Bornova’da örnek proje: Pembe karavan sağlık dağıtacak

Bornova’da örnek proje: Pembe karavan sağlık dağıtacak

Bornova Belediyesi dezavantajlı bölgelerdeki kadınları meme kanseri ve rahim ağzı kanseri konusunda bilinçlendirmek amacıyla Meme Kanseri ile Savaşım Derneği(MEMEKANDER) ile birlikte örnek bir proje hayata geçiriyor.

08 Mart 2021 - 12:56

ÖNCÜŞEHİR -  Bornova Belediyesi örnek bir projeyi daha hayata geçiriyor.

Japonya Büyükelçiliği tarafından 2021 yılı kapsamında ilan edilen yerel projelere hibe programına başvurusu yapılacak “Dezavantajlı bölgelerde kadın kanserleri, erken tanısında pembe karavan” başlıklı proje başarılı bulunursa; tarama ve testleri yapılacak kadınlar, Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) yönlendirilecek.

Başvurusu yapıldıktan sonra Haziran ayında sonuçları açıklanacak proje kabul edilirse kadınlara kanser farkındalığı çalışmaları götürülecek, erken tanı için mamografi çekimleri yapılacak ve smear testleri yapılarak KETEM’e taşımacılığı sağlanacak. Proje kapsamında 20-70 arası kadınlara eğitimler verilirken, 40-70 yaş arası kadınlara ücretsiz kanser taraması yapılacak. Ayda ortalama 100-120 kadına ulaşılacak Pembe Karavan sayesinde yılda en az bin kadına meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taraması yapılması amaçlanıyor.

1 yıl sürecek proje kapsamında kanser söz konusu olursa erken evrede tespit edilerek tedavileri yapılacak ve yüzde 90 oranında hayatları kurtulacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı