Büyükşehir’den oybirliğiyle geçti... İzmir’de dönüşüm...

Büyükşehir'den oybirliğiyle geçti... İzmir’de dönüşüm için dev adım!

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında toplandı. Olağanüstü toplanan büyükşehir belediye meclis toplantısında İzmir depremi ardından özellikle orta ve yüksek riskli binalarla, deprem sonrası yıkılma tehlikesi olan ruhsatlı binaların dönüşümü ile ilgili komisyon raporu tüm siyasi partilerin verdiği olumlu oy yani oybirliğiyle kabul edildi.

01 Mart 2021 - 13:08

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ağır ve orta hasarlı binalar ile ilgili düzenlemeleri içeren komisyon raporunun ortak akılla hazırlandığını belirterek, ortak akılla hazırlanan ve meclisten oybirliğiyle geçen raporun İzmir’e hayırlı olması temennisinde bulundu.

TUNÇ SOYER: BU ÇALIŞMA, ÇOK KIYMETLİ BİR ÇALIŞMA ÇÜNKÜ...

Başkan Soyer, çalışmada emeği geçen Bakanlık ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’a teşekkür ederek, “Bu çalışma gerçekten çok kıymetli bir çalışma. Ortak akıl ne kadar kıymetlidir. Bunu bir kez daha gördüğümüz bir çalışma oldu. Bakanlığı da içine alacak bir çalışma yaptılar. Bütün Türkiye’ye örnek olacak bir adım atmış oluyoruz. Hükümetimizin ve bakanlığımızın onayladığı, arkasında duracağı bir adım atmış oluyoruz. Bu depremzedelerimiz için bir müjdedir aslında. Çünkü hızlı ve güvenli adım atmalarını sağlamış olacağız. Geleceğimizle ilgili tehditleri azaltan bir adım atmış oluyoruz. Ben de başta bakanımıza, Sayın Hamza Dağ’a, değerli bakanlık bürokratlarına, 4 komisyonumuzun başkanlarına ve üyelerine, İBB genel sekreterinden başlayarak daire başkanlarına herkese teşekkür ediyorum. Vefat edenlere rahmet diliyorum. Şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

SOYER: KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BİR ÖNERİ GETİRİYOR DEĞİLİZ

Başkan Soyer, düzenlemelerin kaçak yapılarla ilgili bir öneriyi kapsamadığını, dolayısıyla nüfus yoğunluğu ya da yapılaşmayı arttıracak bir durum oluşmadığını vurgulayarak, “Bu ortak akılla yol alınan, bir noktaya getirilen İzmir’in çok kıymetli bir kararı oldu. Bu kararla ilgili farklı sesler çıkabilir, farklı tercihler ifade edilebilir elbette. Kaçak yapılara bir meşruiyet çalışması değildir. Ruhsatlandırılmış planlı alanda yer almış, dortları terkleri tamamlanmış adalardaki binalarla ilgili verilen bir karar. Çünkü o hakkı kaybolmuş, o hakkın iadesini verdik. Kaçak yapılarla ilgili bir öneri getiriyor değiliz şu an itibariyle. Ne nüfus yoğunluğunu ne yapılaşmayı arttıracak herhangi bir şey söylemiyoruz.  Sadece hasarlı binalarla ilgili değil, bundan sonra benzer durumu yaşanmamak için de. Biz bir daha böyle bir felaket nedeniyle bu kadar ağır bedeller ödemek istemiyoruz. O nedenle düzenleme onları koruyacak, güven altında yaşamalarını sağlayacak bir düzenleme yapmak istedik” diye konuştu.

SOYER: İLÇE BELEDİYELERİNE ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

İlçe belediye başkanlarının ilçelerindeki K alanlarını kendilerine bildirmelerini istediklerini belirten Başkan Tunç Soyer, “İlçe belediye başkanlarımıza burada önemli bir görev düşüyor. Biz de onlara önemli bir kolaylık sağlıyoruz. Mevcut durumu koruyacak K alanlarını ilçe belediye başkanlarımızın çıkarmasını istiyoruz. Bu alanlar hasarlı alanları ve hasara uğrama ihtimali olan alanları gösteriyor. Burada titiz çalışma yaparak bu K alanlarını belirlemelerini ve meclis gündemine getirmelerini istiyoruz” dedi.

SOYER: YAPI STOKU ENVANTERİ ÇALIŞMASI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BAŞLIYOR

“Dirençli bir kent olmak asıl meziyettir. İklim kriziyle ortaya çıkacak doğal afetlere karşı dirençli bir kent yaratabilmek önceliğimiz olacak demiştik. Bunun için bir envantere ihtiyacımız var. Yapı stoğumuzu eksiksiz tanımalıydık” diyen İBB Başkanı Tunç Soyer, inşaat mühendisleri odası ile başlattıkları yapı stoku envanterinin çıkarılması çalışmasına önümüzdeki hafta başlayacaklarını da açıkladı. Başkan Soyer, bunu, “İnşaat mühendisleri ile bir çalışma başlatmıştık. Önümüzdeki hafta yapı stokunun envanterini çıkarma çalışmasını başlatıyoruz. Bu da önemli bir veriye sahip olmamıza imkan verecek” sözleriyle duyurdu.

SOYER: SAYIN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜM VE…

İBB Başkanı Tunç Soyer, Dünya Bankası’ndan orta hasarlı binaların dönüşümüyle ilgili yarattığı kaynağı onaylaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğünü de açıklayarak, “Geçen hafta sayın Cumhurbaşkanının ziyareti olmuştu. Bizimle de lütfettiler, görüştüler. Dünya bankası ile uzun süredir müzakere ediyoruz, depremden sonra ortaya çıkan zararların imkanı ile ilgili. Kaynak yaratmıştık. Bunu kendisine arz ettim. Hızlı bir şekilde geçmesi için. İller bankası üzerinden aktarılabilecek bir kaynak. En azından başlangıç için ciddi bir rakam sağlamış olacağız. Kendisi de dinledi. Olumlu yaklaştı. Ama inceleteceğini de söyledi. Bir an önce takdir edilirse, Dünya Bankası’nın bu kaynağı bir iki ay içinde aktarması mümkün. Hükümetimiz ağır hasarlı binalar için güzel bir çalışma yaptı. Biz Dünya Bankası’nın bu kaynağını orta hasarlı binalar için kullanabileceğiz” ifadelerini kullandı.

SOYER: KILIÇDAROĞLU 13 MART’TA İZMİR’DE OLACAK

Örnekköy ve Ege Mahallesi’ndeki konutların temel atma ve yıkımına başlayacaklarını,  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 Mart’ta İzmir’de olacağını açıklayan Başkan Tunç Soyer, “Burada Örnekköy’de 190 konutun temeli atılarak, bin 10 konutun da yıkımına başlanacak 13 Mart günü. Ege Mahallesi’nde de yıkımlar başlamıştı. Şimdi imalatlar başlayacak. 1000 konut Ege’de,  bin 200 konut Örnekköy’de olacak. 13 Mart’ta Kemal Kılıçdaroğlu da burada olacak” dedi.

NİLAY KÖKKILINÇ: BU ÖNERGEYE KABUL OYU VERİYORUZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Avukat Nilay Kökkılınç, raporla ilgili ortak hareket edilmesinin önemine vurgu yaparak, “Deprem sonrasında bu önergeyi sundunuz. Tüm siyasi partilerin desteğini istediniz. 4 komisyona havale oldu. Komisyon üyesi arkadaşlarımız yaklaşık 5 aydır değerli bir çalışma yürüttü. Deprem akabinde bir çalıştay düzenlenmişti. Buradan da değerli sonuçlar çıktı. Bakanlıkla da istişare edilerek bu noktaya gelindi. Komisyon raporunu da okuduk. Son derecek açık. Kentsel dönüşümün ivedilikle yapılacak olması burada çok önemli. İlçe belediyelerinin 5 ay gibi bir süresi var bu çalışmayı tamamlayabilmesi için. Daha sonra büyükşehir onayına gelecek. Ve 5 yıl içinde kentsel dönüşüm yapılacak. Orta ve yüksek riskli binalarla ile 90 öncesi yapılan ruhsatlı yapılar yararlanacak. Ayrıca riskli yapılar imar düzenlemesine konu olacak. Grubumuzun oybirliğiyle bu önergeye kabul oyu veriyoruz” diye konuştu.

HÜSNÜ BOZTEPE: İZMİR İÇİN KENETLENDİK

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de söz alarak, kürsüye geldi ve “Bu kentle ilgili çok güzel, yerinde, doğru bir karar alacağız. 30 Ekim’de gerçekleşen depremde vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Çalışma 4 ay sürdü. 4 komisyon yaptı. Kentimiz için büyük önem arz eden çalışmanın üzerinde çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve Tunç Soyer de mutabık kalmıştır. Teşekkür ediyoruz. Ama özel teşekkür etmemiz gereken isimler de var. İmar komisyonu üyelerine tek tek teşekkür ediyorum. Kenetlendik. İzmir’imizi daha da güzelleştirmek için biraraya geldik. Bu burada kalmamalı. Yarın öbür gün hepimizin bu kente borcumuz var” diyerek sözlerine başladı.

BOZTEPE’DEN POLAT ALEMDAR’LI GÖNDERME

Kentin yıllardır biriken sorunları var. Önümüzdeki aylarda, yıllarda bunları tek tek ela almayı umuyoruz. Deprem üzerinde siyaset yapmayı düşünmedik. Ama aynı konu defalarca oluyorsa biz buna çözüm bulamıyorsak, deprem sonrası yapıları güçlendiremezsek gündeme getiririz. Polat Alemdar, Bir adamı sabah görürsem önemsemem, öğlen görürsem tesadüf derim, ama akşam da görürsem Hiç düşünmem öldürürüm demiş. Biz b u kentte aynı konuyu her gün yaşıyorsak sorun var demektir. O nedenle o soruyu kökten çözeceğiz. Bu kent iyi şeyleri hak ediyor.  Bir daha küçücük bedenleri göçüklerden çıkarmayalım. Güzel bir iş yaptık, devam edelim. Biz buradaki otopark ile ilgili bir konuyu unutmuşuz. Bitişik nizamlar var. 7-8-10 metre ceple olanlar var. Bunlar hepsi ruhsatlı binalar. 4 araca otopark veriliyordu. Bunu atlamışız. Bu konuda tereddütler var. Önümüzdeki ay konuşuruz inşallah.

SELAHATTİN ŞAHİN: HAYIRLI UĞURLU OLSUN

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin; “ İzmir’imiz ve Türkiye için güzel bir çalışma. Başka kentlere de örnek olsun. Çalışma yapan komisyonlarımıza teşekkür ediyoruz. Güzel bir çalışma. Bunu inşallah icra etmek lazım. Afetler ardı ardına geliyor ama hazırlıklı olmamız gerekiyor. İnşallah insanlarımızı tedbirler alarak afetlerde kaybetmeyiz. Hayırlı uğurlu olsun. Teşekkür ediyorum.

KEMAL SEVİNÇ:  TEŞEKKÜR EDİYORUM

İYİ Parti Grup Başkan Vekili, “Bu çalışmada emeği geçen büyükşehir belediyemizin ilgili birim amirlerine, çalışanlarına, komisyonlarda görev yapan değerli arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bakanlık yetkililerine, büyükşehir belediye başkanıma teşekkür ediyorum” dedi.

NE OLMUŞTU?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim depreminin ardından vatandaşların konutlarının yeniden dönüşümünde hak kaybı yaşanmaması amacıyla hazırladığı plan notlarıyla evlerini kentsel dönüşümle yenileyecek olan vatandaşlara aynı kat ve metrekare haklarını tanıdı. Ancak buna karşı çıkan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorunun plan notlarıyla çözülemeyeceği şeklinde karşı çıkması üzerine büyükşehir belediyesi yeni bir formül geliştirdi. Başkan Soyer’in talimatıyla 4 komisyon ve ilçe belediyelerin teknik birimleri ve daire başkanlıkları yeni formülle evlerini yenileyecek vatandaşların kat ve metrekare kaybı yaşanmamasını sağlama yönünde kararlar aldı. Bakanlığın karşı çıkması üzerine geliştirilen taslak çalışma ile ilçe belediyelerinin de plan yapması kararlaştırıldı.

GENEL SEKRETER YARDIMCISI HANGİ BİLGİLERİ VERDİ

4 komisyondan oybirliğiyle geçen çalışma bugün olağanüstü toplanan büyükşehir belediye meclis toplantısında görüşülmeye başlandı. Hazırlanan taslak çalışmanın meclisten oybirliğiyle geçmesi beklenirken meclis toplantısı öncesinde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, yapılan çalışma sonunda hazırlanan taslak çalışma hakkında bilgiler verdi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Suphi Şahin, yaptıkları çalışma hakkında şu bilgileri verdi:

İmar planında yapı yasağı olan yapıların dönüştürülmesi. İkincisi, planlı alanlardaki bölgelerde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmaları. Belediyemizin imar şehircilik birimince, imar komisyonu kararlarıyla düzenli yapılaşması olmayan bölgelerde plan revizyonlarını yaparak kentin depreme hazırlıklı olması için çaba sarf edildi. 2 bin 500 hektarlık alanda plan revizyonları yaparak kentimize katkı sağlamıştır. 4 bin 700 hektarlık alanda da plan revizyonları yapılarak bu süreç işletilmektedir.

YIKILAN BİNALARI İNCELEDİĞİMİZDE RUHSATLI YAPILARIN DA RİSK GRUBUNDA OLDUĞUNU GÖRDÜK…

Yürüttüğümüz işler devam ederken çok hızlı şekilde deprem sonrası yıkılan binaları incelediğimizde ruhsatlı yapıların da risk grubunda olduğunu gördük. Bugüne kadar yürüttüğümüz çalışmalar ruhsatlı yapıların da ciddi tehlike altında olduğunu yaşayarak öğrendik. Bunun üzerine başkanımızın 20 Kasım’daki meclis toplantısında çok hızlı şekilde yeni fark ettiğimiz ruhsatlı yapıların da tehlikeli olduğunu gördükten sonra verdiği önerge ile 4 komisyon görevlendirildi. Komisyonlarımız çok hızlı bir çalışmaya başladı. Burada büyükşehir belediyemiz, komisyonlar, daire başkanlıklarımız, teknik olarak da destek verdi. İlçe belediyelerimizin ilgili teknik birimleri ve meslek odaları ile toplantılar yaptık. Neticesinde önce bu konunun tespit problemlerini tespit ettik. Daha sonra bunların yapılması gerekli işlemleri tarif etmeye başladık madde madde. Her madde üzerinde 3-4 kez çalıştık ve bugünkü halini aldı.

TEHLİKEYE GİRECEK OLAN RUHSATLI BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜ

Planlarımızı öncelikle ilçe belediyelerinden dinledik. Aslında bizim yürürlükteki imar planlarımız iki şekilde. Birincisinde yeşil alan rekreatif alan yok. Bu planın hükümlerine göre bu kadar eksik sosyal donatı alanı olan bir planın korunması mümkün değil. Bu nedenle buralarda revizyon planların daha doğru olacağına karar verdik. Bir diğer plana baktığımız zaman yine aynı bölge. Fakat burada da plan var, geniş yolar var. Bizim başkanımızın verdiği önerge de esas olarak korunacak planlardaki tehlikeye girecek olan ruhsatlı binaların dönüşümü. İlçe belediyelerinden gelen arkadaşlarla yaptığımız toplantılarda bu planların doğru olduğunu, yeniden yapılmasının önünde engeller olduğunu söylediler. Biz de bunları tespit ettik.

ÖRNEKLER VERDİ

Bir kısmı geçmiş plan notlarıyla verilen haklar. Bu da birden fazla daire kayıplarına neden olduğu için yıkıp yapmaya izin vermiyor. Örneğin bir bölgemiz; yapılaşması tamamlamış. Fakat yüzde 40-50 arasındaki A5 yazıldığı için, bu insanlar yıkıp tekrar yaptığı zaman yapı yoğunluğunda bir azalmaya sebebiyet veriyor. Dolayısıyla insanlar bu evlerde kalıp yaşamak istiyor. bir diğerinde de yükseklik tarif edilmiş ve bazı binalarımız birer kat fazla yapılaşmış. Bu binanın yıkılıp yeniden yapılmasında kat kaybı yaşanıyor. Bu da engel olarak karşımıza çıkıyor.

TESPİTLERİ YAPIP GÖRÜŞTÜKTEN SONRA…

Örneğin 8 kat görünüyor. Plan üzerinde yazan 2 kat emsali var. Bu parsel yüzde 50’den fazla zaiyat vermiş ruhsat aldığı dönemde. 813 katlı iki blok var burada. Verilen haklar kaçak ya da kimse görmeden verilmiş işler değil, yasalarla gelmiş olup, kanun ve yönetmeliklerle ruhsat almış insanlarımız. Bir bloğun 13 katının yaklaşık 5 katı yok oluyor. Bu tespitleri  tek tek yapıp görüştükten sonra çözümüyle ilgili bir amaç belirledik.

AĞIR VE ORTA HASARLI YAPILAR İLE RİSKLİ YAPILAR…

Öncelikle bu kolaylıklardan faydalanacak binalar iyi imar planlarının olduğu bölgelerde olacak. Dolayısıyla bu bölgelerin belirlenmesi gerekiyor. Ağır ve orta hasarlı yapılar, riskli yapılar bu olanaklardan yararlanarak plan notlarına, gerekirse plan değişikliklerine hazırlık yapacak ve gelecek. Meclisimiz de değerlendirecek.

USUL VE ESASLAR HAKKINDA ÖRNEKLER VERDİ

Bu usul ve esaslar nelerdir peki? Bütün bu işlemler bittikten sonra özellikle bu haklardan yararlanacak binaların varsa ezelden gelen kamuya geçmesi gereken yerleri terk etmesini ön hüküm olarak koyuyoruz. Özellikle takasla oluşmuş olan yapı fazlalıklarının tekrar iadesi verildi. 5 ve 6 no’lu hükümlerde iç yüksekliklerle değiştirilerek yeniden yapabilmenin önü açıldı. 7 no’lu hükümde birden fazla bir parselde birden fazla binanın olduğu parsellerde bir bina orta diğeri hasarsız çıkmış. Orta hasarlının öncelikle 5 yıl içinde yapılmasını şart koştuğumuz için, bunu çözen bazı hükümler oluşturduk. Diğer ikinci blok da bundan süresiz olarak faydalanabilmenin önü açıldı. 8 no’lu hükümde parsellerin birbiriyle tevdid edilmesiyle ilgili yaşanacak sorunlara dair bazı ilaveler getirildi. 9 no’lu hükümde, müktesep olarak yapmış olanları korumak olduğu için onlarla ilgili yetkiyi ilçe belediyelerine verdik. Bu boş parsellerin de nasıl yapılaşacağına dair u yetkiyi veriyoruz. 10 no’lu hükümde ada bazlı bir dönüşüm yapmak isteyen vatandaşlarımızın plan değişikliği şartıyla ada bazlı çözümleri belediyemize getirebileceğiyle ilgili hüküm aslında bu da.

BUNLARIN HEPSİNİ MESKUN ALAN OLARAK İLAN EDİYORUZ

Yine bu dönüşüm alanlarında özellikle planlarda çok eskiden gelen inkişaf sahası diye kabul edilen alanlarımız var. Sorunlar yaşandığı iletildi. Bunların hepsinin meskun alan olarak ilan ediyoruz. Yine kamu yapılarımızla ilgili mukteseb haklardan faydalanan bir dizi hükümler yerleştirildi. Yine ilçe belediyelerimizden ve vatandaşlardan gelen denetim ve zemin etüdünün takibi ile ilgili  bazı hükümler getirildi. Yaptığımız işler kaçak ya da ruhsatsız yapıyı değil düzgün mevcut imar planı olan yerlerde mukteseb haklarının kabul edilerek tekrar vatandaş eliyle çok hızlı şekilde yapılmasını öngördük. Bu anlamda gerçekten dört komisyonumuz, ilçe belediyelerin teknik birimleri ve daireler canla başla çalıştı. Ortak kanaat oluşması herkesin iyi niyet ve çabasını gösteriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
15 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!
Pankartlar vinçle söküldü… CHP'li isimlerden sert tepki!