Bayraklı’nın bütçesi 315 milyon

Bayraklı'nın bütçesi 315 milyon

Bayraklı Belediye Meclisi Ekim ayı 4. birleşimi Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ın yönetiminde gerçekleşirken, 2020 yılı Performans Programı ve 2020 yılı gelir gider bütçesi oylamaya sunuldu. 315 milyon liralık 2020 yılı bütçesi oy çokluğu ile meclisten geçti. Meclis üyelerinin Barış Pınarı Harekatına ilişkin konuşmaları ise meclisin bir anda gerilmesine neden oldu.

10 Ekim 2019 - 22:01 - Güncelleme: 10 Ekim 2019 - 22:14

Didar DEMİRCİ - Bayraklı Belediyesinin 2020 Performans programı ve bütçesi üzerine ilk konuşmayı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Yeşim Tekoğlu yaptı. Tekoğlu, “Bütçemizin ilçemize faydalar getirmesini diliyoruz. Performans programı; çocuğa, gence dezavantajlı guruplara yöneldiği gözükmektedir. Bayraklı Belediyesinin bu bütçe ile akılcı, şeffaf ve sosyal projeleri hedef aldığı gerçektir. Bayraklımız için onur ve gurur duyucu güzel işler yapılacağımıza inancımız tamdır. Bütçemiz vizyonu olan bir bütçedir. Bayraklımıza ve İzmir’imize değer katacak bir performans programı ve bütçe olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle CHP Grubu olarak olumlu oy kullanacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

AK PARTİ RET OYU VERDİ

Performans Programı ve bütçe üzerine söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Abdullah Aktaş ise bütçeye ve programa ret oyu kullanacaklarını ifade ederek, bunun gerekçelerini şöyle anlattı: “Maalesef yine yatırımlara yeterli kadar pay ayrılmadığını görüyoruz. Yatırım bütçesi diğer birçok kalemin altında… En çok göze çarpan kalem ise 3 milyon TL ile özel kalem. Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesinin, engelli vatandaşlarımız için ayrılan hizmet payının 7 katına denk gelmesi düşündürücüdür. Borçlanma bedeline baktığımızda 22 milyon TL borçlanma hedefi olduğunu görüyoruz. 31 Mart 2023’de sıfır borçlu bir belediye görmek istiyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ayrılan 37 milyon 246 bin TL bütçenin 20 milyonunun park ve yeşil alan bakım onarımı ve personel giderine ayrılması, 3 adet park yapımı için yalnızca 2 milyon 75 bin TL ayrılması, daha fazla yeşil alan açılamayacağı anlamına gelmektedir. En çarpıcı nokta ise 315 milyon bütçenin Bayraklı’da kayıtlı kayıtsız 4 bin engelliye 477 bin TL gibi çok az bir bedel ayrılmasıdır. Bu benzeri bir çok nedenden dolayı AK Parti Grubu olarak ret veriyoruz.”

HIZAL: YATIRIMI BÜYÜKŞEHİRE PAS ETMEK YANLIŞ

AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal da bütçede yatırıma ayrılan rakama karşı çıktı. Bu bütçe ile Bayraklı Belediyesinin yatırımların kaderini İzmir Büyükşehir Belediyesine emanet ettiğini savunarak, “Yaklaşık 75 milyon personel gideri olan bir belediye, bazı yatırımları kendi bünyesinde çıkarabilir diye düşünüyoruz. Bayraklı’yı çocuk ve gençlik kenti yapma gibi güzel bir hedef koydunuz. Bununla ilgili performans ve bütçede ne gibi örnekler yaptınız? Bir vizyon belirlediniz, önümüzdeki süreçte çocuk ve genç kenti Bayraklı olacağını söylediniz. Bayraklı Belediyesi’nin kamulaştırma için 1 milyon TL bütçe belirlediğini görüyoruz. Büyükşehir’in 29 ilçesi daha bulunuyor. Biz Büyükşehir’den beklersek inanın yine aynı sorunları, tartışmaları yaşarız. Bayraklı’nın 11 mahallesinin ulaşımını sağlayan tek bir aks var. Ancak bütçeden yani 315 milyondan sadece 3 milyon yeni yolların yapımı için ayrılmış. Park ve bahçelere 37 milyon TL ama yeni parkların yapımı için ayrılan bütçe genel bütçenin yüzde biri bile değil. Kağıt üzerinde denk bir bütçe görülse de hayata geçirilmesi söz konusu değil” diye konuştu.

SANDAL’DAN ELEŞTİRİLERE YANIT

Eleştirilerin aksine hem ilçeye hizmet verecek hem de tasarruf sağlayan bir bütçe yaptıklarını anlatan Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Bizim vatandaşa verdiğimiz sözler çerçevesinde bütçeyi değerlendiriyorsunuz. Bunun en somut göstergesi 1 yıl sonraki faaliyetlerimiz sonucunda ortaya çıkacak. Tasarruf tedbirlerimizle, belediyeye kazandıracağımız tesislerle, farklı alanlardaki işlemlerin birçoğuyla bu ilçede rant üretiliyorsa bu rantı direkt vatandaşa götüreceğiz. Özkan Pazaryeri’ne İzmir Büyükşehir Belediyesi verdik. Bunun karşılığında sosyal tesisi bize tahsis edilecek. Naz kafeyi Baro’ya tahsis ettik. Manavkuyu’daki araziye kamu borcunu SSK’ya birlikte yüklendik. Bu tür işlerin tamamı meclisimizde taktirinde olan işlerdir. Biz bugün aldığımız tasarruf tedbirlerle, kreşlerle parklarla farklı alanlarda çalışmalarının bir çoğunu farklı arkadaşlarımızla götüreceğiz. Burada bir rant sağlanacaksa bu halka yönelik olacak. Belki İzmir’in en büyük kreşlerinden bir tanesini yapacağız. Bunun da yapımını hayırsever bir arkadaşımız yapacak. Bunu 2020 bütçe programını dahil etmeyeceğiz. Önümüzdeki 7-8 kreşi yapacağız. Bunların yerinin birçoğu bize ait. Göreceksiniz bunların hepsini hayata geçireceğiz. Sevgi Yolu’nun sağlıklaştırma projesi neredeyse bitmek üzere… Belediyeni cebinden 1 kuruş bile çıkmadı” diye konuştu. Sandal, ayrıca önceki yılların bütçesinde 9 milyon olan borç faiz giderini yaklaşık 45 milyon borç ödeyerek 2020 bütçesinde 8 milyon liraya çektiklerini söyledi. Sandal, ayrıca bütçede 22 milyon borçlanma öngörülmesine karşın, tüm koşulları zorlayarak bu borçlanmaya gitmeyeceklerini de söyledi.

ŞEHİT HABERİ MECLİSİ GERDİ

Meclis toplantısı devam ederken sosyal medyaya düşen ilk şehit haberi, bir anda meclisin gündemini değiştirdi. CHP'li meclis üyesinin Türk Silahlı Kuvvetlerine başarı dilerken 'savaş' kelimesini kullanması Ak Partili ve MHP'li üyelerin tepkisine neden oldu. Ak Partili Hızal, bunun bir savaş olmadığını belirterek, "Savaş iki ülke arasında olur, oysa bu terör örgütlerine karşı yapılan bir harekattır" diyerek CHP'li üyenin sözlerini düzeltmesini istedi. CHP sıralarından 'şov yapmayın' sözlerinin duyulması üzerine ise hem MHP'li meclis üyesi hem de Ak Partili üyeler, yüksek sesle tartışmaya dahil oldu. Meclis üyelerinin karşılıklı söz alma yarışına Başkan Sandal, "Aslında hepimiz aynı şeyi söylüyoruz, kimsenin kelimeleri seçerken kastı yok" diyerek tartışmayı bitirdi.

TRUMP'U KINAYALIM

Başkan Serdar Sandal, Türkiye'ye yönelik tehditkar bir dil kullanan ABD Başkanı Trump'ı da kınadığını söyledi. Sandal, meclis üyelerini de eleştirerek, "Kimse kimseden daha fazla milliyetçi değil, kimse kimseden daha fazla vatansever değil. Kimsenin, kimseyi vatansever, vatan haini, doğru yanlış diye nitelemek haddi değil. Burada herkes hemfikir... Kimsenin terör örgütünü desteklediği yok” dedi. Sandal, meclis üyelerinin söz isteme konusundaki ısrarının meclisi daha fazla germemesi için oturumunu kapatarak sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Otomobilin motor bölümüne giden yılanı çıkarmak kolay olmadı...
Otomobilin motor bölümüne giden yılanı çıkarmak kolay...
Amerika'da neler oluyor? Trump: Ordu göreve hazır!
Amerika'da neler oluyor? Trump: Ordu göreve hazır!