Bornova Belediyesi yeni kültür merkezini açtı

Bornova Belediyesi yeni kültür merkezini açtı

Bornova Belediyesi’nin kısa sürede yapımını tamamladığı Doğanlar’daki Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi törenle açıldı. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.

17 Kasım 2018 - 10:05

Başta Türkiye’ye örnek uygulamalar arasında yer alan Dost Market olmak üzere, Kadın Danışma Merkezi, BELGEM ve düğün salonu gibi pek çok sosyal destek projesini de tek çatı altında toplayan Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi, aynı zamanda bir sosyal destek merkezi olarak da işlev görecek. Atatürk Mahallesi’ndeki Dr. Sırrı Aydoğan ve Pınarbaşı Kültür Merezlerinden sonra 3 yılda üçüncü kültür merkezi halkın hizmetine sunuldu.

Bornova Belediyesi’nin yapımını 1.5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayıp içerisinde yer alacak fonksiyonlarını hazır hale getirdiği Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’nin açılışı görkemli bir törenle yapıldı. Açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’da iki dönem belediye başkanlığı yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Bornova’da 1994-1999 yılları arasında belediye başkanlığı yapan Prof. Dr. Aysel Bayraktar’ın oğlu Alp Bayraktar ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açılışa vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.


Bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bugün nüfusu 20 bine ulaşan Doğanlar Mahallesi’ni 500-600 kişinin yaşadığı yıllardan beri bildiğini ve çok sevdiğini belirterek, “Bu kültür merkezinin bölgenin kalkınmasına, çocuklarımızın yetişmesine, insanlarımızın kaynaşarak en çok ihtiyacımız olan barış ve kardeşliliği, dayanışmayı arttıracak bir mekan olmasını diliyorum. Prof. Dr. Aysel Bayraktar’ın Ziraat Fakültesi’nde uzun süre öğrenci yetiştirdikten sonra Bornova Belediye Başkanı olarak kentimize çok büyük hizmetleri oldu. Adının Bornova’da yaşatılması bizim için çok önemli. Vefasından dolayı Belediye Başkanımız Olgun Atila’yı da kutluyorum” dedi.

İzmir Modeli Türkiye’ye örnek oldu
“Doğanlar bizim gözbebeğimiz” diyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte yapan statla birlikte Doğanlar’ın her yönden geliştiğini, iy ve aşı büyüttüğünü belirterek, Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’yle birlikte bu gelişimin devam edeceğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir Modeli’nin Türkiye’ye örnek olduğunu, Türkiye’ye örnek bir başka proje olan Dost Market’in de Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’nde ihtiyaç sahiplerine hizmet vermeye devam edeceğini söyleyen Başkan Atila, “Atamızın izinden ayrılmadan çok daha güzel günler göreceğimize inanıyorum. Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi Doğanlar’a hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ailem adına mutlu ve onurluyum
İsmine, Bornova Belediye Meclisi’nde oybirliği ile karar verilen Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’nin açılışında ilk konuşmayı Bayraktar’ın oğlu Alp Bayraktar yaptı. “Ailem adına bu mutlu ve onurlu tabloyu görmekten büyük gurur duydum” diyen Bayraktar, “Dileğim, bu kültür merkezinin en güzel şekilde kullanılması. Başta Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Çok yönlü bir merkez
Dost Market’in Doğanlar Şubesi, Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’nin zemin katında hizmet verecek. 1450 kişinin yararlandığı Dost Market raflarında gıda ve temel tüketim maddelerinin yanısıra giysi ve kırtasiye ürünleri de yer alacak. Doğanlar Şubesi’nden Doğanlar Mahallesi’nin yanısıra Mevlana, Naldöken, Ümit, Kemalpaşa, Yunus Emre ve Gürpınar mahallelerinde oturan ihtiyaç sahibi vatandaşlar da yararlanmaya devam edecek. Dost Market’in dört şubesinden toplam 5 bin kişi ihtiyaçlarını karşılıyor.

BELGEM, Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’ndeki faaliyetlerine bu yıl ingilizce kurslarıyla başlayacak. Kurslar, ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencileri ile ortaokul 6, 7 ve 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenecek.

Dost Bilim Evi, farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik olarak bilim atölyeleri açacak. Merkez’in en üst katındaki 250 kişilik çok amaçlı salon düğün, nişan ve özel toplantılara ev sahipliği yapabilecek.

Kadın Danışma Merkezi’nde, bölgede yaşayan kadınlara yönelik kültürel ve sosyal destekler sağlanacak. Başta kadına yönelik şiddet olmak üzere pek çok konuda psikologlar tarafından danışmanlık hizmetleri verilecek. Ayrıca çeşitli eğitimler düzenlenecek.

Vatandaşlar düğün ve nişan törenlerini de Prof. Dr. Aysel Bayraktar Kültür Merkezi’nde yapabilecek.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi
Bakan Pekcan'dan esnafa kredi yapılandırma müjdesi
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI
BAŞKAN GÜNEL HAFTAYA ZABITA PERSONELİ iLE BAŞLADI