Buca, yeni cezaevi istemiyor

Buca, yeni cezaevi istemiyor

Buca Belediyesi Mayıs ayı birinci oturumunda meclis üyelerinin yıkımı devam eden Buca Cezaevinin yerine yapılacak proje hakkındaki tepkileri gündeme damga vurdu. CHP’li Fikret Aktaş, “Bir cezaevini kaldırıp yerine yeni bir cezaevi yapılmasını istemiyoruz” derken, Merve Doğan ise buraya yeniden bina yapılmaması için STK ve parti temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulmasını önerdi.

05 Mayıs 2022 - 20:04 - Güncelleme: 05 Mayıs 2022 - 20:32

Uzun bayram tatilinin ardından Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın katılmadığı meclis toplantısını Meclis Başkanvekili İlhan Dal yönetti. Mecliste ilk anlaşmazlık yurt dışına yapılacak geziler konusunda yaşandı. Ak Partili meclis üyeleri, Başkan Erhan Kılıç ile Başkan Yardımcıları Barış Özreçber ve Erdem Başer’in 10 – 18 Mayıs 2022 tarihleri arasında İngiltere’nin Londra kentine yapacakları seyahate ret oyu kullandı. Ancak Temmuz ayında İspanya’ya, meclis üyelerinin de katılımı ile yapılacak olan geziye ise evet oyu kullandı.

KÖPEK ÇETELERİ BÜYÜK SORUN

Ak Partili Mustafa İnce ise Buca’nın farklı mahallelerinde köpek çeteleri oluştuğunu, köpeklerin saldırganlıkları ile çocukları hatta yetişkin insanları dahi tehdit ettiğini ifade ederek, “Vatandaşlarımız bu konuda çok şikayetçiler, büyük rahatsızlık yaşanıyor. Belediyemizin Kaynaklar’da bir çok yeri var. Bir tanesini başıboş sokak köpekleri için sığınak olarak projelendirip, bu sorunu çözebilirsiniz” dedi. İnce’nin bu talebine Meclis Başkanvekili Dal, mevcut yasaların belediyelere ancak kısırlaştırma yetkisi verdiğini hatırlatarak, “Bu sorunun biz de farkındayız ancak mevzuat belediyelerin elini kolunu bağlıyor. Belediyeler ancak kısırlaştırma yapıp, sokak hayvanlarını aldıkları yere tekrar bırakmakla yükümlüler” dedi.

SOKAK İFTARLARI İÇİN SORU ÖNERGESİ

Ak Parti Grubu, Buca Belediyesi’nin 30 bin kişilik iftar verdiği yönünde söylemlerin olduğunu ancak gerçekte ise sadece 4-5 mahallede iftar yemeği düzenlendiği iddiası ile yazılı soru önergesi verdi. Ak Parti Meclis Üyesi İsa Nezir, yazılı olarak cevaplanmak kaydı ile Buca Belediyesi’nin Ramazan ayında kaç kişilik iftar verdiğini, iftar yemekleri için ihale açıp açmadığını, ihaleye kaç firmanın katıldığını, kazanan firmanın kaç adet iftar için fatura kestiğini soru önergesi olarak Meclis Başkanlığına yöneltti.

BUCA’NIN 100 YILINI ETKİLEYECEK

Ak Partili meclis üyelerinin dilek ve temenniler bölümündeki eleştirilerinin ardından bu kez CHP’li meclis üyeleri söz aldı. CHP’li Merve Doğan, yıkımı devam eden Buca Cezaevi’nin yerine yeniden bina yapılmasının Buca’da bütün kesimlerden tepki çektiğini ifade ederek, “Buca’daki sivil toplum örgütleri ile mecliste grubu bulanan partilerin temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurarak, bu konuda Buca’nın taleplerini ilgili kamu otoritelerine iletelim” dedi.

CHP’li Fikret Aktaş da buraya yeniden bina yapılmasının bir cezaevini kaldırıp yerine başka bir cezaevi yapmaktan farklı olmayacağını savunarak, “Buraya yapılacak binalar Buca’nın 100 hatta 150 yılını etkileyecektir” dedi.

CHP’li Özkan Yorulmazbaş da Buca Belediyesinin bu dönemki meclis üyelerinin en büyük görevinin bu alanı yeşil alan olarak Buca’ya kazandırmak olacağını kaydetti. Yorulmazbaş, İzmir Büyükşehir Belediyesinin Gaziemir Belediyesinden aldığı Fırat Mahallesindeki fidanlığı yaşayan parka dönüştüreceği haberini de meclis üyeleri ile paylaşarak, Başkan Tunç Soyer’in “Bizim bu kararımızın başkaları için de emsal olmasını istiyoruz. Buca Cezaevi alanında yeniden bina istemiyoruz” sözlerini hatırlatarak, bu çağrıyı yeniledi.

HASANAĞA BAHÇESİ BİR CANA MAL OLDU

Bağımsız Meclis Üyesi Bülent Uygur ise Buca Hasanağa Bahçesinde yaşanan bir olayı paylaşarak, “Bayramın ikinci günü Hasanağa Bahçesinde benim bir arkadaşımın oğlu tartaklanıp gasp edildi. Genç çocuk bu durumu gururuna yediremeyip maalesef intihar etti. Hasanağa Bahçesi içinde polis karakolu da var. Kaymakamlık ve Emniyet ile iletişime geçerek, Hasanağa Bahçesini güvenli bir yer haline getirmeliyiz” dedi.

MECLİSTE KAÇAK ÜYE VAR!

Öte yandan Meclisin tek mutlu gündemi ise Ak Partili Meclis Üyesi Burçin Kevser Sevil'in 15 aylık oğlu oldu. Annesi ile birlikte meclise katılan minik Aras, ilgi odağı olurken, 'mecliste kaçak üye var' espirilerine ve gülüşmelere neden oldu...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu