Bayır’ın il kongresinde yapacağı iki çıkış!

Bayır’ın il kongresinde yapacağı iki çıkış!

Cumhuriyet Halk Partisi, 8 Şubat 2020 günü düzenlenecek İzmir İl Kongresi için son hazırlıklarını yaparken, kulisler de hızlandı. Kongreye tek listeyle mi çok listeyle mi gideceği ise yarın netlik kazanacak. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise kongre günü iki önemli çıkış yapacak.

27 Ocak 2020 - 14:25

Mevlüt DAĞDEVİREN - İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi cephesinde toplantı üzerine toplantı, yemek üzerine yemek düzenleniyor. Kimi basına kapalı kimi açık… Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın İzmir’deki yemekli zirvesinin ardından yarın da ilçe başkanları toplanıyor. Toplantının en ağır misafiri ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer…

İlçe kongreleri sürecinde il eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu üzerinden bir çalışma yürüttüğü bilinen Başkan Soyer, mavi listeyi temsilen bir il başkan adayı çıkmasında diretecek mi, yoksa mevcut İl Başkanı Deniz Yücel’in adaylığına destek verecek mi? İşte bu sorunun yarın ki ilçe başkanları toplantısında cevap bulması bekleniyor.  Ancak kongreye dönük tek beklenti liste sayısıyla ilgili değil. Kongreye yönelik örgütün farklı beklentileri de var. İşte o beklentileri CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ile konuştuk.

“BLOK LİSTE AYRIŞTIRIR ÇARŞAF LİSTE BİRLEŞTİRİR”

Kongreye kaç adayla gidileceği henüz net olmasa da CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’ın kongre günü iki önemli girişimde bulunacağını öğrendik. İlçe kongrelerinin birçoğunu Divan Başkanı sıfatı ile bizzat yöneten İzmir Milletvekili Bayır, “Tek liste ayrıştırır, çarşaf liste birleştirir” diyerek mesajı verdi. Bayır’a göre ‘kongreye tek listeye gidin baskısı’ örgütü birleştirmekten çok ayrıştırmaya hizmet eder. O yüzden Bayır, kongre günü iki önemli girişimde bulunacağını söylüyor. Bunlardan biri CHP tüzüğünde yer aldığı şekliyle seçime blok listeyle değil, çarşaf listeyle gidilmesi… Bayır, “Çarşaf liste ile seçime gidildiğinde kendinde ağırlık gören her üye, örgüt kantarına çıkıp kendini tartmış olur. Kazandığında veya kaybettiğinde bunu kabullenmesi daha kolay olur” dedi.

ÖN SEÇİM TAVSİYE KARARI

Bayır’ın kongre günü divandan ikinci bir isteği daha olacak. O da bir sonraki milletvekili seçimlerinde İzmir’de ön seçim yapılmasına yönelik bir tavsiye kararının alınmasıdır. İlçe kongreleri sürecinde ön seçime yönelik yoğun bir taleple karşı karşıya kaldığını belirten Bayır, “Kongrede en azından bir sonraki milletvekili seçimleri için bir ön seçim tavsiye kararının çıkmasını çok istiyorum. Bu yönde bir talepte de bulunacağım” dedi.

“GENEL BAŞKAN ‘DENİZ’ DEDİYSE BENİM NİYE HABERİM YOK!

Öte yandan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deniz Yücel ile devam yönünde bir söylemine şahit olmadığını da ifade eden Bayır, “Ben de İzmir milletvekiliyim, Genel Başkan ‘Deniz Yücel’le devam dediyse, bana niye böyle bir şey söylemedi. Ben Genel Başkanın tavrını biliyorum. Ona soruyu ne şekilde sorduğunuz önemlidir. O soru faklı şekilde sorulsa Genel Başkan’dan da farklı bir cevap alınırdı” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!