Bayraklı Meclisi’nde ’tasarruf genelgesi’ tansiyon yükseltti

Bayraklı Meclisi'nde 'tasarruf genelgesi' tansiyon yükseltti

Bayraklı Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı ikinci birleşiminde tasarruf genelgesinin okunması tansiyon yükseltti.

07 Temmuz 2021 - 20:50 - Güncelleme: 08 Temmuz 2021 - 08:25

ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediyesi, Temmuz ayı Olağan Meclis birleşiminin ikinci oturumu Belediye Başkanı Serdar Sandal idaresinde gerçekleşti.

Oturumun başında, MC Planlama & Danışmanlık Firmasının sahibi Meral Celep, Fuat Edip Baksı ve Alparslan Mahalleri 1/1000 ölçekli imar uygulamaları hakkında bilgi içerikli bir sunum gerçekleştirdi. 


Uygulamalar hakkında bilgi veren Celep, “Alanın sıkıntılarını çok iyi biliyorsunuz. Alanın yüzde 95’inin yapılaşmış olması. Şahıs mülkiyetinde olup da boş olan neredeyse hiç yok. Alanın eğimsel problemi de var. Eğimde yatay ulaşım bağlantıları ile çalışılmış. Alan 4 katı imarlı olmasına rağmen kod farkına bağlı olarak 4 katta, 5 katta, 2 katta olan da var. Sağlıklı bir ulaşım hizmeti bile gidemiyor alana. Bir yangın çıksa alana itfaiye geçmesi çok zor. Alanda sosyal donatı 3 tane okuldan ibaret. Sadece yollardan ulaşıyor. İmar affı yapıları da mevcut. En büyük sorunların da bir tanesi ıslah parseli sorunu. 4 katlı yapı stoğu aslında çoğu ruhsatlı ve sonradan yapılmış yapılar dönüşümü en zor yapılar zaten oturuyor, 4 katı binası var. Bir yerde öbeklenmiş durumdalar. Çok küçük bir parsel dokusuna sahip. Alandaki en geniş yol 6 metre. Daha genişi mevcut değil. Toplu ulaşım ve taşıt trafiği var ama yolun üzerine bir araç park ettiğinde yol tıkanıyor. 29 tane bölgeleme yaptık uygulama anlamında. Ancak bu işin çözülebileceğini düşünüyoruz. Ortalama verilen zayiat yüzde 17. Geçmişte. Yüzde 38'de var. Yüzde 3’de, 5’te. Oturup analiz yaptık. Ulaşımız çözdüğümüzde yapılaşma koşullarını da çözüyoruz. Büyükşehir’in hazırladığı 2013 planına göre biz kendi planımızda araç yolu için Altınyol’dan bağlantı yapmak için yollar aradık. 2013’te kentsel sönüşüm adına Büyükşehir Belediyesi’nin oluşturduğu ulaşım sıkıntıları anlattım. O planda sorunlar. Dikeyde ulaşım yolları olmaması vardı, tek uygulama sahası ve plan yaparken bir milyon 246 metre kare inşaat alanını düşürmek istemiş. Ama herkesi sorduğu aynı büyüklükte bağımsız birim alçak mıyım oldu. Bizim yaptığımız planda 1 milyon 308 metre alan var. 2013 planıyla arasında fark var. Nüfusun sosyal donatısını sağlıyoruz. Mevcutta 40 bin kişi yaşıyor. Dere aksını korumaya çalıştık, mevcuttaki alt yapıları kullanmaya çalışmak, mevcut toplu ulaşım sirkülasyonuna uymaya çalıştık. Büyükşehir Belediyesi ve Bayrak Belediyesi de çok büyük bir fedakarlıkta bulunuyor. Burada Bayraklı Belediyesi tüm mülkiyetlerini 2013 senesinde kentsel sönüşüm inancına olarak Büyükşehir Belediyesi’ne devretmiş. Tamamen tapusu Büyükşehir’e geçmiş bir alan var. Biz bu alanları sosyal donatılara ve yollara veriyoruz ortalama emsal 4 dersek yaklaşık 88 bin metrekarelik inşaat hakkında vazgeçmiş oluyor. Bu çok ciddi bir fedakarlık. 42 bin 666 kişinin yaşayacağını ön görüyoruz. 84 bin 681 metrekare alan, sosyal donatı alanı olacak. 185 bin 3 metrekare alan ise yol ve otopark olacak” ifadelerini kullandı.

BAYRAKLI YÜZME HAVUZU’NUN 2021 YILI ÜCRET TARİFESİ AYLIK 100 TL OLACAK

Spor İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermekte olan ‘Bayraklı Yüzme Havuzu’nun 2021 yılı ücret tarifesinin aylık 100 TL olarak belirlenmesi hakkındaki önerge, hukuk, Plan Bütçe ve Gençlik Spor Komisyonlarına gönderildi.

TARTIŞMALI ÖNERGEYE OY BİRLİĞİ

Bayraklı Belediyesi Temmuz ay Olağan Meclis toplantısının ilk oturumunda Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Tic. A.Ş’nin Belediye ve/veya Belediye iştiraklerince açılması planlanan okul öncesi bakım ve eğitim merkezinin eğitim araçları ve mobilyalarının ihtiyacının giderilmesi yönünde protokol imzalanması yönünde Başkan Sandal’a yetki verilmesi önergesi tartışma konusu olmuştu.

Bu oturumunda ise önerge komisyonlardan oy birliği ile geldi. Önerge Meclis’ten de oy birliği ile geçti.

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ YENİDEN AÇILIYOR

Çevre bilincinin yerleştirilmesi, çevre sorunları ile ilgili çalışmaların yapılması, atık yönetimi, çevre, hava ve gürültü kirliliği ile geri kazanım/dönüşüm çalışmaları ile ilgili faaliyet ve hizmetlerin daha etkin ve verimli yürütülebilmesi için 07/05/2018 tarih ve 436 sayılı Meclis kararı ile kapatılan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yeniden açılmasının kabulüne ilişkin önerge Hukuk, Çevre ve Sağlık, Eğitim, Kent Konseyi, Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) Komisyonlarından oy birliği ile geldi.

AKTAŞ’TAN ELEŞTİRİLER

Dilek ve temennilerde konuşan AK Parti grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş, “Sosyal medyada ya da basında söz verdiklerinizin yüzde 40’ı gerçekleştirdik demişsiniz. Biz gün yüzüne çıktığını görmedik. Kapattığınız, sattığınız hizmetler dışında… Naz Kafeyi Baro’ya devrettiniz. Teras Kafe’ye de aynı şeyi uygulamaya çalıştınız ama komisyondan verilen ret kararı ile yanlıştan dönülmüş oldu. Kütüphaneleri kapattınız. Gerekçesi ise çağın gerisinde kalmış olmadı. Sizin yapmanız gereken çağın ilerisinde taşımak. Semt evlerini kapattınız. Düğün salonlarını kapattınız. Halkta şikayet vat bahanesiyle kapattınız. Daha pahalı yerlerde düğün yapıyor vatandaşlar. Basketbol takımını sattınız. Başarılar adını duyuran kadın basketbol kulübünü 400 bin TL rakamlar bir deneğe sattınız. Askere evlatlarını gönderen ailelere aylık veriliyordu onları kestiniz, çok şikayet alıyor. Zarar ediyor diye birçok kafeyi kapatıp çalışanları başka yerlere gönderdiniz. Siz geldiğinizde çalışan arkadaşların yerlerini değiştirdiniz. Sekreteriniz hangi kadroda göreli. Çifte standart yapıyorsanız yapmayın. Başka yerlere sürmeyin kadrolarında bırakın. Spor bölünde çalışan arkadaşın kadrosu sporda olmalı. Bu insanları intihar noktasına getirirseniz bu sizin yoğurt yiyişiniz. Bayraklı’nın en güzel kafelerinden biri olan Çınar Kafe. Siz ne yapıyorsunuz bu önergeyle. Bu derneğe ne verdiğini bizi ilgilendirmiyor. Halka açık olanı bir alanı vermeniz doğru değil. Bu alana dernek üyesi olmadığı için hiçbir vatandaş giremeyecek. Hepimiz siyaset yapıyoruz ama hepimiz halk için vicdan vebal için siyaset yapıyoruz. CHP’li meclis üyelerine sesleniyorum; Teras Kafe’de yaptığınız inceliği bu kafe içinde gösterin. Halkın malını derneğe ya da baroya verilmesine izin vermeyin. Sizden önce tüm arklarda çalışanımız vardı. Siz gelip fazla fazla yeni park açtınız da bu arkadaşlara burada ihtiyaç duyuyorsunuz. Siz 60 kişilik ilave kadro aldınız birde. Ne oldu da bu parklarda insanlar eksildi merak ediyoruz. Siz kendi kadronuzu kuracağız diye başka yerlerden insanlar getirdiniz. 24 müdürlüğün tamamında hepsinde değişim yaşadınız. Hala kadrosunu oluşturamayan bir belediyeyiz. Boşta beklettiğiniz 5 müdürlüğün yıllık Bayraklı Belediyesi’ne külfeti 1 milyon 200 lira. Olabilir, buralarda birileriyle çalışabilirsiniz. Ama neden boşta bekletiyorsunuz bu insanları. Boşta birileri oturuyor diyorsunuz ya bunları siz oturtuyorsunuz” dedi.


SANDAL: BARO’YA DEVREDİLEN KAFE YAPTIĞIMIZ DOĞRU İŞLERDEN BİRİDİR

Aktaş’ın konuşmalarına cevap veren Başkan Sandal’ın, “Siyaset anlayışı sadece karalama üzerine mevzuyu çarpıtma üzerine…” ifadeleri üzerine Aktaş araya girdi. Aktaş’ı uyaran Sandal, “Siz saçma sapan iddialarda bulundunuz, sözünüzü kesmedim. Siz konuşurken meclis başkanı olarak ben sizin sözünüzü kesmiyorum, ama siz... Baro’ya devredilen kafe yaptığımız doğru işlerden biridir. Şu an yurttaşlarımız tamamı yaralanıyor. Sorun ve sıkıntı yok. Vatandaşın kullanımına kapalı iddiaları yersizdir. Söz konusu Çınar kafe ile ilgili vatandaşın kafeye gitmeyeceği asparagas ifadedir. Sözümü kesmeyin. Beni farklı irade tedbirler almak zorunda bırakmayın” dedi.

Aktaş ise Sandal’a cevaben, “Başkanım bağırmayın, karşınızda çocuk yok sizin. Meclisten mi atarsınız. Anca siz onu yaparsınız” ifadelerini kullandı.

SANDAL: BEN İSTEDİĞİM KADROYLA ÇALIŞIRIM

Sözlerine devam eden Sandal, “Kütüphanelerde onca personel orada oturacağız, niye çağın koşullarına uygun yeni alanlar oluşturmayalım. Çalışamayan çocuklar için etüt merkezlerine dönüştürmeyelim. Orada bir gurup arkadaş oturacak, oturmayacak arkadaşım. Çocukların okul öncesi eğitime mağduriyetin had safhada olduğu bölgede olması çok mu kötü oldu. Kadın basket takımı belediyenin asli grevlerinde biri birilerini yarıştırmak değildir. Bu bütçenin 80, 90’ı takımı yarıştıracağız diye harcayamayız. Kadro meselesi. Kırk defa daha değiştiririm. Burada hiçbir sorun yok. Bu işin vebali de sorumluluğu da bana ait. Ben istediğim kadroyla çalışırım. Birileri doğru bir planlama yapsaydı bu işler olmazdı. Neden bir zamanda sokaklar kirliydi de şimdi pırıl pırıl oldu. Siz bizim müdürlere bir yer sorduğunuzda o yeri anlatmak için kırk yerden referans veriyorlar.  Ekip bayraklın muhtelif bölgelerinde çalışıyor. Kazı işlemleri yapıyoruz, ilgili izinler çıkınca da kapatılıyor. Sizin muhtarlarınız söylediğiniz mahallelerde ilk defa hizmet aldık diyorlar. Sizin bizi eleştirileriniz ne kadar acımasız. Biz neden Temizlik, Fen, Park Bahçeler’den personel bulamıyoruz. Bu işin hikmeti nedir? Geçmiş yönetimden de olabilir. Bunu çözmeyecek miyiz? Bizim bir süpürgecimiz 1 yerine 3 sokağı süpürecek ve o işi ona reva göreceğiz. Ama aynı şekilde ilgili müdürlükte fazla personeli bu alanlar attığımızda bunun adı mobbing olacak. Bir annenin bir genç kadının bu polemiklere malzeme edilmesi doğru bir işlem değil. Sizler de bilirsiniz ki bu ilk polemik değil” dedi.

TASARRUF GENELGESİNİN OKUNMASI MECLİS’İ GERDİ

Katip Üyesi İbrahim Balıkçı, Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan tasarruf genelgesini okudu. CHP ve AK Parti grubu arasında tartışma yaşanılan anlarda, “Genelgede, belediyelere iş yapmayın deniliyor” sözü üzerine Aktaş, “Zaten iş yapmıyorsunuz” çıkışında bulundu.

CHP tarafından ise “Bu genelge AK Parti’nin yumuşak karnı” ve “Genelgenin sonuna kadar okunsun, vatandaşın haberi olsun” sesleri yükseldi.

MHP Grup Başkan Vekili Muhammet Şahin’in, “Bayraklı’nın sorunlarını konuşalım” demesi üzerine Sandal, “Bu Bayraklı’nın işlerini de etkiliyor, bu bizim de sorunumuz” dedi.

CAN POLAT: HEPİMİZİN AMACI BAYRAKLI’YA HİZMET ETMEK

CHP Grup Başkan Vekili Cindi Can Polat, dünya olarak sıkıntılı günlerden geçtiklerini ifade ederek, “Ekonomik olarak kötü durumda ve Türkiye de bundan etkilendi. Şehrimizin özeline baktığımızda doğal afetler yaşadık. Bizim de belediyeler olarak etkilenmemiz söz konusu değil ama buna rağmen belediyelerimiz İzmir’de hizmetlerini aksatadan yaptı. Kadın basketbol takımının kapatılması işi doğru bir iştir. Yerel yönetimlerin profesyonel takım işletmesi doğru değildir. Büyük paralar aktararak ayakta tutmak doğru değildir. Dar gelirli vatandaşlarımızın yoğun yaşadı bir ilçede profesyonel takımlardan ziyade amatör olarak yapılan sporların daha fazla öne çıkarmak önemliydi. Geçiş dönemde Büyükşehir Belediyesi kamulaştırmasız fiili el atmalar, maliyetleri dava konusu edilmiş. Bunlar olabilen şeyler ülkemizde. Ancak bunun Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Belediyesi’ne yapmış olduğu hizmetlere bağdaştırılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı’da iki tane kreş açtı. Asfaltlama çalışmaları yaptı. İZSU’nun Bayraklı’da yağmur suyu ayrıştırma çalışmaları oldu. Bu son süreçte İZSU’nun yaptığı yatırımlara sorunlara çözüm getirildi. Konunun çarpıtılmaması ve yapılanların söylenmesi gerektiğini düşünüyorum. Hepimizin amacı meclis olarak Bayraklı’ya hizmet etmek olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.

HIZAL: 3 YILLIK SÜREÇTE BAŞARISIZ YÖNETİM ANLAYIŞIYLA YÖNETTİNİZ

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal, muhalefet gurubu olarak eleştirilerinizi dile getireceklerini söyleyerek, “Burada bir meclis başkanı olarak elbette ki siz tarafsızlığını korumak şekli ile meclisi yönetmeniz gerekiyor. Muhalefet grubu olarak eleştireceğiz. Eksik yaptınız, yapmadınız, vaat ettiniz diyeceğiz. Siz de bunların savunmasını yapabilirsiniz. Sizin yapmış olduğunuz konuşmaya bizden bir arkadaşımız çıkıp saçma sapan konuşuyorsunuz demek doğru olmaz. Ama sizin de saçma sapan demeniz hiç doğru bir ifade değil. Üslup diyerek dikkat edilecekse sizin dikkat eteniz gerekiyor. Bizim yumuşak karnımızı yok. Bu ülkeyim 19 yıldır yönetiyoruz. Meclis üyesi arkadaşımızı çıktı genelgeden bahsetti. Buna benzer genelgeler ilk kez yayınlanmadı. O genelge okundu. Genelgede iş artışı yapılmayacak denildi. Yeni binalar yapılması için yeni arsa yapılmayacak kamulaştırma yapılamayacak deniyor yeni araç alınmayacak deniyor. Ama genelgede 3 yıl boyunca neden yapmadığını sormuyor. Bayraklı Belediyesi, 3 yıldır boyunca yatmış hiçbir bina kreş yapmamış mecbur devam eden bir bina olmadığı için iş artışı da yok. Bu genelge bundan sonrası için. Öncesinde kimse sizin elinizi kolunuz bağlamamış. 3 yıl boyunca bunu yapabilirdiniz. Bayraklı Belediyesi 25 milyonluk araç kiraladı. Hiç habaset yapmayalım. Araçları müdürlerin altından aldık demeyin. O araçları hala Bayraklı Belediyesi kullanıyor. Şimdi o genelgede park bahçelerinizi şebeke suyu ile sulamayın deniyor. Bundan daha doğal ne olabilir. En fazla eleştiri yapan kişilerde biri olarak Soyer’e gidin kuraklık konusundaki ile ilgili görüşlerini dinleyin. Şebeke suyunu kullanmayın derken sadece tasarruf olarak değerlendirmemek lazım, İZSU çıkıp arıtılmış suyu doğru arıtıp park bahçelerin sulanmasında kullansaydı bu genelgeye İzmirli belediyelerin ihtiyacı olmazdı. Kütüphaneyi kapattınız dedi, düğün salonları kapatıldı dedi. O kütüphaneyi günümüz koşullarına getirmenizi beklerdik. Satılan kadın basketbol kulübü bir profesyonel kulüp değil amatörce faaliyet göstermiş bir kulüp. Verdiğiniz vaatleri yerine getirme konusunda sorunlar yaşanıyor bu ilçede. Ak Parti grubu meclis olarak size teklif sunuyorum. Bayram öncesi veya sonrası bütün meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte Bayraklı Belediyesi’nin yaptıklarını yatırımları devam eden biten yatırımlarınız gezmek istiyoruz. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu asfaltları gezmeyelim, kreşleri gezmeyelim. Bizim iddiamız yaklaşık 3 yıllık süreçte başarısız yönetim tavrı ve anlayışıyla yönettiniz diyoruz” diye konuştu.

SANDAL’DAN HIZAL’A İTİRAF TEŞEKKÜRÜ

Sandal konuşması için Hızal’a teşekkür ederek, “O kadar iyi bir itirafta bulundunuz ki, her şeyi özeti. Bundan öncesiyle ile ilgili kimse sizin elinizi kolunuzu bağlamadı, bundan sonra bağlıyorsunuz. Bu çok özel bir itiraf. Kamuda iş yapma konusu mevzuat bilme işi. Bir yere sosyal tesisi yapacaksak yasal mevzuat neyse o olabiliyor. Bir işin projelendirilmesi, ihale edilmesi, bu süreçlerin ne olduğunu bilmek lazım. 3 kreşimizin çalışmaları bitmek üzere. Bu eleştirileri yaparken işi özünden soyutlayıp konuşuyorsunuz ki; sanki güllük gülistanlık süreç var, ekonomik kriz yok, pandemi deprem yokmuş gibi anlatıyorsunuz. Bu son derece yanlış. Bayraklı Belediyesi tasarruf konusunda herkes ders verebilecek bir belediye. Yapılacak işlerde hiçbir aksaklık yok. 102 milyonluk borcumuzun 80 milyonunu ödedik. Üçüncü şahıslara bir Allah’ın kuluna borcumuz yok. Şirketlerimiz vardı, onlarda aynı durumda. Toplam borcumuz 110-120 milyon civarındadır. Müdür araçlarıyla ilgili bayraklı belediyesi, gerek temizlik araçları kiralama, gerek diğer araç kiralama olsun Türkiye’nin en ucuz işlerinden yapan bir belediyedir. Ben geldiğimde vat olan araç envanterimizde olmayan bir araçtı, gönderdim. Tüm Türkiye’de en fazla arıtma iş İzmir’de. Tüm Türkiye’ye örnek bir ildir İzmir. Marmara’nın halini görüyoruz. Körfezi de, Marmara’yı da görüyoruz. Bu meseleyi çok uzatmaya gerek yok. Geldiğimiz yer ve yapacağımız işler belli. Biraz objektif olmak lazım. Geldiğimiz günden bu güne Bayraklı’ya ne kadar yatırım yapılmış toplar hepsini söyleriz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harmandalı diken üstünde! Hasar büyüyor, 7 ev boşaltıldı
Harmandalı diken üstünde! Hasar büyüyor, 7 ev boşaltıldı
Üçüncü ittifak mı geliyor?
Üçüncü ittifak mı geliyor?