Buca’nın benzinliği 2007’de 15 yıllığına peşin olarak...

Buca'nın benzinliği 2007'de 15 yıllığına peşin olarak kiralanmış!

Buca Belediyesine ait benzinliğin peşkeş çekildiğine dair iddialara karşı Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, söz konusu alanın akaryakıt istasyonu olma vasfını zaten yitirdiğini, kimseye peşkeş çekilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Mecliste Ak Parti Grubunun da desteği ile Buca Belediyesinin karşısında yer alan benzinlik alanının 'belediye hizmet alanına' dönüştürülmesi kararı alındı. Başkan Kılıç ise buraya sanat akademisi yapma sözü verdi.

02 Nisan 2021 - 20:22

ÖNCÜŞEHİR - Buca Belediyesi Nisan ayı olağan meclisinin ilk oturumu seçimler nedeniyle yoğun geçti. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç yönetiminde gerçekleştirilen meclis oturumunda 1'nci ve 2'nci Başkan Vekilleri, Divan Katipleri, Encümen Üyeleri ve ihtisas komisyonlarına üye seçimi yapıldı. Buca'da 'benzinlik peşkeş çekildi' tartışmalarına neden olan firari FETÖ'cü Emre Uslu'nun yaptığı paylaşım ise yine meclisin gündemindeydi. AK Parti Buca Meclis Üyesi İzzet Pilgir, söz konusu sosyal medya paylaşımını kendisinin de sehven paylaştığını söyledi. Pilgir, akaryakıt istasyonu vasfını kaybeden alanın mevcut kira sözleşmesinin biteceği 2022 yılından sonra imar vasfının belediye hizmet alanı olarak değiştirlmesi önerisine de destek verdi. 

2007 YILINDA KİRASI PEŞİN ALINARAK 2022 YILINA KADAR KİRALANMIŞ!
Söz konusu benzinlikle ilgili detaylı açıklamalar yapan Başkan Erhan Kılıç ise bu benzinliğin 2007 yılında Buca Belediye Meclisinin kararı ile belediye şirketi Bucamar'a tahsis edildiğini; benzinliğin Bucamar tarafından da BP şirketine kiralandığını açıkladı. Başkan Kılıç, "Bu alan 2007 yılında kirası peşin alınarak önce 5 yıllığına BP şirketine kiralanıyor, ancak hemen ardından yine ihale yapılmadan noter sözleşmesi yoluyla bu kiralama süresi 10 yıl daha uzatılarak, aynı firkete veriliyor. Tüm kiralar da peşin olarak tahsil ediliyor. Sonrasında başlayan hukuki süreç ise Yargıtay Genel Kurulu kararı bekliyor. Ancak bu alan mevcut yönetmeliklere göre yeniden akaryakıt istasyonu olarak kiralanamaz. Meclisimizdeki tüm parti temsilcilerinin katılımı ile bir komisyon oluşturup, bu alanın yeniden akaryakıt istasyonu olarak ruhsat alıp alamayacağının tespitini yapalım. Hatta şimdiden sözünü veriyorum, burayı belediye hizmet alanı olarak imarını değiştirip Sanat Akademisi yapacağım" diye konuştu. Başkan Kılıç'ın bu önerisine Ak Parti ve MHP'li meclis grupları da destek vereceklerini açıkladılar. 

İKİNCİ BENZİNLİĞİN SATIŞINDAN VAZGEÇİLDİ
Buca Belediyesi'nin mülkiyetinde bulunan bir diğer benzinlik ise ikinci ihalenin de başarılı olmaması  nedeniyle kiraya verildiği açıklandı. "Buca Atatürk Caddesi No:192 adresinde bulunan benzinliğe ilişkin meclise sunulan başkanlık önergesinde, hali hazırda bu yerin kira sözleşme süresinin dolduğu ifade edilerek, "Tamamı Buca Belediyesine ait taşınmazın, 10 yıl süre ile 2886 Sayılı Yasa hükümlerince kiralamasının yapılabilmesi için meclisten yetki talep edildi. Komisyonlara gönderilmeden onaylanan bu önerge ile sözkonusu benzinliğin Buca Belediyesi mülkiyetinde kalması ve 10 yıllığına kiralanmasının önü açıldı.
AK Parti Grup Başkanvekili Ekrem Gündoğdu bu karara da destek verdiklerini belirterek, "Bucalının malı Bucalı'da kaldığı için mutluyuz" dedi.

KAZANOĞLU: HIRSIZLIĞIN PARTİSİ YOK
Benzinliğin peşkeş çekilmesi iddialarına Tuncay Özkan isminin karıştırılmış olmasına tepki gösteren CHP'li Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu da "Demirel'in bir sözü var 'oturduğumuz yerden tecavüze uğradık' diye bizde oturduğumuz yerden tecavüce uğradık. Bir tane Emre denen adam ki ben onlarla muhatap olmam. Ahlaksızlığın partisi yoktur. Hırsızın CHP'lisi de hırsızlıktır, AK Partilinin ki de  hırsızlıktır. Bir ahlaksızın yazdığını kabul etmem mümkün değil. Varsa bir hukuksuzluk, müvekkilim ve arkadaşım Tuncay Özkan hakkında dilekçeyi ben vermezsem ne olayım" dedi. 

PİLGİR: HEDEFE KONULDUM, YARGIDA YÜZLEŞECEĞİM

FETÖ'cü Emre Uslu'nun 'Buca'da benzinlik peşkeş çekildi' içerikli tweetini paylaştığı için eleştirilerin odağına konulan Ak Partili Pilgir ise o paylaşımı sehven yaptığını belirterek, paylaşımdan sonra kasıtlı olarak kendisinin ve ailesinin hedef tahtasına konulduğunu, bunu yapanlarla yargıda yüzleşeceğini söyledi. Pilgir, Başkan Kılıç'ın "akaryakıt istasyonu olma vasfını kaybettiği ve aklı başında olan hiç kimsenin burayı almayacağını" söylediği; sözkonusu benzinliği işleten alt şirketin 2019 seçimlerinden 3 ay sonra limited şirketten Anonim şirketine dönüştürüldüğünü ve burayı hisselerini alarak Bayraklı'da ikamet eden Hasan Tümer adındaki bir kişinin aldığını söyledi. Pilgir, alanın sanat akademisi yapılması kararı dolayısıyla da Başkan Kılıç'a teşekkür etti. 

MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİ BELİRLENDİ

Ak Parti'nin Meclis 2. Başkan Vekilliği kendilerine verilmediği için protesto ettiği seçimde Cumhuriyet Halk Partisi'nden İlhan Dal 1'nci CHP'li Meclis Üyesi Taner Kazanoğlu da 2. Başkanvekili seçildi. 

CHP'DE GRUP BAŞKANVEKİLİ DEĞİŞTİ
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilliğinde de bir değişim yaşandı. Başkan Erhan Kılıç, Meclis 1. Başkanvekili seçilen İlhan Dal'ın yerine CHP Grup Başkanvekilliği görevine Özkan Yorulmazbaş'ın getirildiğini duyurdu. 

YENİ DİVAN KATİPLERİ
CHP'den Merve Doğan, Filiz Meraklı ile AK Partili Züleyha Kula yeni divan katipleri olarak seçildi.

YENİ ENCÜMEN ÜYELERİ
CHP'den Filiz Meraklı, Mehmet İnan Gülçek, Hüseyin Duyan

İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONU
CHP'den Burcu Er Durmaz, Bülent Uygur, İlhan Dal, AK Parti'den Memduk Aymaz, İbrahim Şengül

ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU
CHP'den Merve Doğan, Filiz Meraklı, Serkan Kalkmaz, AK Parti'den Mustafa İnce, Mustafa Kartal

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU
CHP'den Merve Doğan, ersin Eroğlu, Haydar Karakoyun, AK Parti'den Ziya Aksu, Abdurrahim Ertaş

ESNAF KOMİSYONU
CHP'den Fikret Aktaş, Filiz Meraklı, Ersin Eroğlu, AK Parti'den İsa Nezir, Mustafa İnce

HUKUK KOMİSYONU
CHP'den Bura Aydın, Taner Kazanoğlu, Uğur Aydın, AK Parti'den Burçin Keseri, Mustafa Solmaz

AVRUPA BİRLİĞİ VE DIŞ İLİŞKİLER KOMİSYONU
CHP'den Uğur Aydın, Ersin Eroğlu, Doğan Sarıkaya, AK Parti'den Hüseyin Paşaoğlu, Zülfiye Kula

SOSYAL HİZMETLER, YAŞLILAR VE ENGELLİLER KOMİSYONU
CHP'den Gündüz Koçak, Doğan Sarıkaya, Levent Çizmeli, AK Parti'den Mehmet Adıyaman Hüseyin Paşaoğlu

KENTSEL YENİLEME VE KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMİSYONU
CHP'den Doğan Sarıkaya, Burcu Er Durmaz, Hüseyin Duyan, Mehmet Adıyaman, Hüseyin Paşaoğlu

KÜLTÜR, SANAT, SPOR KOMİSYONU
CHP'den Fikret Aktaş, Merve Doğan, Levent Çizmeli, AK Parti'den Hüseyin Paşaoğlu, Zülfiye Kula

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONU
CHP'den Merve Doğan, Gündüz Kocak, Burcu Er Doğmaz, AK Parti'den Zülfiye Kula, Mehmet Adıyaman

TARIM KOMİSYONU
CHP'den Merve Doğan, Fikret Aktaş, Mehmet İnan Gülcek, AK Parti'den Mustafa İnce, Mehmet Adıyaman

KENT TARİHİ VE TURİZMİ KOMİSYONU
CHP'den Mehmet İnan Gülçek, Levent Çizmeli, İlhan Dal, AK Parti'den Zülfiye Kula, Mehmet Adıyaman

DOĞAL AFETLER VE İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ KOMİSYONU
CHP'den Fikret Aktaş, Burcu Er Durmaz, Gündüz Koçak, AK Parti'den Ziya Aksu, Abdurrahim Ertaş

GENÇLİK KOMİSYONU
CHP'den Uğur Aydın, Merve Doğan, Hüseyin Duyan, AK Parti'den Burçin Kevser Tourchıan, Hüseyin Paşaoğlu

UYUŞTURUCU VE MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KOMİSYONU
CHP'den Bülent Uygur Filiz Meraklı, Hüseyin Uyan, AK Parti'den Zülfiye Kula, Hüseyin Paşaoğlu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Buca’nın sokaklarında büyük değişim
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma
Başkan İduğ'dan şantiyede bayramlaşma