Bayır: CHP iktidara emin adımlarla yürüyor

Bayır: CHP iktidara emin adımlarla yürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi Bornova İlçe Kongresinde Divan Başkanı olan Tacettin Bayır, delegelere CHP’nin iktidar olma yolunda ilerlediğini belirterek, bu yolda nasıl ilerleyeceklerini anlattı.

05 Ocak 2020 - 14:35 - Güncelleme: 05 Ocak 2020 - 16:41

Didar DEMİRCİ - CHP’nin Bornova İlçe Başkanlığı 29. Olağan kongresinin Divan Başkanlığına Tacettin Bayır seçildi. Bayır, ilk konuşmasında birlik ve beraberlik vurgusu yaparak ‘Salondan çıkarken, tek renk atkıyla çıkacağız’ dedi. Ardından kongre gündemini partililere okudu.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, kürsüden partililere seslendi. Milletvekili Tacettin Bayır’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

“37 yıldır Cumhuriyet Halk Partisinde inandığımız yolda kararlı bir şekilde yürüyoruz. Hep birlikte elimizden gelenden fazlasıyla çalışıyoruz. Doğrusu şunu söylemeliyim 37 yıllık siyasi yaşamımda CHP’yi iktidara hiç bu kadar yakın göremedim. Türkiye’nin dört bir yanından insanlardan aldığım mesajlar CHP’nin ittifak ortaklarıyla birlikte iktidara emin adımlara gittiğinin habercisi. Adımın Tacettin Bayır olduğuna ne kadar eminsem CHP’nin de iktidar olacağına o kadar eminim… bu emin olmayla ilgili hepimizin sorumlulukları var bizlerin emeğiyle olacak bir şey.”

“Şimdi yapılması gereken şudur seçilmiş Belediye Başkanları örgütünü kucaklayacak, kimse partisi için dışarıya karşı kötü konuşmayacak, bizim için yine kavga ediyor diyemeyecek. CHP delege seçimlerini yaptı ilçe kongrelerine devam ediyor. Hepsini 1 ay içerisinde tamamlayıp ardından il kongresine gideceğiz. Dışarıdan bakıp bunlar birbirini yiyecek diyenlere bir cevabım var bizim kongrelerimizin hepsi bir şölen havasında yapıldı. Bunu yaparken sizden bir isteğim var: geçmişte o bana şunu yaptı bu bana bunu yaptı onun çocuğu belediyede meclis üyesi oldu benimki olmadı bunları bir kenara bırakın iktidara gidiyoruz arkadaşlar, büyük düşünün ve bunu düşünürken de şunu asla unutmayın siyaset yapma üslubumuzu değiştiriyoruz”

“Bugüne kadar bize oy vermemiş vatandaşlarımıza öcü gibi bakmayın, onların inandığı, güvendiği siyasi parti liderlerine hakaret etmeden oy isteyin. Bunun dışında değerli Belediye Başkanlarımıza da önemli görevler düşüyor. Sosyal demokrat bir belediye nasıl olacağını, halktan nasıl olunduğunu gösterecekler. Şarkı dinlemek istemiyorum arkadaşlar, şarkı söylemek istiyorum. 50 yıldır ötelenen evlatlarımıza karşılık artık iktidar olmak gerekiyor. Bana Bornova’yı İzmir Büyükşehir Belediyesini kazanmak yetmiyor. Ben Ankara’yı kazanmak istiyorum.”

‘CHP’NİN İKTİDAR ZAMANI GELMİŞTİR’

İzmir Milletvekili Mahir Polat kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi  “Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu salonun benim için çok büyük önemi var. Ben bu salonda ilçe yöneticisi olarak başladım heyecanlıyım. CHP’nin iktidar zamanı gelmiştir. Daha bu gece intihar eden genç kızımızla sınanıyoruz. Bu ülkede tarım yok, bitti. Sanayici makinelerini durdurmuş esnaf kepenk kapatmıştır durumda. O yüzden CHP’nin iktidar zamanı gelmiştir. Bu kongreler CHP’nin iktidar kongreleridir. Burada seçilecekler CHP’yi iktidara taşıyacak kadrolardır. 3 aday arkadaşımız var. Üçü de birbirinden değerlidir. Üçünün de kadroları Bornovalı. Biz bu salondan kazanarak çıkacağız. Üç aday dan da ricam daha fazla kadın ve gençle çıkalım bu salondan. İnanıyorum ki biz kazanacağız. İnanıyorum ki CHP kazanacak, İnanıyorum ki Türkiye kazanacak.”

“BİZİM YOLDAŞLIK BAĞIMIZ ÖLÜMSÜZDÜR”

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Bugün burada iki arkadaşımızın iki ağabeyimin eksikliğini hissediyorum. Görevi sırasında kahrolsun şeriad pankartı karşısında tehditler karşısında yılmadan mücadele eden Selami Cihaner'i sevgi ve saygı ile anıyorum. Onun dik duruşunun devamındaki bütün ilçe başkanlarımızın Bornova'ya koyduğu katkıya da teşekkür ediyorum. Mete Tataroğlu'nu da saygı ve selamla anıyorum. Çok erken yaşta aramızdan ayrıldı... Ali Sözer'e teşekkür ediyorum. Biz birbirimizin ardından musalla taşında birbirimizi öven insanlar olmamalıyız. Yaşarken de birbirimizi övmeliyiz. Sosyal medyada birbirini eleştiren partililerin kendi kişiliklerini ortaya koyduklarını biliyoruz. Biz birbirimizi inciten hiçbir paylaşımda bulunmamalıyız. Biz yoldaşız, kardeşten öteyiz. Bizim yoldaşlık bağımız ölümsüzdür. Çok eskiden bu yana birlikteyiz. Geçen günlerde ödemiş ilçe başkanını uğurlamaya gittiğimizde en çok gözyaşı dökenlerin en çok eleştirenler olduğunu gördük. Neden onların başarısı için uğraş vermiyor, yaptıklarını bire 10 katarak anlatmıyoruz. Bizim arkamızda medyamız, sermaye güçlerimiz yok. Biz örgütlerimizle ayakta duruyoruz" dedi.

"Asım kardeşime çok teşekkür ediyorum. 21 ay hiç düşünmeden görev almış 3 seçimde mücadele ederek ve bize bir ülke armağan ederek aramızdan ayrılıyor" diyen Sertel, "44 yıldır bornovaDa yaşıyorum, her sokağını biliyorum. Çamdibi'nin hangi sokakları çıkmaz biliyorum. Duvarlara faşizme karşı slogan atarken hangi sokağa çıkacağımızı iyi biliriz. Tertemiz boyanmış evlere yazdığımız yazılardan ötürü bize belki kızan ama bizi bağrına basan Çamdibi'nin Altındağ'ın insanlarını iyi bilirim. O kadar çok Bornova'ya sevdalıyım ki askerliğimi bile buradan yapmak nasip oldu. Bornova'dan çıkmadım. Milletvekili olduktan sonra gider diyenlere inat çocuklarımla, torunlarımla yaşıyorum. Mevlana'da Doğanlar'da suyun olmadığı, bir odalı evleri iyi biliyorum. Yaşadığımız sürece hangi makamda olursak olalım mütevazi olacağız, dost olacağız hiç kimseye tepeden bakmayacağız. Bütün makamlar gelip geçiyor. İnsanlar makamlardan güç almamalı, makamlara güç vermeli. Koltuklardan güç almamalı, koltuklara güç vermeli.  Tek adama karşı tek yürek olacağız. Tek yürek olursak biz kazanacağız. Yarınlarda hep birlikte bu korkak ve kendisini tek adam ilan eden kişiye karşı... Korktuğunu çok iyi biliyorum; 200 polisle İzmir'e geliyorsun. Sen İzmir'e 300 polisle geliyorsun. Bu ülkede Gezi gibi direnişin en alasını yapan bizim geleceimiz olan gençlerin ayak seslerinden korktun, kaçtın. Gün gelecek bu halk sandıkta hesabını soracak, seni geldiğin gibi göndermesini bilecek. Sen İstanbul'da, Ankara'da kaybettin ve ilk seçimde kaybedeceksin. Meclise gelirken 250 - 300 koruma ile geliyorsun. Oysa bizim milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız, il başkanlarımız halkın arasında sarıla sarıla... Dava açtığın insanların yakasında onur madalyası var, özgürlük madalyası var. Kenan Evren'i asla unutamayacaksın, 30 kişiyle gömüldü. Ama Erdal Eren , Deniz Gezmiş yüreklerde yaşıyor. Biz onların mücadelesiyle yaşıyoruz" dedi.

Son olarak, kongre hakkında konuşan Sertel, şu ifadeleri kullandı: "Biz hür olmalıyoz, er olmalıyız, sel olmalıyız ama biz bir olmalıyız. Buradan çıkarken birlikte omuz omuza olmalıyız."

SINDIR: İKTİDAR YAKINDIR

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, yaptığı konuşmada tek adam rejiminin sonun un geldiğini söyledi. Sındır, “3 adayımız var ve hepsi topladıkları imzalıları divana verdiler. Bu bir bayrak yarışı, delegelerimiz kararlarını vereceklerdir. Esas olan buradan el ele kol kola çıkmaktır. Hz. Ali diyor ki Zalimin zulmü varsam mazlumun Allah’ı var.   Buna direnen de varsa iktidar yakındır. Bu, tek adam rejimini bu memleketten tez zamanda defedeceğiz. Güçlü olmak zorundayız; faşizme, zulme, karşı direnmeliyiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Menemen'de düğüm pazartesi çözülür mü?
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu
Son dakika… Corona verileri açıklandı! İşte 25 Kasım tablosu