BÜYÜKŞEHİR’DEN ORTA HASARLILARA 5’ER BİN LİRA

BÜYÜKŞEHİR'DEN ORTA HASARLILARA 5'ER BİN LİRA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, İl Başkanı Deniz Yücel ve milletvekilleriyle birlikte deprem değerlendirmesi yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin evi orta hasarlı olan ailelere 5'er bin lira kira desteği yapacağını açıklayan Öztunç, Belediyenin bunun için 35 milyon lira ayırdığını söyledi.

13 Kasım 2020 - 11:44

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Deprem Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Sivas Milletvekili Ulaş Karasu ve Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ile birlikte Tarihi Havagazı Fabrikasında basın toplantısı gerçekleştirdi. Öztunç, merkezi hükümet deprem sonrasında depremden etkilenen ilçe belediyeleri ile İzmir Büyükşehir Belediyesini yanlız bıraktığını, maddi destek yapmamakla suçladı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Son yaşanan depreme kadar 58 kez TBMM’ye önerge verildi. Depremler araştırılsın diye verildi. Deprem olunca AKP ve MHP mecbur kaldılar mecliste deprem komisyonu kuruldu. Bunun için Ayda bebeğin annesiz mi kalması gerekiyordu? 115 kişinin ölmesi mi gerekiyordu? Deprem oldu, günlerce tartışıldı. Ama yine soğumaya bırakıldı. Şimdi televizyonlarda depremle ilgili bir ya da 2 haber var. Yanlışımız burada. Deprem oluyor sonra unutuluyor. Deprem bizim gerçeğimiz. Ciddi fay hatlarımız var. Bir kez daha unutuldu. Biz bunun unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. 

DEÜ REKTÖRÜ HOTAR'A ELEŞTİRİ
İzmir’de deprem için düzenlenen ortak akıl çalıştayına hükümet kanadından yada devlet bürokrasisinden kimsenin katılmadığına dikkat çeken Öztunç, “Sayın vali davet edildi, bakan davet edildi, Çevre Şehircilik İl Müdürü davet edildi, hocalar, müdürlükler davet edildi, hiçbiri gelmedi. Bakan gelemeyebilir ama bir yardımcısını gönderebilir, İzmir’deki il müdürünü gönderebilir. Vali nasıl gelmez ya? Niye gelmiyorsun? Ortak akıl için yapılan bir çalıştay. Bir deprem çalıştayı bile siyasallaşıyor. Orada bilim insanları konuştu. Bu CHP’nin çalıştayı değil ki! Böylesine politize olmuş bir bürokrasi olmaz. Ankara’dan bilim insanları geldi, düşüncelerini söyledi. Dokuz Eylül Üniversitesi hocaları gelmiyor. Çünkü Rektör Nükhet Hotar izin vermiyor! Ayıp değil mi? Sayın rektör üniversite rektörü mü yoksa AKP’nin temsilci mi? Yanlış yapmıştır. Geçmişte siyaset yapmış olabilir” dedi.

GİRESUN'A VAR İZMİR'E YOK
Öztunç Giresun’da meydana gelen sel felaketini anımsatarak, "Afet sonrasında Giresun'daki elediyelere destek olan hükümet İzmir’de niye belediyelere ödenek göndermiyor? Buradaki belediyeler CHP’li diye mi böyle yapılıyor? Bu çifte standarttır. İzmirli vergisini ödüyor. Afet durumunda toplanan vergilerle destek olmak gerekirken partizanlık yapılıyor. Deprem vergisi ne oldu? Nereye harcandı? İnsanlar yıllardır bugünler için vergi ödüyor” açıklamasında bulundu.

ORTA HASARLI EVLERE DE KİRA DESTEĞİ
İzmir Büyükşehir Belediyesinin başlattığı yardım kampanyası ile bugüne kadar 35 milyon lira civarında destek topladığını hatırlatan Öztunç, Büyükşehir'in bir hamlesini de ilk kez kamuoyu ile paylaştı. Öztunç, “4 bin 239 ağır hasarlı bağımsız birim oluştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘Bir Kira Bir Yuva’ kampanyası başlattı. Bu kampanya 3 bin 468 aileye 5’er aylık kiraları olan 10 bin liralık ödemeler yapılıyor. 35 milyon TL toplandı. Orta hasarlılar için de 35 milyon İzmir Büyükşehir Belediyesi verecek. 7 bine yakın bağımsız birim var. İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden bu birimlere 5’er bin lira olarak ödenecek” dedi.

AĞIR AĞABEYLER DEVREDE
Kendilerine gelen bir iddiaya ilişkin açıklamalarda bulunan Öztunç, “Birilerinin hatırlı ağabeylerini devreye sokarak hasar tespit raporlarını değiştirmek gibi bir hareket yaptıklarını duyduk. Aman ha aman, bu işin şakası olmaz. Buradan uyarıyoruz. Hasar tespit raporunu değiştirmeye gidilmesin. Böyle hatırlı kişilerin araya girmesine izin verilmesin” ifadelerini kullandı.

YÜCEL: ACILAR TAZEYKEN ŞOV YAPMADIK
İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de yaptığı konuşmada, “Bizim için bu çaba başkalarının enkaz tepesinde yaptığı gibi bir şov malzemesi olmadı. Depremle uğraşan insanlarımız yalnız kalmasın diye, insanlarımız yuvaya kavuşsun diye çalışmalarımız devam ediyor. Acılar tazeyken bu işin siyaseti, şovu da olmaz dedik. Ancak 20 yıldır toplanan deprem vergilerini ne yaptıklarını açıklayamayanlara, şarkılı türkülü kongrelerde gezerek çay dağıtanlara elbette sözümüz olacak” dedi.

İZMİRLİ MİMAR MÜHENDİSLER NEDEN YOK SAYILIYOR
Sürecin merkezi iktidar tarafından şeffaf yürütülmediğini söyleyen Yücel, “hasar tespit çalışmaları yapıldı. Hükümet Türkiye’nin dört bir yanından mimar ve mühendisleri çağırırken TMMOB İzmir şubesi hiçbir şekilde muhatap alınmadı ve sürece dahil edilmedi. İzmir’de yaşayan ve İzmir depremi konusunda herkesten önce sözü olan mimar ve mühendislerin sürece dahil edilmemesi bilimsel midir yoksa ideolojik midir? Bilimsel ise gerekçelerini açıklasınlar. İdeolojikse yani odaların hukuktan yana tavizsiz duruşuysa işte o zaman hükümet suçüstü olmuştur” ifadelerini kullandı.  

AFAD, TSUNAMİ UYARISINI NEDEN GEÇ YAPTI?
Tsunami konusunda Kandilli Rasathanesi’nin AFAD’ı depremden 20 dakika önce uyardığını hatırlatan Yücel, “Bu arada geçen zamanda AFAD yetkilileri ne yapmıştır?” sorusunu yöneltti. Yücel sözlerine devam etti ve şunları söyledi: Büyükşehir Belediyesi’nde deprem daire başkanlığı kuruldu. Deprem değerlendirme toplantısı da yapıldı. Bu toplantıya davet edilmiş olmalarına rağmen ne bakan ne vali ne de üst düzey bir bürokrat katıldı! Kim İzmir halkı için elini taşın altına koymak isterse, olası depremde İzmirliler acı yaşamasın diye çalışırsa biz desteği vermeye hazırız. Konu İzmir ise herkesi samimi olmaya davet ediyoruz. Biz İzmirlilerin beklentisinin iktidar tarafından karşılandığını söylemek mümkün değildir" şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
COVID-19 tedavisinde yeni umut
COVID-19 tedavisinde yeni umut
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek
Başkan Özcan açıkladı: Çiğli'de vaka sayısı çok yüksek