Buca Meclisi’nde gündem sermaye aktarımı!

Buca Meclisi'nde gündem sermaye aktarımı!

Buca Belediyesi bünyesinde yer alan Kızılçullu İmar ve İnşaat Sanayi Teklik Limitet Şirketi ve Üzümkent İmar ve İnşaat Şirketi'ne 1 milyon 500'er bin TL'lik sermaye aktarımı konusunda konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, "Bu yıllarca kullanabileceğimiz bir bedel, ilerleyen süreçlerde belki bir tanesi için daha fazla bir aktarım olabilir ancak şu anlık bu tutar yeter" dedi.

04 Mart 2021 - 17:00

Buca Belediyesi Mart ayı olağan Meclis toplantısının ilk oturumunu Belediye Başkanı Erhan Kılıç idaresinde gerçekleşti.

"Atatürk Mahallesi, Kuruçeşme Mahallesi ve Yıldız Mahallesinde bir kasım sokakların birleştirilerek Tinaztepe Mahallesi adına yeni bir mahalle kurulmasını talep etmektedir. Dilekçeye göre yeni kurulması istenen mahalle sınırlarının tanımı; Buca Organize Giyim Sanayi'nin karşısında olan eski Demir Çelik Fabrikasının arka tarafından, Atatürk Mahallesi 202/12 Sokaktan Ahmet Yesevi Caddesi'ne kadar Yıldız Mahallesinde de 206/38 Sokak'tan Ahmet Piriştina Bulvarı boyunca Doğuş Caddesinden 202/12 Sokağın köşesine kadar çevrelenen alandır. 5393 Sayılı Belediye Kanunun 9. Maddesine göre Belediye sınırları içinde mahalle kurulması, kaldırılması, bileştirilmesi, bölünmesi, adları ile sınırların tespiti ve değiştirilmesi Belediye Meclisinin Kararı ve Kaymakamın görüşü üzerine Vali'nin onayı ile olur. Tüm bilgi ve belgeler ekte gönderilmiş olup, konunun açıklığa kavuşturulması istemine dair önerge" meclis gündeminde görüşüldü. Görüşülen madde sonrası, Meclis üyeleri ilgili maddeyi oy birliği ile öneri reddedildi.

DAL: SOKAK VE MAHALLE İSİMLERİ İÇİNDE TALEP GELİYOR

CHP’li Meclis Üyesi İlhan Dal, daha önceki yıllarda da benzer talepler geldiğini ileterek, “O tarihlerde de meclisimiz taleplerimizi reddetmişti. Zaman zaman bize sokak ve mahalle isimleri içinde talep geliyor. Bu taleplere hem ilçe hem büyükşehir sıcak bakmıyor. Çünkü teknik anlamda bazı sorunlar yaşanabiliyormuş. Bu yüzden bizim talebimiz reddi yönünde" diye konuştu.

KAHVECİLERE NAKDİ DESTEK

Mecliste ayrıca Buca ilçesi sınırları içerisinde yer alan kahvehanelere yapılacak nakdi destek talebi de görüşülen maddeler arasında yer aldı. Kahvehanecilere 500 TL'lik nakdi destek verilmesi öngörülen Meclis gündemi Plan Bütçe, Esnaf Komisyonu ve Hukuk Komisyonu'na 'acil' şartı ile sevk edildi.

CHP'li Dal madde hakkında,  "Geçtiğimiz hafta kahveci esnafına gıda ve temizlik yardımında bulunmuştuk. Şimdi de nakdi destek konusunda bir adım atmaya hazırlanıyoruz" dedi.

1 MİLYON 500 BİN TL’LİK SERMAYE AKTARIMI

Buca Belediye mülkiyetindeki Kızılçullu İmar ve İnşaat Sanayi Teklik Limitet Şirketi 1 milyon 500 bin TL, Üzümkent İmar ve İnşaat Şirketi 1 milyon 500 bin TL sermaye aktarımı yapılması önerisi Meclis gündeminde görüşüldü. Meclis Üyelerine sunulan madde 'acil' kaydı sonrası oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonlarına gönderildi.

Madde ile ilgili söz alan Başkan Erhan Kılıç, "İki tane yeni şirketimiz oldu. Bunarın bir tanesini gelecek dönemlerde Personel A.Ş olarak düşünüyoruz bundan kaynaklı bir aktarım düşündük. Bu yıllarca kullanabileceğimiz bir bedel, ilerleyen süreçlerde belki bir tanesi için daha fazla bir aktarım olabilir ancak şu anlık bu tutar yeter ve Plan ve Bütçe komisyonunda görüşülmesinden sonra karar verilecektir" diye konuştu.

KILIÇ: KADINLARIMIZ BİZLER İÇİN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Gündem dışı konuşmalarda söz alan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, 8 Mart Kadınlar Günü hakkında konuştu. Kılıç, "Kadınlarımız bizler için her şeyden önemli . Hepimizi hayata bağlayan çocukken bizim ayakta durmaya çalışan bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyoruz. Biz belki onlara kadrolarda hak ettiği yeri hiçbir zaman veremedik. Bu konuda bizler biraz suçluyuz. Biraz erkek egemen anlayışta yaşıyoruz ancak çıkartılacak yeni yasalar ile bunu aşacağımızı düşünüyoruz. Biz Buca Belediyesi'nde de kadın istihdamı konusunda daha iyi bir noktaya geldiğimizi, daha iyi bir noktaya da geleceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!