Cezaevinde kaldığı 22 ay için 41 bin lira tazminat kazandı

Cezaevinde kaldığı 22 ay için 41 bin lira tazminat kazandı

İzmir'de, 22 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ramazan Tekin, güvenlik kamerası görüntülerinin mahkemeye delil olarak sunulmasının ardından 7 yıl süren yargılama sonunda hakkında beraat kararı verilen Ramazan Tekin, açtığı dava sonucu 41 bin 379 lira tazminat kazandı.

26 Ocak 2020 - 12:58

Bornova’da 2012 yılında bir kişinin öldürülmesi bir kişinin de yaralanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 7 şüpheli gözaltına alındı. Yakalanan şüpheliler arasında o dönem 15 yaşında olan Ramazan Tekin ile dayısı Aydın Artan vardı. Tutuklanan şüphelilere "tasarlayarak öldürme ve bu suça iştirak, kasten bıçakla yaralama ve bu suça iştirak" suçlamaları yöneltildi.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılama sürerken, Tekin ve Artan'ın avukatları, olayı gören yerdeki güvenlik kameralarını mahkemeye delil olarak sundu. Mahkeme heyeti, Nisan 2014'teki duruşmada 2 sanığın tahliyesine hükmetti.

Mahkeme, 2015'te verdiği kararda "kasten yaralama" suçundan Tekin'e 3 yıl 4 ay, Artan'a ise 5 yıl hapis cezası verdi. Dosyanın temyiz edilmesinin ardından Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını usul yönünden bozdu.

Yerel mahkeme, Mart 2019'nda verdiği kararla Tekin ve Artan'ın "kasten yaralama" suçundan beraatine hükmetti.

Kararın kesinleşmesinin ardından Tekin'in avukatı Uğur Erdoğan, 250 bin liralık tazminat davası açtı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Haziran 2012'den işleyecek faiziyle birlikte, mağdura 14 bin 379 lira maddi, 27 bin lira manevi tazminata hükmetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Haber alınamayan kişi evinde ölü bulundu!
Haber alınamayan kişi evinde ölü bulundu!
İzmir'de uyuşturucu operasyonunda 10 gözaltı
İzmir'de uyuşturucu operasyonunda 10 gözaltı