkan Tugay bu kez ihaleyi alamadı... Sert açıklamalar yaptı...

Daha önce TOKİ'nin satışa çıkardığı 8.5 dönümlük araziyi satın alan Karşıyaka Belediyesi, TOKİ'nin bugünki ihalede satışa çıkardığı araziyi ise fiyatın aşırı yükselmesi üzerine alamadı. Başkan Cemil Tugay, TOKİ'ye zehir zemberek açıklamasıyla tepki gösterdi.

09 Temmuz 2020 - 21:55 - Güncelleme: 09 Temmuz 2020 - 22:21

Mavişehir'de rekreasyon alanı olarak belirlenen arazi bugün TOKİ tarafından satışa çıkarıldı. Araziyi kamusal amaçlarla kullanmak amacıyla ihaleye giden Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, açık arttırmada fiyatın aşırı yükselmesi nedeniyle araziyi alamadı. Mavişehir'deki TOKİ arazisi için açık arttırmada son olarak biri 52, diğeri de 48 milyon lira olan iki teklifin verildiği öğrenildi. Bu rakamlarda bir bütçeyi karşılayamayan Karşıyaka Belediyesi ise ihaleden çekildi.  

Başkan Tugay, yeşil alan ve spor alanı olarak belirlenen arazilerin özel şahıslara rant amaçlı olarak satılmasına ise çok sert tepki gösterdi.

İşta Başkan Tugay'ın o açıklaması:

"Bugün Ankara’da bir kamu kuruluşu olan TOKİ eliyle, şehir planında Mavişehir’de rekreasyon alanı (yeşil alan) ve açık spor alanı olarak belirlenmiş, yani halkımıza ait olan iki arazi, henüz kişisel ve kurumsal kimlikleri hakkında bilgimiz olmayan kişilere, belirlenmiş olan tahmini bedellerin çok üzerinde, astronomik rakamlara satılmıştır. Bu satış basit bir satış değildir. Rant amaçlı olduğu çok açıktır. Söz konusu yerlerin ilan edilen fiyata yakın rakamlarda satılması durumunda alma niyetiyle müzayede salonunda bulunurken şahit olduğumuz bu haksız durum Karşıyaka Belediye Başkanı olarak bana ve eşlik eden arkadaşlarımıza büyük acı vermiştir. Yükseltilen satış rakamları belediye bütçesi ile karşılanabilecek miktarlar değildir. Başından beri satılmaması yönünde ikazlarımıza ve belediyeye devredilmesi yönündeki taleplerimize karşın yine ve yeniden rant alanı yaratmak için gerçekleştirildiği çok açık olan bu satışa ve bu alanda gerçekleştirilecek olası bir yapılaşmaya karşı yasal bütün yollara başvuracağımızı, kamudan ve halktan aldığımız güçle mücadelemizi son ana kadar sürdüreceğimizi herkesin bilmesini isteriz. Bu fırsatla önceki satışta satın aldığımız 8,5 dönümlük belediye hizmet alanının, ranttan kurtarılmış olmasının, bu üzüntü verici durumda tek tesellimiz olduğunu da ifade etmek isterim.

TEK TESELLİMİZ...
Bu arazileri alan kişi veya kurumlara hayırlı olsun diyemeyeceğim. Bu alışverişin Karşıyaka halkına saygısızlık olduğunu farketmelerini umutsuzca bekliyorum. Karşıyaka tarihiyle, bugünüyle ve geleceği ile büyüktür ve nihayetinde her zaman iyilik ve doğruluk kazanacaktır. Yaşasın Karşıyaka, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Menemen Belediyesi Meclis Üyeleri yeni başkanı seçiyor
Ak Parti Menemen adayını açıkladı
Ak Parti Menemen adayını açıkladı