Bayır, ’Çarşaf Liste’ kararını nasıl aldırdı?

Bayır, 'Çarşaf Liste' kararını nasıl aldırdı?

Aylar öncesinde il kongresinde seçime çarşaf liste ile gidilmesini savunan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, bugün kongrede sunulan blok liste önerisine karşı konuşan tek kişi oldu. Ancak, delegeyi ikna edip çarşaf liste kararını da aldırdı. Bayır, işte o süreci oncusehir.com'a değerlendirdi.

08 Şubat 2020 - 15:34 - Güncelleme: 08 Şubat 2020 - 16:04

Didar DEMİRCİ - İzmir'in hem demokrasinin beşiği hem de Cumhuriyet Halk Partisinin kalesi olduğunu belirten CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, delegelere karşı yapılan dayatmaları doğru bulmadığını belirterek, şöyle konuştu: "Biz aylardır İzmir CHP'nin kalesi, demokrasinin beşiği bir kent. Burada bir takım dayatmaların delegasyonda ters tepeceğini hep anlatmıştık. Buna rağmen bazı arkadaşlar çıkıp seçimin blok liste ile yapılmasını önerdiler. Ben de çıkıp, blok liste ayrıştırır çarşaf liste birleştirir şeklinde bir konuşma yaptım. O konuşma da kabul gördü. Divan başkanımız da oyladı. İşin ilginç yanı blok liste önergesi veren arkadaşlardan hiç biri çıkıp blok liste lehine bir konuşma yapamadı. 

TABANIN İSTEĞİ BUYDU!

Gittiğim ilçe kongrelerinde taban iki şey istiyordu; bir seçimleri çarşaf liste ile yapın kimseyi küstürmeyin... İki; ön seçim yapalım. Herkes bunu istiyordu. Ben de oralarda dinlediğim parti tabanın sözcüsü olarak çıkıp çarşaf listeyi savundum. Benim o konuşmamdan sonra salondaki o alkış üzerine kimse çıkıp blok listeyi savunamadı. Belli ki kendileri de blok listeye inanmıyor. Belli ki baskı ile blok liste önerisinde bulundular. 

YÜCEL KAZANIR
Burada yine bir adayımız var Genel Merkez tarafından tavsiye edilen... İki arkadaşımız daha vardı aday olacağım diyen. Ancak yeterli imzayı toplayabildiler mi bilemiyorum. Burası İzmir, demokratik bir yarış olacak. Deniz Beyin yeniden seçileceğini düşünüyorum. Ama Deniz beyi seçerken bundan sonraki 2 yıllık görevede iktidara yürüyen partinin şunu yapması lazım. 'Ben bu partiye hizmet etmek istiyorum, il yöneticisi olmak istiyorum' diyen arkadaşlarımızı da küstürmemeli... İzmir'de 655 il delegemiz var. Bir listeye il başkanının yazabileceği maksimum kişi sayısı 95-100 kişi... Yani 95-100 kişiyi mutlu edeceksiniz ama 555 kişiyi mutsuz edersiniz, küstürürsünüz. Bunu böyle yapmaktansa, açarsınız çarşaf listeyi, isteyen gider divana müracaat eder, 'deneyimim var, partimin iktidar yürüyüşüne bir tuğla da ben koymak istiyorum' der... Emeği varsa bu delege de onu seçer yönetime sokar. Bu, bütün delegeyi kucaklar, küskünlük olmaz. Barış olur. Onun için çarşaf birleştirir diyorum. Bugüne kadar da bu böyle olmuştur. 

İSTANBUL VE ANKARA'YA ÖRNEK OLUR
Ben öyle zannediyorum İzmir kongresi İstanbul ve Ankara'dan önce olduğu için bu yolu biz demokrasi dediğimiz yolu açtık şuanda.. Sadece 2-3 saat fazla kalacağız burada... Delegasyondaki arkadaşlarımız biraz emek verecek. Ama bundan sonraki süreci de hep birlikte göreceğiz." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de Astsubay Üstçavuş kazada yaşamını yitirdi!
İzmir'de Astsubay Üstçavuş kazada yaşamını yitirdi!
İzmir'de 13 yaşındaki çocuk kalp krizinden öldü
İzmir'de 13 yaşındaki çocuk kalp krizinden öldü