Bayraklı Meclisi’nde “İstanbul Sözleşmesi” tartışması!

Bayraklı Meclisi’nde “İstanbul Sözleşmesi” tartışması!

Bayraklı Belediyesi, Nisan ayı ilk Meclis oturumu Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti.  Toplantıda, belediye başkan vekilleri, katip üyelikleri, encümen üyeleri, komisyon üyeleri gizli oylamayla seçildi.

02 Nisan 2021 - 20:03

ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediyesi’nin Nisan ayı ilk oturumunda, komisyonlarda yer alacak olan üyeler, yapılan seçimlerle belirlendi.  Meclis’te Birinci Başkan Vekilliğine İrfan Önal, ikinci Başkan Vekilliğine ise Nilgün Alpaslan seçildi. Asil katip üyeliklerine Emel Arslan Hür ve İbrahim Balıkçı; yedek katip üyelikler ise Gökhan Kafalı ve İpek Kul seçildi. Ercümen Üyeliklerine İrfan Önal, Şentürk Apaydın, Alim Çankaya seçildi. AK Parti grubu öneri getirmedi.

TAŞINMAZIN MALİYE BAKANLIĞINA DEVREDİLMESİ ÖNERGESİ

Bayraklı ilçesi, Osmangazi Mahallesi, 14146 ada, 1 parselde kayıtlı Belediyeye ait 9.623,38 m2 yüzölçümlü taşınmazın 5.573,35 m2’lik kısmına isabet eden hissenin 6183 sayılı Kanuna göre Belediyenin vergi borçlarına karşılık olarak 7.802.683,99 TL bedelle Maliye Hazinesine devredilip devredilmeyeceği hakkında verilen önerge Plan Bütçe, İmar, Hukuk ve Eğitim Komisyonlarına acil kaydıyla havale edildi.

SPOR KURSLARI ÜCRET TALEP ETMEYECEK

Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen koronavirüs süreci kapsamında ilçe sınırlarında bulunan açık alan, park ve bahçelerde, çeşitli spor aktiviteleri ve spor kursları sosyal mesafe kurallarına uyulmak şartıyla vatandaşların hizmetine açıldı. Spor İşleri Müdürlüğüne bağlı tesis ve spor salonlarında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından belirlenen kurallara uygun bir şekilde faal olarak devam etmekte olan tüm spor kurslarının; 2021 yılı içerisinde kurs kayıt ücreti talep edilmeksizin vatandaşların hizmetine sunulması hakkındaki önerge ise ilgili komisyonlarına acil kaydıyla gönderildi.

CHP GRUBUNDAN İSTANBUL SÖZLEŞMESİ AÇIKLAMASI

CHP Grubu adına Gamze Gül Çamur, İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesi hakkında bir metin okudu. Metinde yer alan “kınama” kelimesi tartışma yarattı.


DEMİR: CUMHURBAŞKANINI KINAMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR

AK Partili Meclis Üyesi Emre Demir, “Meclisin doğasında tartışmak var ama bunların hepsi siyaset nezaketinde olmalı. Sonra işin rengi değişiyor, seçilmiş cumhurbaşkanına kınıyorum diyenleri grubum adına kınıyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını kınamak kimsenin haddine değildir. Avrupa ülkelerinde kabul görenlerin içinde de çekinceler var. Önümüzdeki dönemlerde kendileri de geri adım atacak ise çok daha üzerinde anneleri, hanımlarımızı koruyan yasalar mevcut. Siyasetin nazik tabiatı içerisinde yarışmaya davet ediyorum” dedi.

POLAT: CUMHURBAŞKANIN ŞAHSINI KINAMADIK

CHP Grup Başkan Vekili Cindi Can Polat, “CHP Bayraklı Grup Başkan Vekilliği gurubunu ben üsteleneceğim. Grup arkadaşlarıma verdikleri destek için kendilerine teşekkür ediyorum. Grup sözcüsü gamze Gül Çamur oldu. Bu metni arkadaşlarımız okudu. Cumhurbaşkanın şahsını değil, feshini kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Sandal, Polat konuşurken araya giren Demir’e yönelik, “Arkadaşımız çıktı, CHP adına aldığı karar metnini okudu. Sizde kendi hassasiyetinizde cevap verdiniz. Konuşsun hatibimiz. Bir eleştiriniz varsa size de söz verelim” dedi.

ÇAMUR’DAN DEMİR’E YANIT

CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur, AK Partili Meclis Üyesi Demir’e cevaben, “İstanbul Sözleşmesi bizler için çok değerli olduğu için içeriğini takip ediyoruz. Sümeyye Erdoğan da bir açıklama yaptı. Sözleşme için Fatma Şahin ve Sümeyye Erdoğan’ın çok büyük katkıları olmuştur. Bunun için kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Büyün kadınların sorunu olan şiddetin önlemek olan bir sözleşme. Kadının korumakta devletimizin yetersiz kaldığı için bizim için önemli. Çocuk evlilikleri ve namus adı altında işlene cinayetler için bizim için önemli. Verilen söz bir gecede herkesin görüşünü hiçe sayarak fesih edildi. Haykırışımız haklı, yasalarımız bizi korumada yeterli değil. Bizler kadınlar olarak yaşamak istiyoruz, İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar hayata geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

DEMİR: CUMHURBAŞKANINDAN ÖZÜR DİLENMELİ

Başkan Sandal, kınama gibi bir durumun olmadığını belirterek, “Öyle bile algıla varsa da düzeltiyoruz. AK Parti’nin değil tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıdır” sözleri üzerine AK Partili Meclis Üyesi Demir, “Lafları süslemeye gerek yok; yanlıştır, kabul edilemez. Bence cumhurbaşkanından özür dilemekte fayda var” şeklinde konuştu.

SANDAL: BİZİM DE CUMHURBAŞKANIMIZIDIR

Sandal ise şu ifadeleri kullandı: “Bizde bu konuda bir hassasiyet varsa şunu diyoruz. Öyle bir durum oluşturulmak istenmemiştir. Tamam, ben biliyorum; senin olduğu kadar bizim de cumhurbaşkanımızıdır. Başkan konuşurken başkanın sözünü kesip konuluyorsan burada bir yanlış var demektir.”

AK PARTİ GRUBUNDAN DENETİM KOMİSYONU RAPORUNA ŞERH

Meclis’te 2019 ve 2020 yılına ait denetim komisyonu raporları okundu. AK Parti Grubu 2020 yılına ait denetim komisyonuna şerh koydu.

Başkan Sandal konu hakkında tüm denetim komisyonu üyelerine teşekkür ederek, “Teftiş Kurulunu görevlendirdik. Aslında okunmuyor ama biz okutuyoruz. Bu okunanlar benim fikrim değil, orada işlerini yapan arkadaşların fikridir. AK Parti grubunun bir şehri oldu. Ben direk teftiş kuruluna havale ettim. Bir sonuç çıkarsa ona göre gereği yapılacak” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, şehri okumak istediklerini dile getirerek, “Bizde okumak istiyoruz. Muhalefetinkini de okutun. Orada yazılanlar iddia değil” ifadelerini kullandı. Sandal bu sözler üzerine, “Bunlar senin iddian ama. Denetim komisyonların asli görevi, belediye içinde yapılan işlerin usul ve esaslara uygun olup olmadığına dair başkanı bilgilendirmektir” dedi.

MECLİS’TE LGBT TARTIŞMASI YAŞANDI

CHP’li Meclis Üyesi Gönül Güngör kaldırılan İstanbul Sözleşmesi hakkında bir pankart açarak açıklamalarda bulundu.


PERVANE: LÜTFEN HERKES ADAM GİBİ İŞİNİ YAPSIN

AK Partili Meclis Üyesi Murat Pervane yapılan açıklama üzerine, “Çarpıtmayın olayları, gidin başka yerde eylem yapın. Bakana sataşılıyor. Durum haddini aştı. Bir insan doğuştan lezbiyen veya eş cinsel olmaz. İnsanın beyninde kedi düşünceleri ile alakalıdır. Mesele şudur; Avrupa Birliği ülkeleri neden çıkıyor? Bunlar daha sonrada kendileriyle yanlış düşüncelere saparak, sapık düşüncelere girerler. Eğitim ile yok olurlar. Masum insanlarımızın ölümlerini bunlarla bir tutmayın. Eş cinsellerinin bayraklarını sallamanız utandırıcı bir durumdur. Bayraklının sorunları ile uğraşın. Eşcinsel bayrakları sallanmayın. Bunlar ucuz şeyler. Lütfen herkes adam gibi işini yapsın” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ÇAMUR: ELEŞTİRİ NE ZAMANDAN BERİDİR HAKARET OLDU?

CHP Grup Sözcüsü Gamze Gül Çamur, “Sözleşmenin fesih dilemesini doğru bulmuyoruz. Yerel belediye meclisi olduğundan ben bu konulara girmedim ama madem arkadaşlar dile getirdi. Bende de cevap verme zorunluluğu oldu. Arkadaşımızı direk eş cinsellikten ve lezbiyenlikten girdi. Neden böyle yaptı anlamış değilim. Sözleşmeden çıkma nedeni, sözleşmenin eş cinselliğe yönlendiriyormuş. Toplumsal cinsiyet eşitliği var. O kavramı farklı yorumluyorlar çünkü işlerine öyle geliyor. Adam gibi konuşacak dedi, ne demek o. Kadın işi, erkek işi gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinde bunlar anlaşılmalı. Bizler tabi ki buna karşıyız. Ben tır şoförü olabilirim, bir erkek balkonda çamaşır asabilir. Niye işlerine gelmedi? Devlet olarak imza atmışız, çocuk gelinleri yapmamalıyız demişiz, töre cinayeti işlendiğinde cezai indirim yapılmayacak demişiz. Bizim yaşam hakkımızı koruyan sözleşmenin feshe edilmesin tabi ki koruyacağız. Eleştiri ne zamandan beridir hakaret oldu. Bizin yönetenleri tabi ki eleştirme hakkımız var. Siz bazen çıkıp başkanımıza hakarete varacak şekilde eleştiriyorsunuz, bizde onu yapıyoruz. Bizim demokratik hakkımızı kullanmamızı engellemenize pes diyoruz. CHP’li kadınlar olarak düşüncelerimiz ifade ettik. Sizden de anlayış bekliyoruz” dedi.

AKTAŞ’TAN O SÖZLERE TEPKİ

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, “Ötekileştirilecek hale sokmayın. Bizler kadınların arkasındayız. Siz olayı farklı bir boyuta getirdiniz” diyerek; Çamur’un konuşmasına, “Aynı şeyleri tekrar ediyor” diye tepki gösterdi.

SANDAL: ABDULLAH BEY ROLLERİ HERHALDE KARIŞTIRIYORUZ

Sandal, Aktaş’ı susması için uyardı. Konuşmasına devam edince Başkan Sandal, “Abdullah Bey rolleri herhalde karıştırıyoruz. Meclis başkanı benim. Kime söz verip vermeyeceğimle ilgili kimseye danışmayacağım. Hatibin söylediği sözler sizi rahatsız eder etmez, lütfen söz kesmeyin” şeklinde konuştu.

SANDAL: HİÇBİR ARKADAŞIMIZIN DEVLETİ ELEŞTİRME GİBİ BİR TAVRI YOK

Başkan Sandal Bayraklı Meclisi’nde Cumhurbaşkanını eleştirilmeyeceğini dile getirerek, “Herkesin Cumhurbaşkanıdır. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Bizim de Cumhurbaşkanımızdır. Hiçbir arkadaşımızın devleti eleştirme gibi bir tavrı yok. Arkadaşlarımız, yürütmenin aldığı kararla ilgili bir eleştirilerini dile getirdiler. Bırakın da kadınlarımız bunu dile getirsinler” dedi.

AKTAŞ: SİZİN DERDİNİZ ŞOV YAPMAK

AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, “Gamze Gül Hanım defalara aynı şeyi tekrarladı. Neyin üstüne basmak istedi bizde anlamadık. Bazı şeyleri atlamış. Kadınlarımız hepimiz için özel, sadece sizin ve partiniz için değil. Hepimizin eşi, kız evladı, annesi var. Size özel bir konu değil. Bunu burada farklı bir konuya getirerek ve propaganda yapmanız bizi üzmüştür. Sizin derdiniz şov yapmaktır. Kadınlar için söylediğiniz her şeye bizde katılıyoruz. Ama devlete yapılan hareket kabul edilemez. Siz Bayraklı Belediyesi meclis üyelerisiniz. Buranın konuları ile ilgileneceksiniz. Bu yapmış olduğunuz şov, katledilen kadınlara karşı küçük düşürücü noktasına geldi. Neden çıktı, Türkiye is devletin uyması gereken bir sözleşme değildir, tavsiye niteliğinde bir sözleşmedir. Dayatma veya kanun değildir”


CAN POLAT: SADECE BİZİM DEĞERLERİMİZ DEMİYORUZ

CHP Grup Başkan Vekili Cindi Can Polat söz alarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz CHP gurubu olarak bunlar sadece bizim değerlerimiz demiyoruz. Hepimizin ortak değeri. Bizim arkadaşlarımızın tepkisi sözleşmenin kalkması ile alakalıdır. Elde edinmiş kazanımlarını bu sözleşme ile kaybetmelerine tepki gösterdiler” dedi.

KİMLER SEÇİLDİ?

Meclis’te İhtisas Komisyonu üyeleri seçilerek belirlendi.

Plan ve Bütçe Komisyonu: Mehmet Toptaş Nilgün Alpaslan, Yeşim Tekoğlu, Abdullah Aktaş

İmar Komisyonu: Cindi Can Polat, İsmail Sarı, İpek kul, Emre Demir

Hukuk Komisyonu: Gamze Gül Çamur, Ali Uğurel, Serap Keskin, Özgür Hızal

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Zehra Ongun,  Emel Arslan Hür, Gıyasettin Aydemir, Hayrullah Telli

Eğitim Komisyonu: Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Zehra Ongun, Ahmet Öztep

Esnaf - Sanatkarlar ve Pazaryerleri Komisyonu: Gökhan Kafalı, Şeyhmus Bıçakçı, Ertuğrul Civelek, Murat Pervane

Sosyal İşler Komisyonu: Metin Uyma, Gökhan Kafalı, Emel Arslan Hür, Hayrullah Telli

Mahalle Sınırları Tespit Komisyonu: Ali Uğurel, Metin Uyma, Zehra Ongun, Osman Sağlam

Çocuk, Gençlik ve Spor Komisyonu: Emel Arslan Hür, Gökhan Kafalı, Gıyaseddin Aydemir, Ahmet Öztep

Kültür Komisyonu: Şeyhmus Bıçakçı, Metin Uyma, Gökhan Kafalı, Mikail Bilici

Sosyal Konutlar Komisyonu: Alim Çankaya, Mukaddes Işın, Gıyasettin Aydemir, Hayrullah Telli

Kent Konseyi Komisyonu: Zehra Ongun, Nilgün Alpaslan, Metin Uyma, Orhan Temiz

 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu: Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Şeyhmus Bıçakçı, Dilek Yıldız Büyükdağ

Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu: Mehmet Toptaş, Gıyasettin Aydemir,Emel Arslan Hür,  Osman Sağlam

Araştırma ve Geliştirme ( AR-GE) Komisyonu: Serap Keskin, Gönül Güngör, Ali Uğurel, Murat Pervana

Kentsel Dönüşüm Komisyonu: Şeyhmus Bıçakçı, Gönül Güngör, Mukaddes Işın, Seyfettin Atbaş

Engelliler Komisyonu: Gökhan Kafalı, Osman Akseki, Mehmet Topbaş, Derviş Kabacık

Deprem ve Afetler Komisyonu: Gıyasettin Aydemir, İbrahim Bıçakçı, Hulusi Başaran, Muhammet Şahin

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu