Bornova’da Balkan sesleri… Öztrak ve Özel’den mesajlar

Bornova'da Balkan sesleri… Öztrak ve Özel'den mesajlar

Bornova Belediyesi Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde, Balkan dernekleri, kardeş belediyeler ve belediyelerdeki balkan masalarının temsilcileri Bornova Belediyesi işbirliğinde düzenlenen ‘Balkan İşbirliği Toplantısı’nda bir araya geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in de katıldığı toplantıda, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin görüş ve önerileri dinlendi.

25 Şubat 2021 - 12:04 - Güncelleme: 25 Şubat 2021 - 15:03

ÖNCÜŞEHİR - Toplantıya Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ’un yanı sıra CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter ve Atilla Sertel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar katıldı.

ÖZEL: GÖÇ ETTİĞİNİZDE HER ŞEY YOLUNDA DEĞİLSE ORALI DEĞİLSİNİZDİR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Balkan Masası için emek verenlere teşekkürlerini ileterek, “Partimizin de çok önemsediği bir çalışma. Kendilerine partimiz adına verdikleri çalışma için teşekkür ediyorum. Anneannemin Selanik, babamın babasının da Üsküplü olması nedeniyle, Kuzey Makedonya ve Selanik’te göç etmesinden dolayı geldiğimiz uzak diyarların sıcak insanlığı, dostluğu kardeşliğindendir. Bazen bakarım Türkiye’de saat kaç, Üsküp ve Selanik’te saat kaç diye. Orada olsaydık şimdi uyuyor olurduk derim. Zorunlu göçe tabi olmanın ne demek olduğunu bu topraklarda yaşayan herkes bilir. Göç ettiğinizde her şey yolunda değilse oralı değilsinizdir. Göçmenin yaşadığı en büyük sıkıntıdır. Bunu çözmenin yolu bunu aşmaktır. Derneklerin ortaya koyduğu emek bu açıdan çok önemlidir. Geldiği yere alışması ve geldiği yere unutmamasıdır. Geldiği yerde o kentte olabilmesi ve sıkıntı çekmek yerine oraya entegre olabilmesi önemlidir. Yapılan çalışmaları önemsiyoruz. Avrupa Birliğinin demografi yapı tespit çalışmasında hassasiyet çabasını son derece önemsiyoruz. İlk yapılan olan seçimler olmak üzere elinizi oradan çekmemenizi ve oradaki akrabalarınızı daha iyi yaşayabilmesi için ortak aklıyla doğru yerde doğru zamanda görüş sunabilmesi için bu tür toplantıları önemsiyorum. Mustafa İduğ’un bu toplantı için önemli gayretleri ile oldu. Tüm katkıları ve bu konularda yaptığı özverili çalışmalar için kendisine teşekkür ediyorum. Tüm CHP’li belediye başkanlarını da buradan kutluyorum. Bundan sonraki süreçte çağdaşlık yolunda çağı yakalamak konumunda ve bu ülkenin kurucu kadrolarına ve kurucusuna bağlılık noktasında hepimizin,  suyun o tarafında olduğu kadar bu tarafında da işleri vardır. Bir çift mavi gözle başladığını biliriz, Atatürk’ümüze onun kurduğu bu güzel Cumhuriyete, kazanımlara, kadrolara sahip çıkma nokrasında bu salondaki her bireyin benden daha coşkuyla baktığını biliyorum” diye konuştu.


ÖZTRAK: BALKANLARDAKİ TÜM KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA VE İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRMAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balkan Masası Başkanı Faik Öztrak, kurulan Balkan Masası’nın amaçlarından bahsederek, “CHP Balkan Masası olarak amacımız balkanlardaki tüm kardeşlerimizle dayanışma ve işbirliğini arttırmaktır. Hem Türkiye, hem Balkanlardaki mutluluğumuzu arttırmaktır. Buna ihtiyacımız var. Bu coğrafyada ve tarihimizde büyük acılar yaşadık tüm balkanlarda sürgün ve katliamlara Balkan savaşları ile başladı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ile devam etti. En büyük soykırımları yaşadık. Ama bizler bunu çok fazla konuşmuyoruz. Daha dün gibi hatırladığımız Bosna Hersek katliamlarını unutmuyoruz. Elbette tarihten dersler çıkarmalıyız. Ama bugün yaşadığımız dünya sorunları da var. Nisan ayında yapılacak olan Kuzey Makedonya nüfus sayımı vardı. Hem soydaşları ve akrabaların nüfus kayıtlarına tam olarak yansımasını çok önemli buluyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da soydaşlarımın yanında olacağız. Bir konuda çağrıda bulunmak istiyorum. Makedonya ile bağınız varsa elektronik kayıt yaptırabilirsiniz. Bu imkanları lütfen kullanalım, nüfus sayımına katkıda bulunalım. Kamu kurumlarında yasal haklar oranın da temsil için gösterilen çabaları da önemsiyoruz. Biz Makedonya’yı kendi tarif ettiği biçimde kabul ediyoruz. Bizim isteğimiz günlük yaşamda adalet, temsilde adalettir. Hak ettiğini alması en büyük temennimiz olacaktır” ifadelerini kullandı.


“BU VİZYON VE ANLAYIŞ BİZİM YOL GÖSTERİMİZ OLACAK”

Bulgaristan’da bir seçim sürecinin yaşandığını söyleyen Öztrak, “Belediyelerimiz hemşerilerimiz için oy kullanmanızı kolaylaştıracak tüm önlemleri alacaktır. Birlik beraberlik için hareket etmelerini ve yönetime katılmalarını temenni ediyorum. Bornova’da böyle bir günde bir araya gelmemizin başka nedeni sivil toplum kuruluşlarını dinlemek, ona göre çözümler bulmaktır. Balkan Masası yeni kuruldu. Bu süreçte Balkan Masası sorumluları belirledik. Kardeş belediyelerimiz arttırmak için çaba sarf ediyoruz. Kardeş belediyelerimiz bu konu da çok hevesli. Bu elbette bizleri çok mutlu ediyor. Balkanlardan gelen büyük hemşerimiz ebedi genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk sınırlarımız dışında yaptığı hedefler bizim üslubumuz olacaktır onarlın bize yaklaşmasını beklemeyeceğiz. Biz onalar yaklaşacağız. Biz CHP olarak bunları yapacağız. Bu vizyon ve anlayış bizim yol gösterimiz olacak. Bunları kardeş belediyeler kurarak, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek ve iletişim kurarak yapacağız” dedi.


İDUĞ: BORNOVA’DA DA NÜFUSUN 3’TE 1’İNİ BALKANLAR TEMSİL EDİYOR

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, toplantının amacının işbirliği içinde olmak olduğunu söyleyerek, “İletişim halinde olmak. Kardeş belediyelerin birbirine yakınlaşması ve işbirliği içinde olması en önemli amacımız. Sorunları ve çözümlerini hep beraber tartışacağız. Sorun odaklı çalışmalar yapmak istiyoruz. Girit’ten gelen bir ailenin çocuğuyum. Balkanlarda yaşana Türkiye’de yaşayan çok vatandaşımız var. Bornova’da da nüfusun 3’te 1’ini Balkanlar temsil ediyor. Çok kalabalık bir topluluğuz. Bu birlikteliğin hepimize sinerji yaratmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.


ÖZUSLU: BU TOPLANTILAR BU DAVANIN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu, Bulgaristan’ın Çipa bölgesinden göç ettiklerini söyleyerek, “Burada bulunmaktan gurur duyuyorum. Balkan davasında Balkan Türklerinin mücadelesinde bugüne kadar katkı koyan tüm insanları selamlıyorum. Bugün ki toplantı Balkan Türklerinin Balkan mücadelesinin başarıya ulaşmasından önemli bir teşkil etmesini temenni ediyorum. Bu toplantılar bu davanın büyümesine katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.


MUTLU: ORADAKİ İNSANLARIMIZA ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, uzun yıllar boyunca Balkanlar’da çok ciddi sıkıntı yaşadıklarını dile getirerek, “100 yıl önce yaşanan sıkıntılarda yüzünden Türkiye’mize, vatanımıza göç etmek zorunda kaldık. Bizlere Türkler,  Müslümanlara karşı yapılan başlamış soykırıma… 27 Şubat 1948 yılında idam edilerek hala mezarını bilemediğimiz şehitlerimizin bugüne kadar mezarlarının bulanmaması bizi üzüyor o dönemde nasıl ki bu insanlar bir mücadele verdi, bugünde oralarda yaşayan insanlarımızı bu mücadelemizi devam ettirdiklerine inanıyorum. 1 ay önce Makedonya da dostlarımızla buluştuk, çocuklarımızı gençlerimizi görünce hüzünleniyoruz. İnsanlarımız orada Misakı Milli sınırları dışında kalmış, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Şunu belirtmek istiyoruz. Bizler oradaki insanlarımıza özellikle gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. İnanın oraya gidince insanlarımızı çok mutlu oluyor. Her evde bir Türk Bayrağı var. Bizler balkan ve Türkler Konfederasyonu olarak oradaki çocuklarımız ve gençlerimiz adına bir proje geliştirdik. Oradaki kardeşlerimize ulaşmamız gerekiyor. Balkanlardaki, Avrupa nezdinde sayımlar yapılıyor. Bu sayımları önemsiyoruz. Çünkü bizim orada ciddi insanımız var. On milyon civarından Balkanlarda insanımız var. Oradaki insanımız tükeniyor. Avrupa’ya göç ediyor. Ayrıca buraya göç etmiş insanlarımızı da burada internet üzerinden form doldurmak ve sayıma katılmamız gerekiyor. Türkiye’nin her yerinde Akdeniz, Diyarbakır, Elazığ’a kadar varız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday çıkaracak mı?
Torbalı'da süreç nasıl işleyecek? Cumhur İttifakı da aday...