Büyükşehir Meclisinde ’Deprem’e hazır mıyız’...

Büyükşehir Meclisinde 'Deprem'e hazır mıyız' tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi şubat ayı olağan meclisine deprem konusu gündem oldu. İzmir’in depreme ne kadar hazır olduğu konusu tartışıldı. Ayrıca ikinci çevre yolu da gündeme gelirken Başkan Soyer’in Seferihisar Belediye Başkanlığı dönemine ait sayıştay raporları gerilime neden oldu.

10 Şubat 2020 - 20:41 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 18:08

Didar DEMİRCİ - İzmir Büyükşehir Belediyesi Şubat ay olağan meclis toplantısını Başkan Tunç Soyer’in yönetiminde gerçekleştirdi. Mecliste Ak Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan’ın İzmir’in deprem hazırlığını sorguladı soru önergesi de Başkan Tunç Soyer’in tepkisine neden oldu. Soyer, Çalışkan’ın sorduğu konuların tüm Türkiye’nin sorunu olan konular olduğunu hatırlatarak, önergeyi siyasi bir girişim olarak nitelendirdi. Soyer, bu sorulara Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin cevap vermesi gerektiğini söyledi. Soyer'in bu cevabı karşısında soru önergesini savunan Çalışkan, “Dikkat ederseniz bu soru önergesinde hiçbir siyasi unsur yok. Ortada bir deprem raporu var ve sadece bu raporla ilgili gerçek durumu nedir, bunun içinde belediyenin sorumluğu nedir bu gündeme getiriliyor. Eğer bir okulda sorun varsa onun sorumluluğu tabi ki, onu yapan kurumdadır. Hiçbir zaman size niye yapmadınız demeyiz. Ama bu kentte yaşayan insanlar olarak gerçek durumu görmemiz gerekmez mi? Buradaki amacımız bu konunun gündeme doğru gelmesi ne kadar hazırız ne kadar değiliz, kim nerede ne yaptı bunun ortaya konulması. Ayrıca bu sizin planlarınızı anlatmanız için de bir fırsat” dedi.

Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Deprem ve Afet Daire Başkanlığı kuracaklarını belirterek, “Bu konuda şehrimizi hazırlamak için böyle bir adım attık” diye de konuştu.

Gündem dışı konuşma hakkı alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, depremin siyasi tartışması olmadığını dile getirerek ‘deprem master planını’ hatırlattı. Hızal, ayrıca Başkan Soyer’in “İzmir depreme hazır değil ama İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır” sözlerine de değinerek, “İzmir hazır değilse, Büyükşehir hazır olamaz” dedi. Ak Partili Hızal, deprem konusunda en önemli konulardan birinin de kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çekerek, “İzmir’de 7 alanda 35 bin konutun değişmesi planlanmışken İzmir’de toplam değiştirilen konut sayısının bindir” dedi.

Ayrıca Hızal, ikinci çevre yolu ile ilgili de Tunç Soyer’in desteklerini beklediğini, destek vermeyecekse de engel olmamasını istediğini dile getirerek, ikinci çevre yolunun İzmir’in trafik sorunun çözümünde destek olacağına değindi.

Hızal’ın konuşmalarına cevap veren Başkan Soyer, “İzmir depreme hazır değil ama İzmir Büyükşehir Belediyesi hazır dememdeki kastım, deprem gibi bir kriz anında ne yapacağımızı, hangi birimlerimizin nerelerde nasıl konumlanacağı konusunda hazırız dedim. Ayrıca Çevre Yoluyla ilgili yaptırmayacağız demedim. Başka bir çare arıyoruz dedim. Çevre yolunu tahribatı daha az olması için çözüm yolu arıyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR MECLİS SALONU DEĞİŞİYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde dilek ve temenniler gelen konuşmalarda tartışmalar yaşanmasın diye mecliste bulunan siyasi parti grup başkanvekillerinin bir araya gelerek, bu konuda bir karar aldığını dile getiren Tunç Soyer, dilek ve temennilerin ‘Gündem dışı konuşmalar’ olarak değiştiğini ve meclis salonunda da değişiklik yapılarak konuşmacıların önünde bulunacak dijital saatle konuşma sürelerinin belirleneceğini duyurdu.

Bu süreç şubat meclisinde başladı, dijital saat olmayınca meclis salonunda konuşmacıların süresini ölçmek adına kum saati kullanıldı. Kum saatini Başkan Soyer, takip etti.

“SİYASİ AHLAKA AYKIRI BULUYORUM”

Ak Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe’nin gündem dışı konuşmalarda meclise Başkan Soyer’in Seferihisar Belediyesi dönemine ait çalıştay raporlarını getirmesi ortamı gerdi. Boztepe’nin konuşmasını keserek araya giren Başkan Soyer, “Ben Sayıştaya gerekli savunmayı verdim. Sizin benim savunmamı gündeme getirmeden bu konuyu burada konuşmanızı yakışıksız buluyorum” dedi.

Konuya ilişkin söz alan CHP Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç, Belediye meclis kanununda yer alan bir maddeye dikkat çekerek, konuşma hakkı verilen meclis üyesinin bu hakkı suiistimal etmesi durumunda sözünün kesilmesini tavsiye etti.

Tartışmaların devam etmesi ve Boztepe’nin çıkışlarına karşılık Başkan Soyer, “Şahsi bana yapılıyor canım. Burada herkes meclis üyesi, herkes haddini bilecek, lütfen! Siyasi ahlaka uygun bulmuyorum” dedi. Ardından Boztepe’ye söz hakkı vermeyeceğini söyledi.

SOYER’DEN ELEKTRİK FABRİKASI VE BALIKÇI BARINAĞI SORUSU

Tüm bu tartışmalara karşılık Elektirik Fabrikası ve balıkçı Barınağı’nı hatırlatarak cevap isteyen Başkan Soyer, “Sonuçlanana kadar bunları mecliste hatırlatacağım” dedi. Soyer’in bu hatırlatmasına Ak Partili Hakan Yıldız, konuya ilişkin iş takibi yapılmadığını dile getirince, Başkan Soyer, şu şekilde konuştu:

“10 aydır görev yaptığımız bu mecliste 2 şeye özen gösterdim. 1 Siyasi ahlakı korumaya 2 hepimizin layık olduğu seviyede siyaset yapalım dedik. Zerafetle zafiyeti karıştırmayalım dedik. Bunları neden söylüyorum Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yaptığım yapmadığım şeyler konusunda beni eleştire bilirsiniz çünkü değerli arkadaşlar Sayıştay raporları her belediyeyle ilgili bir takım bulgular tespit eder. Sayıştay bir yargı organıdır mutlaka belirli bulgular tespit eder. Sonra belirli cevaplar ister, yargı yoluna gidilir… Şimdi bütün bunlar yokken Sayıştayın bulduğu tespitlerin meclis gündemine getirmek siyaset seviyesini aşağıya çekmek siyaseten ahlaksızlıktır. Bundan sonra da bu meclisin siyasi seviyesinin aşağıya çekilmesine izin vermeyeceğim.

Elektirik Fabrikası 10 ay oldu, balıkçı barınağı her meclis gündemi sonunda bir gerekçesi var mı neden hala belediyenin 35 milyon lira teklif etmiş olmasına rağmen bu onay 10 aydır verilmiyor. Bunu asla kabul etmiyorum. En üst makama en üst düzeyde başvurumuzu yaptık. Elektrik Fabrikasıyla ilgili ne gibi bir sorun olabilir? İhaleye Büyükşehir’in girmesi istenmiyorsa değişiklik yapılarak uygun hale getirebilirsiniz. Biz bu konuda haklıyız, biz İzmir’iz ve bu konunun her mecrada gündeme gelmesi için hatırlatmaya devam edeceğim.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de korkutan yangın! 1'i bebek 4 kişi etkilendi
İzmir'de korkutan yangın! 1'i bebek 4 kişi etkilendi
İzmir merkezli 60 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon
İzmir merkezli 60 ilde FETÖ'nün TSK yapılanmasına operasyon