Bir depremde tuzla buz olacak!

Bir depremde tuzla buz olacak!

Yaklaşık 3 yıldır konut olarak inşa edilen bir apartman binasında eğitim veren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ‘okul için uygun değil’ raporu hazırlandı. Can güvenliği olmadan eğitime devam eden okulun olası bir depremde tuz olacağı konuşuluyor.

21 Ekim 2019 - 17:17

2017 yılında depreme dayanıksız olduğu için binası yıkılan, İzmir’in en çok tercih edilen meslek liselerinden olan ve puanı Anadolu liseleri ile aynı seviyelerde olan, sağlık alanında eğitim veren İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eğitim verdiği bina S.O.S veriyor. FETÖ’den devredilen yurt binasında yaklaşık 3 yıldır eğitim veren ve henüz yeni bina için herhangi bir girişimin olmadığı okula geçtiğimiz günlerde denetim için giden Torbalı Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri bina için ‘Uygun değildir’ raporu verdi. Kirişleri kırılan, tek girişi ve çıkışı olan, merdiven genişliği bir metreyi bulmayan, önünden yüksek gerilim hatları geçen, bahçesi, spor alanları, toplanma alanı gibi bir okul için bulunması gereken alanları bulunmayan okulun her geçen yıl da kontenjanı düşürülüyor.

VELİLER VE ÖĞRENCİLER TEDİRGİN

Belediye ekiplerince yapılan kontrollerde binanın konut olarak inşa edildiği, eğitim için uygun olmadığı rapor haline getirildi. Depreme dayanıksız olduğu için donanımlı okulu yıkılan ve FETÖ’den devredilen adeta bir apartmana taşınan, yangın merdiveni olmayan, acil çıkışı bulunmayan üstelik deprem gibi afetler için ağır risk taşıyan binada 3 yıldır eğitim gören çocuklarını elleri yüreklerinde okula gönderdiklerini ifade eden veliler bir an evvel yeni bir yer ayarlanmasını istedi. Son olarak verilen rapor ve bölgenin deprem kuşağında yer alması öğrencileri de tedirgin etmiş durumda.

YANGIN TATBİKATI DÜŞÜNDÜRDÜ

Son olarak geçtiğimiz gün yapılan yangın tatbikatında bu durum daha da göz önüne gelmiş oldu. Yangın tatbikatında 1 metre genişliğindeki merdivenlerden ve tek çıkış kapısından yeterli sürede okul tahliye edilemezken, okul alanına AKS ekipleri sokağa park edilen araçlar nedeniyle girmekte zorlandı. Yüksek gerilim hatlarının okulun yanı başında olmasından dolayı da merdivenli itfaiye aracı alana giremedi. Olası bir yangın durumunda bu araçtan yararlanamayacak olan okul binasının, FETÖ yurdu olduğu zamanlarda ruhsatta olan kolonların daha sonra kesildiği ve bu nedenle geniş alan oluşturulmaya çalışıldığı da öğrenildi.

BELEDİYEDEN ‘UYGUN DEĞİL’ RAPORU

Öte yandan belediye ekiplerinin tuttuğu raporda, binanın konut olarak yapıldığı, insanların uzun süreli yoğun olarak bulunduğu okullar için gerekli bina önlem katsayısına uygun olarak projelenmediği, yapının arka cephesinde mutfak ve salon alanlarına ait balkonlara dizayn dışında cam cephe kapalı dolu çıkma yapıldığı ve bunun kullanım alanına dahil edildiği maddelendi. Yine ön cephe için de benzer işlemin yapıldığı not alınırken, binanın birinci ve üçüncü katındaki kirişlerin kolon bağlantısında, kolona bağlı olması gerekirken taşıyıcı sisteme sakıncalı bir şekilde teğet olarak sabitlendiği tespit edildi. Ayrıca ışıklık boşluklarının bırakılmadığı, taşıyıcı donatılı beton tabliye olarak devam eden binanın teras katında sadece merdiven kulesi olması gerekirken projeye ve güvenli yerleşime aykırı olarak kapalı alan oluşturulduğu raporda yer aldı. Öte yandan merdiven genişlikleri, korkulu yükseklikleri ve taşıyıcı sistemin okul standartlarına uygun olmadığı da raporda yer aldığı üst yazı olarak ilgili yerlere ulaştırıldığı öğrenildi.

Anaokulu öğrencileri Kaymakam’ı ziyaret etti    Anaokulu öğrencileri Kaymakam’ı ziyaret etti

Olası bir afet durumunda 500 öğrenci bu merdivenlerle nasıl okuldan tahliye olur?

İşte bir bahçesi bile olmayan okulda spor yapılabilen tek yer

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuşadası'nda pazarlara 'corona' düzenlemesi
Kuşadası'nda pazarlara 'corona' düzenlemesi
Siz sağlıkla kalın; biz 24 saat görevdeyiz
Siz sağlıkla kalın; biz 24 saat görevdeyiz