Batur’dan Zorlu Konak projesi isyanı: İzmir’in kalbine hançer...

Batur'dan Zorlu Konak projesi isyanı: İzmir'in kalbine hançer gibi…

Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek, 146 metre yüksekliğinde ve 42 kattan oluşacak Zorlu Konak projesine Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’dan sert tepki. İzmir’in kalbine saplanmış hançer gibi tanımlaması yapan Batur, projeyi durdurmak için hukuk birimlerinin harekete geçirildiğini söyledi.

02 Aralık 2019 - 18:48 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 18:53

Mevlüt DAĞDEVİREN - İzmir bir süredir Konak’ın tam merkezine yapılması planlanan 42 katlı Zorlu Konak projesini tartışıyor. İzmir’de başta Mimarlar Odası olmak üzere bir çok sivil toplum örgütünün tepkilerine yol açan 146 metre yüksekliğindeki Zorlu Holdin’e ait Zorlu Konak projesine son tepki ise Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’dan geldi.

Bu yükseklikteki bir gökdelenin Konak’ın merkezine yapılmasını hiçbir açıdan doğru bulmadığını ve içine sindiremediğini anlatan Başkan Batur, “Kent siluetini de bozacak böyle bir projeyi biz de doğru bulmuyoruz. Bir kere İzmir’de yüksek yapılar için ayrılmış bölgeler var. Yüksek projeler için bu bölgelerin kullanılması gerekiyor. Kaldı ki Konak’ın ne alt yapısı ne de trafiği bu yoğunluktaki bir projeyi kaldırmaz” dedi.

HUKUK BİRİMLERİ HAREKETE GEÇTİ

Ruhsatlandırma sürecinde yetkilerinin kısıtlı olduğunu da belirten Batur, “Ancak Konak’ı yöneten yerel yönetim olarak ben ve yerel yönetim meclisi olarak bunu engellemek için elimizden geleni yapacağız. Belediyemizin hukuk birimlerini de bu anlamda atılabilecek her türlü adımı atmaları konusunda harekete geçirdik” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Emin Çelikkayalı
    8 ay önce
    SAYIN ABDÜLBATUR BAŞKANI İZMİRLİLER OLARAK SONUNA KADAR DESTEKLİYORUZ , İZMİRİN KALBİNE NEFESİNE GÖRSELLİĞİNE BİR HANÇER VURULMASINI KESİNLİKLE REDDİYORUZ , ELLERİNİZİ İZMİR ÜZERİNDEN ÇEKİNİZ İSTANBULU BİTİRDİNİZ SIRA İZMİRE Mİ GELDİ , İZMİRİN MANZARASI ZATEN BİLİNİYOR KÖYKENT , BU YAPILAR BİR TEZATTIR ?????????????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Çeşme'de mekanlara ceza yağdı
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?
Menderes'teki orman yangını söndürüldü mü?