Büyükşehir’de yoğun gündem!

Büyükşehir'de yoğun gündem!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı 3’üncü birleşimine Sokak Hayvanları ve Menderes İlçesine yapılması planlanan çevredeki çöplerin toplanacağı Katı Atık Tesisi damgasını vurdu. Ayrıca Büyükşehir, yarıyıl tatilini İzmir’de geçirecek olan çocuklara da Doğal Yaşam Parkı’nın kapılarının belirli tarihlerde ücretsiz açılması konusunda karar aldı.

17 Ocak 2020 - 20:48 - Güncelleme: 18 Ocak 2020 - 14:11

Didar DEMİRCİ - İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in Ocak ayı 3’üncü birleşimini açmasıyla meclis oturumunu gerçekleştirdi. İlk olarak meclis üyelerini ve vatandaşı bilgilendirmek amacıyla “İzmir İli Atık Yönetimi” adlı sunum yapıldı. Sunumda Menderes'te yeni yapılacak katı atık tesisinin nasıl işleyeceği ve yurt dışında bu işin ne şekilde yapıldığı konusuna değinildi.

‘SOKAK HAYVANLARI’ HAKKINDA DAHA ÖNEMLİ TEDBİRLER ALINACAK

Ak Partili Büyükşehir Meclis Üyesi Hakan Yıldız, gündem dışı bir konuyu meclise taşıdı. Geçtiğimiz günlerde Menemen İlçesinde 13 yaşında Rojin adında bir kız çocuğunun sokaktaki köpeklerden korkup kaçarken araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiği şeklindeki bir olaya değinen Yıldız, “Hayvan sever olma konusunda bakıldığında evde bir kedi ve bir köpek besleyen bir insanım. Siz de Seferihisar Belediye Başkanlığından, Büyükşehir Belediye Başkanlığına kadar hayvan sever bir başkan olarak tanıdık… İzmir’de 300 350 bin sahipsiz hayvan var. Biz tüm canlıları korumakla mükellefiz. Ancak bu talihsiz olaylar toplumda can dostlarımıza farklı bakmasını bir kesiminde sahip çıkmasına neden oluyor. Bu sorunların üzerine gitmek zorundayız. Bu mecliste sokak hayvanlarını koruma komisyonu kuruldu ama bir noktaya gelemedik. Yılda yaklaşık 20 bin hayvanı kısırlaştırabiliyoruz ama sokakta 300 bin hayvan var… Bir tarafta tedavi uygularken bir taraftan kısırlaştırma işlemi yapamıyorlar. Büyükşehir’in bu sorunun artmaması için destek olması gerekiyor. Toplum bilincinde sıkıntımız var! Bir vatandaşımız sokak hayvanlarını çiğ etle besliyor. Çiğ et sokak hayvanlarını saldırganlaştırıyor. Biz bu konuda bilinçlendirmeliyiz! Bu sorunun kent gündeminde sorun olmaktan çıkması gerekiyor. Bu konu hakkında talimat verirseniz sevinirim” şeklinde konuştu.


KISIRLAŞTIRMA İÇİN ‘VETERİNEN KADROSU’

Hakan Yıldız’ın önergesi üzerine Başkan Tunç Soyer, şu şekilde konuştu:

“Parmak bastığınız konu can yakıcı bir konu. Mevzuattan kaynaklanan bir sıkıntı var! Mevcut mevzuat üzerinde nasıl bir iyileştirme yapılması gerekiyor? Bu iyileştirmenin belki de yasa değişikliğine gidilecek. Bu konuda bir çalışma yapalım. 1 aylık bir çalışma sonunda burada yeniden konuşalım. Hakan beyin tespiti çok doğru bu nedenle biz ilçemizdeki hayvan bakım evlerinde barınaklara ilerde birer veteriner ve birerde yardımcısı alalım. Bu arkadaşlarımızın bütün işi kısırlaştırma olacak. Tüm ilçelerimizde merkez dışında 19 ilçeye veteriner araçlarımızla destek vereceğiz. Bununla ilgili kadrolaşmaya da gidiyoruz.”

HAYVAN SEVERLERİN ‘KIRMIZI ÇİZGİSİ’

Konunun çok hassas olduğuna değinen Ak Partili Meclis Üyesi Fatih Taştan, tedavi edilen hayvanların yeniden yerine bırakılması gerektiği konusundaki kanunun altını çizerek, hayvan sever derneklerin kırmızı çizgisine vurgu yaptı. Taştan, “Sokakta ben o kedi ya da köpeği seveceğim diyerek evine alıp sonra sokağa bırakamazsın. Birçok ülkede sokak hayvanlarını beslemek yasaktır. Bunu merkezi yasak koyucunun onaylaması bir saat. Dediğim gibi derneklerle bir araya gelip onay alabilmek gerçekten çok zor. İzmir’in hassasiyetleri fazla insanlardan oluşuyor demiştiniz. Biz bu konuyu gündeme getirdiğimizde İzmir Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde sahiplenmek üzere bir veri bankası oluşturulsun! Bunun dahi önüne geçildi. Dolayısıyla işe mevzuatı değiştirmekle ilgili değil, karşı tarafla masaya oturup netleştirmek lazım” dedi.

Konuyla ilgili olarak da Başkan Soyer, “Karşı tarafla masaya oturmak için bizim ne dediğimizi de belirlememiz lazım!” açıklamasıyla Hayvan Hakları Komisyonu’na Fatih Taştan’ın da dahil olmasını önerdi.  Konuyla ilgili özellikle İzmir’deki sokak hayvanlarının bakım ve tedavisi hakkında Sokak Hayvanları Komisyonunun bir mevzuat çalışması yapılması konusunda karar alındı.

MENDERES’TE ‘HARMANDALI’ KORKUSU PATLAK VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Menderes İlçesinde yapmayı planladığı Katı Atık Çöp Toplama Tesisi, mecliste tartışmalara neden oldu. Menderes Belediye Başkanı ve CHP’li Menderes Meclis Üyelerinin olmadığı mecliste Ak Partili Meclis Üyelerinden hem tepki geldi hem de bu konuda endişe duyduklarını dile getirdiler.

Konuyla ilgili olarak ilk söz alan Meclis Grup Başkanvekili ve Ak Parti Meclis Üyesi Özgür Hızal, “İzmir’le ilgili bir çöp sorunu var. Harmandalı’nda aslında çok uzun süre önce yapılması gereken tesis yeni açılacak. Bu tesisin yapılmış olması faaliyete geçmiş olması İzmir’de çöp sorununu nasıl ortadan kaldıracak… Ödemişte, bir tesis yapılacak. Bergama kuzey bölgesinde bir tesis yapılacak ve yapılıyor. Şimdi siz bütün İzmir’in belediye başkanısınız biz de bütün İzmir’in muhalefet sesiyiz… Burada bu tesisin Menderes’te yapılmasıyla alakalı birtakım kriterler ortaya koyduk. Bürokrat arkadaşlar mecliste çok güzel sunumlar yaptılar. Şimdi plan bütçe komisyonunda oy birliğiyle geçmesinin nedeni işin finansal boyutunda bakıldığında CHP’nin yıllardır eleştirdiği yap işlet devret modelinin bir benzeri… şimdi bu kriterlerin en sonunda sosyal ve psikolojik faktörler bizim dikkatimizi çekti. Çünkü insan odaklı belediyecilik için önemli. Sokağa çıkıp İzmirli hemşerilerimize çöp sorunu dediğimizde ilk akla gelecek Harmandalı’nın görüntüleridir. Menderes meclis üyesi arkadaşımızla da biz bunu uzun değerlendirdik. Burada kafalarda bir takım soru işaretleri var. Bizim ikna olmamız çok fazla bir şey değiştirmeyecek. Mendereslinin ikna olması lazım. ÇED sürecinden önce bu aşamaları halletmemiz lazım. İzmir’de çöp meselesi ortaya konulduğunda aklımıza Harmandalı geliyor. Meclis üyeleriyle yapılmış bir toplantının yeterli olmadığı kanaatindeyim. İzmir’de bir çöp problemi var. Bu konuda sizlere destek vereceğiz. Bergama’da nasıl verdiysek. Bu anlamda teknik olarak su havzasıdır orman arazisidir bunların hiçbirine girmeksizin Mendereslilerin sesine kulak vermeliyiz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir ve Menderes Belediye Meclis Üyesi Ayşegül Duran Türker, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Ben tabi ki bu konuyla ilgili katı atık yönetim tesisiyle ilgili sunumun vatandaşımıza anlatılmasını isterdim. Menderes’te yapılan toplantıda vatandaşlar geldiğinde çıkartıldılar. Bu olay çok yanlıştı… Menderes bununla ilgili kesinlikle yanlış bir yerdir. Ayrıca Menderes'i savunması gereken Belediye Başkanı ve diğer CHP'li meclis üyelerinin meclisimizde olmaması ve benim yalnız kalmam çok üzücü... Menderes’teki endişeler sona erdi, diye haberler çıktı ki bizim sunuma rağmen endişelerimiz vardı ve vatandaşımız da bu konuda bilgilendirilmedi. Çünkü ben gerçekten menderesteki vatandaşlarımızın ve bizlerin bilgilendirilmesini istiyorum. Bu olay halkı bilgilendirmekle ilgili olsaydı, bu kadar aceleye gelmeseydi. Çöp tesisi İzmir için gerekli ama bu tesisin mendereste yapılması konusunda kaygılıyım.”

“HEPİMİZ ÇÖP ÜRETİYORUZ”

Katı Atık Tesisi tartışmalarında söz hakkı alan CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu, 4,5 milyon İzmirlinin günde kişi başına 1.28 kg çöp ürettiğini belirterek, “Hepimiz çöp üretiyoruz ancak yasa bu çöpleri bertaraf edeceksin görevini belediyelere veriyor. Peki bu çöpler nereye gidiyor? Ama biliyoruz ki Harmandalı’yla ilgili çocukluğumuzdan beri duyduğumuz olumsuz şeyler var. Ancak artık eski Harmandalı yok. Harmandalı’ya gittiğinizde elinizi vicdanınıza koyun ve deyin ki bu işi yaptılar kardeşim”

ÇED ‘HAYIR’ DERSE ISRAR ETMEYİZ!

Katı Atık Tesisine hakkındaki tüm tartışmalara son vermek amacıyla konuşan Başkan Soyer, “Menderes Meclis Üyemizin içi rahat olsun en az onun kadar Menderesi savunuyoruz. Ben bu çöp meselesinin çok rahatsız edici bir algısı olduğunu biliyorum. Burada Harmandalı tesisin elektrik üretecek  bir tesis olması konusuna geldiğini düşünüyorum. Bence meclis olarak gidelim Meclis oturumu orada Harmandalında yapalım. Sizler de gittiniz ben de gittim. Vahşi depolama diye bilirsiniz oraya ama Harmandalı son derece modern bir tesis, kaldı ki Harmandalı’nda çok daha az çöp göreceğiz. Eğer Ödemiş’te, Bergama’da, Menderes’te bu tesisi yaparsak Harmandalı’ya daha az çöp gidecek. Dolayısıyla uzun vadede hem Harmandalı’nın yükünü hafifletecek hem de bu şehrin parasını bu şehre bırakacak. Bu algıyı değiştirmek için tabi ki mücadele edeceğiz. Bu gerecek değişti… Halkımızı da bilgilendireceğiz. ÇED süreci de yeni başladı. ÇED, ‘Hayır kardeşim siz bunu yapamazsınız Tahtalı havzasına şöyle zararı vardır’ derse biz vaz geçeceğiz. Sonuçta şuna karar verdik. Önümüzdeki ay meclis toplantılarından Çarşamba gününü Harmandalında yapacağız” diyerek Harmandalı’daki algının tamamen değiştiğini artık insanları rahatsız etmeyecek modern bir tesisin olduğuna işaret etti.


BÜYÜKŞEHİR’DE RENKLİ ANLAR

Öte yandan meclis renkli görüntülere de sahne oldu. CHP’li meclis üyesi Hasan Ünal, geçen oturumda yüzülebilir Körfez için tarih isteyen AK Parti’li meclis üyesi Hüsnü Boztepe’yi, 1 Nisan 2021’de Karşıyaka’ya yüzmeye davet etti. Yanında Boztepe için aldığı palet, deniz gözlüğü, bone ve şortu getiren Ünal, “Ben sizin için gerekli şeyleri hazırladım. Paleti 43 numara aldım. Yüzerken balıklara da selam vereceksiniz. Annem ‘başını soğuk tutma’ derdi. Deniz soğuk olur. Boneniz de hazır, XXL aldım. Rengine alınmayın aynısından kendime de aldım” dedi. Ünal’ın hareketi mecliste gülüşmelere neden oldu.


Ayrıca meclis bitiminde Ak Partili Meclis Üyesi ve Grup başkan Vekili Özgür Hızal’ın doğum günü pasta kesimiyle kutlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...