Buca Meclisi’nde gündem ’yolsuzluk’ operasyonu!

Buca Meclisi’nde gündem 'yolsuzluk' operasyonu!

Buca Belediye Meclisi’nin gündeminde geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu vardı. İddialar hakkında konuşan CHP'li Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu ise, " Buca Belediye önünde büyük yolsuzluk. Belli bir şovla gelinmiş. Bu hukuki değil, bir sonuca odaklı belediyede bir algı yaratmak için televizyon çalışması gibi" dedi.

04 Kasım 2021 - 17:38

ÖNCÜŞEHİR - Buca Belediyesi Kasım ayı olağan Meclis oturumu Belediye Başkanı Erhan Kılıç'ın  yokluğunda Başkan Vekili İlhan Dal'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Meclis'in gündeminde ise Buca Belediyesi ihalelerinde yolsuzluk olaylarına karıştıkları öne sürülen, aralarında belediye personelinin de bulunduğu 15 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararı vardı.

AK PARTİLİ TOURCHIAN: DAHA AYAĞI YERE BASAN AÇIKLAMALAR DİLİYORUZ

Gündem dışı konuşmalarda söz alarak geçtiğimiz günlerde Buca Belediyesi'ne yönelik başlatılan soruşturma hakkında konuşan AK Partili Burçin Kevser Tourchıan, "Geçtiğimiz günlerde buca belediyesi basına çokta hoş olmayan konular ile gündeme geldi. Bu daha önce belediye ihalemizi alan şirket  dahil 14 kişinin göz altına alınmasıydı. Hukuki süreç devam ediyor ancak dikkat çeken detaylar var burada. Burada mevzu bahis olan 2 yıllık soruşturma söz konusu. Dosya içinde maslak raporları bilirkişi raporları var. 2 yıllık bir teknik takipler var. Biz burada kimseyi suçlu ilan edecek değiliz. Buca da 2 yıllık yapılan araştırma çok kıymetli bulgular. Burada soruşturma yapılan konular ihaleye fesat karıştırma, zimmet ve akaryakıt hırsızlığı suçları ve bundan kaynaklı 17.5 milyon TL Buca'nın zarar uğratılması. Biz 2 yıldır bu konulardan bahsediyoruz. Biz sadece bunu ihale yoluyla yapması çöp kamyonu alın demedin, başka şeylerde dedik. Biz defalarca dedik ki 2019 yılı Sayıştay raporunda bu yazıyor dedik. 2019 yılı denetim raporlarına gelirsek bizzat komisyonda olan bir olarak ben yazdım. Bu araçların hepsi tam kapasite çalışıyor gözüküyor dedim ancak bu mümkün değil. Burada belirli araçlar sistematik olarak her ay arıza yapmış gözüküyor ancak bu mümkün değil dedik. Yaptırım yükümlülüklerini neden yapmadınız dedik. Biz sürekli bunları dedik ancak bugün geldiğimizi nokta Buca Belediyesi CHP'de diye sadece sizin için üzüntü değil emin olun bizim içinde üzüntü verici. Bizde burada meclis üyeliği yapıyoruz.  Başkan sürecin takipçisi olacağını ve 'arkadaşlarımızın suçsuz olduğuna inanıyorum' dedi ancak biz gerçekten ayakları yere basan bir çözümler ve açıklama bekliyoruz. Dışarıda dolaşan ve kulağımıza gelen onca şey ancak bunların ne kadar doğru olabileceği de aşağı yukarı belli. Raporlara yansıyan gerçekler sizin karşınıza soruşturma olarak çıktı. Lütfen yolsuzluk, rüşvet ya da adını ne koyarsanız bunlarla ilgili daha ayağı yere basan açıklamalar diliyoruz" dedi.

CHP’Lİ DAL: 300 YILLA YARGILANANLARINDAN ÖZÜR DİLENDİĞİNİ GÖRDÜK

İddialar hakkında söz alan Başkan Vekili İlhan Dal 'güvenilebilir yargı' vurgusunda bulunurken, Konu hukuka intikal etmiş durumda. Bizim temennimiz tarafsız ve bağımsız bir yargılama yapılması. Biz buna inanmak istiyoruz. Biz 15 yılda 300 yılla yargılana insanların sonra özür dilenerek serbest bırakıldığını gördük. Ancak suçlu varsa bunlar için gereğinin yapılması ancak bunu yapanlara hepimizin güvenmesini temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AK PARTİLİ GÜNDOĞDU: YARGININ VERDİĞİ KARARA SAYGILIYIZ

AK Parti Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu ise hukukun vereceği karara saygı duyacaklarını belirtirken, "Bu konuda üzücü bir olay. Biz 2009 yılından beri bunu gündeme getiriyoruz. İlk dile getirdiğimiz durumda Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi’nin karşılaştırmasını yaptık. 2009 da bunları dile getirdiğimizde Denizli Büyükşehir Belediyesi 10 milyona temizlik ihalesi yaparken biz 20 milyona yaptık. Bu zamanla Buca'nın borç kamburu haline geldi. Hep şaibenin olduğu yerden geliyor. Düzgün yönetilemediğinden dolayı geliyor. Biz sürekli dedik araç ve akaryakıtı takiplerinin düzenli yapılmadığını dile getirdik. Biz bağırdık araçlarımızı alalım diye. Bundan sonra yargının verdiği karara saygılıyız. Yapanların  yakalanmasını diliyoruz" diye konuştu.

CHP’Lİ KAZANOĞLU: ALGI OPERASYONU OLARAK GÖRÜYORUZ

Söz alarak konunun hukukta olduğunu ancak gösterilen tutumu 'şov' olarak nitelendirdiğini belirten CHP'li Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu ise, "Eğer bir ahlaksızlık varsa sona kadar gideriz. Bu arkadaşların içinde suçlu varsa cezasını kesinlikle çeksin. Ancak ben bunu biraz algı operasyonu olarak görüyorum. Sabah televizyonlarda gördük Buca Belediyesi'ne baskın gibi bir algı operasyonunu ir hukukçu olarak kabul etmem mümkün değil. Belediye Başkanımız da bu konuda bir açıklama yapmış durumda. Ceza alan kadar herkes suçsuzdur. Bu konun burada çok tartışılmasını doğru bulmuyorum ancak , bunların hepsini ikametgahları belli olan insanlar. 2 senedir devam eden soruşturma olduğunu söylendi. Bu arkadaşlar daha medeni bir şekilde gözaltına alınabilirdi. O görüntüyü hangi vicdanınız kabul ediyor. Buca Belediye önünde büyük yolsuzluk… Belli bir şovla gelinmiş. Bu hukuki değil, bir sonuca odaklı belediyede bir algı yaratmak için televizyon çalışması gibi.  Her suçlu cezasını görsün. Buradaki vatandaşın 1 kuruşuna tenezzül edildiyse bunlar cezasını çeksin. Suç varsa cezası olsun ancak bu şekilde deşifre ederek bu işin kazananı yok" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı