Bornova denetim raporuna AK Parti’den şerh

Bornova denetim raporuna AK Parti’den şerh

Bornova Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında belediye denetim raporuna AK Parti’den şerh geldi. 21 maddelik şerhte özellikle İZBAŞ personeline ödenen maaşın ortalamanın çok üstünde olması konusu yer aldı. Heykel yapım işinde ihale bedelinin yüzde 90’ının ödendiği ancak işin zamanında teslim edilmediği yönünde şerh de belirtildi. Ayrıca mülkiyeti belediyeye ait olan otoparkın meclis kararı olmadan İZBAŞ tarafından işletilmesi de maddelerde yer buldu.

01 Nisan 2021 - 20:32

Bornova Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısı Başkan Mustafa İduğ’un yönetimine gerçekleştirildi. Denetim raporunun okunduğu mecliste faaliyet raporunun sonraki meclise bırakılması kararlaştırıldı.

“TEKER YANLIŞ YOLA GİRDİ, UMARIM DÜZELİR”

Meclis toplantısında  İstanbul Sözleşmesi ile ilgili CHP grubunun bildiri okuması gerginlik yarattı. AK Parti Grup Başkanvekili Fatih Taştan meclis gündeminde olmayan konuların meclise taşınmasını eleştirdi. Taştan, “Biz meclislerin ılımlı bir havada geçmesi için hep çaba sarf ettik. Şimdi teker yanlış yola girdi. Umarım düzelir” dedi.

Meclis açılışının ardından CHP Grup Başkanvekili Bahar Gürsu İstanbul Sözleşmesi’nin feshiyle ilgili CHP grubu adına bir bildiri okudu. AK Parti, duruma tepki gösterdi.

Gürsu, İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece vakti Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade ederek, sözleşmenin uygulanması için mücadele edeceklerini söyledi.

AK Parti Bornova Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fatih Taştan da, bu konunun meclis gündeminde olmadığını, dilek ve temennilerde konuşulması gerektiğini ifade ederek, “Biz, ilçemizi ilgilendiren konuların gündemde olması ve meclisin ılımlı geçmesi için hep çaba sarf ettik. Bundan sonraki süreçte teker yanlış yola girdi. Umarım düzelir” diye konuştu.

GÜRPINAR’A PARK TARTIŞMASI

Mecliste komisyonlardan gelen raporlar bölümünde Gürpınar Mahallesi’nde park yapılması yönündeki rapor da tartışıldı. Oy çokluğuyla meclis gündemine gelen raporla ilgili söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Sait Tatlı, “Mahalleli buraya park istiyor. Belediye böyle bir parkı istemiyor mu?” sorusunu yöneltti. Belediye Başkanı İduğ da, “Mahalleli burada park istemiyor. Bize gelen dilekçeler var” dedi.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Üyesi Akın Dalgıç da 200 mahalle sakininden toplanan imzayı meclise sundu. Dilekçede 7010 numaralı sokak ve çevresinin park alanı olarak düzenlenmesi yönündeki talep yer aldı. CHP Meclis Üyesi Murat Kaya da AK Parti’nin iyi niyetli imza topladığını ifade ederek, “Burada bize ait olmayan bir yere park yapamayız. Biz de gidip mahalleden 200 tane istemeyen imza getiririz” ifadesine yer verdi. İYİ Grup Başkanvekili Kemal Sevinç de konunun iyice incelenip sağlıklı bir yerde park yapılması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan İduğ, “Kararımızı alalım; ama Akın Bey ve bizim arkadaşlarımız bölgede inceleme yapsınlar. En uygun yerde park yapalım” sözünü verdi.

BORNOVA ESNAFINA KATI ATIK ÜCRETİ MÜJDESİ

Mecliste pandemide kapalı olan esnaftan katı atık bedeli alınmaması da oybirliğiyle kabul edildi.  AK Parti Bornova Meclis Grubu’nun sunduğu esnaftan katı atık bedeli alınmaması önerisi mecliste oylandı. Pandemi destekleri kapsamında esnaftan bu yılın Ocak-Mayıs aylarının katı atık bedeli alınmayacak.

İşletmelerin kapalı olduğu 1 Ocak-31 Mayıs tarihine kadar katı atık ücreti almama kararı Hukuk-Plan ve Bütçe-Esnaf-Çevre ve Sağlık Komisyonları’ndan oybirliğiyle geçerek meclis gündemine geldi. Madde tüm grupların desteğiyle meclisten geçti. Buna göre koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan kafe, kahvehane ve düğün salonu esnafından beş ay için katı atık bedeli alınmayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50 kere de yapsalar...
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50...
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti