Büyükşehir sosyal dayanışmaya 120 milyon harcadı

Büyükşehir sosyal dayanışmaya 120 milyon harcadı

Koronavirüs salgını dolayısıyla Şubat ayından sonra ilk kez toplanan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisini yoğun bir gündem bekliyordu. Toplantı öncesinde salgınla mücadelede yapılan çalışmalar hakkında biligilendirme yapıldı. Büyükşehir’in bu süreçte sosyal dayanışma için 120 milyon liralık bütçe kullandığı açıklandı.

14 Temmuz 2020 - 00:45 - Güncelleme: 14 Temmuz 2020 - 01:25

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Başkan Mustafa Tunç Soyer başkanlığında gerçekleşti. Toplantının açılışında Genel Sekreter Buğra Gökçe, salgın döneminde BizVarız kampanyası ile İzmirlilerin de etkin destek verdiği sosyal dayanışma çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Gökçe, 33 bin 825 haneye 400 TL’lik nakdi yardım, 207 bin aileye gıda paketi, 422 bin kişiye iftarlık dağıtıldığını; askıda fatura kampanyası ile 1.2 milyon liralık fatura ödemesinin İzmirli hayırseverler tarafından yapıldığını anlattı. Yine sosyal destek kapsamında 10 bin TL tutarında öğrencilere ait İzmirim kart dolumu yapıldığını; salgın sürecinde zor durumda kalan üreticilere destek olmak için kiraz, salatalık, bakla, enginar, bezelye, patates alımları yapıldığını; Süt kuzusu kampanyası dahilinde çocuklara 6.7 milyon litre süt dağıtıldığını; 35 bin 700 haneye kavurma dağıtıldığını. Çiçek üreticilerinden 50 bin adet saksı çiçeği alınarak anneler gününde dağıtımının yapıldığını dile getirdi.

Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesinin salgınla mücadelede ağırlıklı olarak sosyal dayanışma projeleri olmak üzere 120 milyon liralık bütçe kullandığını da açıkladı.

Salgına karşın İzmir Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarını durdurmadığına da dikkat çeken Gökçe, yılbaşından bu yana yatırımlara 1 milyar 245 milyon lira harcandığını söyledi. Gökçe, sokağa çıkma yasağının uygulandığı günleri de fırsat bilerek Büyükşehir’in trafik yoğunluğundan dolayı uzun yıllardır çalışma yapılamayan bütün büyük arterlerin asfaltını yenilediğini kaydetti.

SOYER: İZMİR’İN DAYANIŞMA RUHUNU ORTAYA ÇIKARDI

Başkan Tunç Soyer de gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce koronavirüs kurbanlarını andı, ailelerine baş sağlığı diledi.

Başkan Soyer, Genel Sekreter Buğra Gökçe’nin anlattığı çalışmaları kast ederek, “İftihar edeceğimiz başarılar bunlar tabi ki… Ancak bu süreç içinde bir çok haneye ateş düştü, bir çok vatandaşımızın canı yandı, ailelerde büyük ıstıraplar yaşandı. Vefat eden tüm hemşerilerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Bu süreçte İzmir Büyükşehir olarak üzerimize düşeni yaptık. Öncelikle bilim kurulumuza bize rehberlik ettiği için; tüm sağlık çalışanlarına, Büyükşehir personelimize hepsine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bu salgın beyaz önlüklülerin ve elleri nasırlı çiftçilerimizin yani üreticilerimizin önemini ortaya koydu.

Büyükşehirin çalışkan personeline teşekkür ediyorum. Gönüllü hizmet verenler oldu, onlara teşekkür ediyroum. Bu süreçte elbette elimizden gelen ne ise onun en fazlasını yapmaya çalıştık ama bu başarı tüm İzmir'in başarısıdır. Ne mutlu İzmirlilere tüm Türkiye'ye örnek olacak bir dayanışma gösterdikleri için…” şeklinde konuştu.

HIZAL’DAN HEM TEŞEKKÜR HEM UYARI
AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal da merkezi iktidarın yaptığı çalışmalardan örnekler verdi. Hızal, “Süreci sağlıklı götürüyoruz. Ama bu süreç devam etmekte ve bize verilen uyarılara uymak zorundayız” dedi. Belediye bürokrasisine teşekkürlerini ileten Hızal, bazı aksaklıkların yaşandığını vurguladı. Hızal, “Umarım yeni süreçte koronavirüs salgını bahane edilmez ve gerekenler yapılır” diye konuştu.

İTTİFAK MECLİS ÜYELERİ PARTİLERİNE DÖNDÜ

AK Partili Meclis Üyesi Eda Kılıç, Milliyetçi Hareket Partisi’ne ve Sedat Sarı Cumhuriyet Halk Partisi’nden İYİ Parti’ye geçtiğini açıkladı. Kendi partilerine dönen ittifak meclis üyelerinin yanı sıra İYİ Partili Nafiz Kökler ise partisinden istifa ederek MHP’ye geçtiğini meclise bildirdi.

GÜLTEPE PLANLARI OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ
Konak’ta 14 mahalleyi kapsayan Gültepe İmar planları Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Yeni dönemde AK Parti Grup Sözcüsü olan Hakan Yıldız, planlarla ilgili çekincelerini dile getirdi, ancak Gültepe’nin uzun yıllardır beklediği imar planlarına yardımcı olmak için itiraz etmediklerini söyledi. Yıldız, yine de uyarıda bulunarak,  “Eksiklikler nedeniyle plan iptali bile gündeme gelebilir. Ciddi eksiklikler var. Umarız biz yanılırız. AK Parti engelleyici olmamak adına onay veriyor” dedi.

Başkan Soyer ise, “Konak Belediye Başkanımıza da hayırlı uğurlu olsun. Bu uzun yıllar bekleyen bir konuydu. Konak halkına hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

MAVİŞEHİR ARSALARI İÇİN DESTEK ÇAĞRISI
TOKİ tarafından satış ihalesi yapılan Karşıyaka’daki iki arazi için söz alan CHP’li Meclis Üyesi Murat Aydın, imar planlarında kamusal hizmetler için ayrılan bu iki arazinin Karşıyaka Belediyesine tahsis edilmesi gerektiğini söyledi. İmarda açık spor alanı, rekreasyon ve trafo alanı olarak görülen 2 araziye 112 milyon TL teklif verildiğini belirten Aydın, “İmar planlarında yeşil alan, imar planlarında trafo ve açık spor alanı görülen yerlere özel kişiler 112 milyon lirayı niçin öder? Ya bu parayı kamuya tahsis edecekler ya da buraların imar planlarını değiştirecekler. Buraların özel kullanıma verilmesi ve kamu kullanımından uzaklaştırılmasını yanlış buluyoruz. Bu şehirde herkes şehrine sahip çıkmak ister. İzmir’i İstanbul gibi yapmayın. İzmir’in kendi şehircilik anlayışına göre büyümesini istiyoruz. Cumhurbaşkanın kendisi de ‘ihanet ettik’ dediler. Tüm siyasi gruplara sesleniyoruz, lütfen bu alanların planlarının baskıyla değiştirilmesine izin vermeyelim” çağrısında bulundu.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ’NE SOYER DESTEĞİ

Murat Aydın’ın bu çağrısı üzerine Başkan Tunç Soyer, “Murat Bey’in ifade ettiği dilekler çerçevesinde tüm meclis üyelerimizi aynı şekilde hassasiyete davet ediyorum. Karşıyaka Belediyesi’ni yalnız bırakmayacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

FOÇA’NIN İZSU İSYANI!

Meclisin dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP Foça Meclis Üyesi Osman Mert, İZSU’nun ilçede turizm faaliyetlerinin olmadığı bütün kış ve 3 aylık pandemi döneminde durduğunu, tam normalleşme adımlarının atılmaya başlandığı günlerde Foça’da kazma vurarak çalışma başlattığını hatırlatarak, “Bir plansızlık olduğunu düşünüyoruz. Yaz aylarında, sokağa çıkma yasaklarının bittiği günün ertesinde, esnafın dükkanını açtığı gün kazmaların girmesi ve bundan kaynaklı su kesintilerinin olmasının Foça’yı çok mağdur ettiğini düşünüyoruz. Bu çalışmalar 2 buçuk ay boyunca, insanlar evindeyken yapılabilirdi. Hijyen diyoruz, büyükşehir belediyesine teşekkür ediyoruz hasta sayısı düştü ama su yok. Bir gün var, iki gün yok. İZSU’nun çalışma şeklinde hatalar olduğunu düşünüyoruz, duyumlar alıyoruz” dedi.

Buna karşılık Başkan Soyer, “İZSU’daki arkadaşlar da biz de farkındayız. Şuna emin ol ki Foça sonradan müteşekkir olacak. Bazı aksaklıklar olabilir. Ama yumurta kırılmadan omlet yapılmıyor” diye cevap verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur vefat etti!
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur vefat etti!
İzmir’e yine çamur yağdı
İzmir’e yine çamur yağdı