Bayraklı Meclisinde ’23 milyon 600 TL’lik kredi’ tartışması

Bayraklı Meclisinde '23 milyon 600 TL'lik kredi' tartışması

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın 23 milyon 600 lira kredi çekmek için meclisten yetki talep etmesi, Ak Parti Grubunun sert muhalefeti ile karşılaştı.

01 Temmuz 2020 - 23:11 - Güncelleme: 02 Temmuz 2020 - 00:07

Bayraklı Belediyesi Meclisi Temmuz ayı Olağan toplantısı Başkan Serdar Sandal idaresinde koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Bayraklı Havuz Düğün Salonu’nda gerçekleşti.Oturumun açılış konuşmasını yapan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Pandemi sürecinde tüm sağlık çalışanları ve belediyeler, oluşan vefa grubuna bu anlamda vatandaşlık görevini yapan herkese büyük bir caba harcamıştır. Sadece CHP belediyeleri değil, tüm belediyeler ve sağlık çalışanları seferber olmuştur. Bu salgının görece olarak diğer ülkelere göre daha az hasarla atlatılmıştır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

KREDİ TARTIŞMASI
Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle hizmetlerinin daha etkin ve verimli yürütülmesi için yapılacak hizmetlerde kullanılmak amacıyla 23 milyon 600 bin TL kredi çekilmesi için Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’a yetki verilmesi önergesi Hukuk ve Bütçe komisyonlarına görüşülmesi için oy birliğiyle gönderildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Başkan Sandal, “Pandemi döneminde biz borçlarımızı ötelemedik. Bütün taksitlerimizi ödedik. Bugün itibaren krediye ihtiyacımız yok ama gerektiğinde kullanılmasını istiyoruz” diyerek meclisi açtı. 

GERİLİM BAYBEL TARTIŞMASI İLE BAŞLADI
Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi bir dükkanının bağımsız bölümün 10 yıl süreli Baybel Genel Personel Hizmet Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne ayni sermaye olarak konulmasının AK Partili meclis üyelerine tepki gösterdi. Bayraklı Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, “Neden 10 yıl olarak belirleniyor? 10 yıllığına Baybel bağlanması uygun değil. Belki 10 yıl sonra burada olunmaz. Bir de Belediye şirketlerin borçlarını tablolar halinde bize sunulmasını istiyoruz. Daha önce de bununla ilgili bir talebimiz olmuştu ama geri dönüş olmamıştı” diye konuştu.

5 YIL SONRA BU KOLTUKLARDA KİM OTURACAK ATIŞMASI
Aktaş’a cevap veren Başkan Sandal, “10 yıl ya da 5 yıl olması bizim talebimiz değil, biraz teknik bir hesap. Şirketin durumuyla ilgili bir zaman kazanacağız. Eminiz ki 5 yıl sonra biz buralarda tekrar oturacağız. Umarım siz de buralarda olacaksınızdır” açıklamasında bulundu.

ÖZGÜR HIZAL: MECLİSİMİZ BAYPAS EDİLİYOR
Konuyla ilgili söz hakkı alan AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal ise, “1 yıldır kötü bir yönetimden dolayı Bayraklı Belediyesi’ne ait şirketlerin zarar etmesini dile getiriyoruz. Meclisteki her meclis üyesi biliyor, meclis üyeleri olarak biz bunların denetimini yapamıyoruz. Bu tablonun oylama sonrasında bize gelmesinin hiçbir anlamı yok. Burada yaklaşık 10 milyona yakın bir gelirin meclis sonrası denetimi yapılacak bir duruma hale getirmesidir. Bu, meclis üyelerinin baypas edilmesidir. 5 yıl sonra siz mi oturursunuz, ben mi otururum, Abdullah Bey mi oturur ya da başka birisi mi oturur, bunu Bayraklı halkı karar verecek” dedi.

BAŞKAN SANDAL: BELEDİYE BÜTÇESİNİ DOĞRU YÖNETTİK

AK Partili meclis üyelerinin eleştirilerine cevap veren Başkan Sandal, “Yaptıklarıyla, bütçesini doğru organize ederek nadir belediyelerden bir tanesidir. Çalışanlarımızın bütün ödemelerini ve ikramiyeleri, gıda yardımını 5 gün önceden yapan ender belediyelerdeniz. Pandemi sürecinde Halkbank’a olan borcumuzu ötelemedik. 13 milyon krediyi ödedik. Sanıyorum ki 102 milyonluk borcu 40 milyona düşürdük. Öngörülen bir iş olmadıktan sonra, doğru bir proje olmadan kredi çekme taraftarı değiliz. Net. Yetki alındığı zaman kredi çekeceğiz diye bir şey de yok. Diğer konu, biz belediyemizin şirketlerinin makul düzeylerde zarar etmesinden şikayetçi değiliz. Bu şirketlerin yapısıyla ilgili değişiklik yapmamız gerekiyor.  Değirmen Kafe’de yaptığımız düzenlemelere rağmen yine zarar ediyor. Biz bu süreçten sonra biri hariç diğerlerinde kahvaltı servisini kaldıracağız. Diğerlerinde sadece içecek servis edecek. Şirketin denetimi olsun, ilerleyen süreçle ilgili tüm evrakları size sunarız. Biz burada yap, işlet, devret yapmıyoruz. Fahiş fiyatlar da satmıyoruz. Burada yapıcı eleştirileriniz oldu, dikkat edeceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak
Kılıçdaroğlu, son yolculuğunda yalnız bırakmayacak