CHP’de 6 il başkanı belli oldu

CHP'de 6 il başkanı belli oldu

CHP'nin 14 Aralık 2019'da başlayan 37. Olağan Kurultay takvimi işlemeye devam ediyor. Türkiye genelinde ilçe kongreleri tamamlanırken, 26 Ocak'ta başlayan il kongreleri kapsamında da bugüne kadar 6 ilin başkanı belirlenmiş oldu.

03 Şubat 2020 - 09:09 - Güncelleme: 03 Şubat 2020 - 09:35

Kurulduğu günden buyana 36 olağan, 18 de olağanüstü kurultay gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisinde, 37. Olağan Kurultay 28-29 Mart'ta Ankara Spor Salonunda gerçekleştirilecek.

Büyük kurultay öncesi ilçe kongrelerini tamamlayan CHP, 555 ilçede ilçe kongresine tek adayla gitti, İstanbul'da 19, İzmir'de 15, Ankara'da ise 4 ilçenin başkanı değişti. CHP'nin il kongreleri de 26 Ocak'ta Bitlis ve Hakkari ile başladı. Bitlis'te Veysi Uyanık, Hakkari'de Nazım Demir il başkanı seçildi. Pazar günü ise Ağrı, Batman, Bingöl ve Siirt kongreleri yapıldı. CHP'de bugün ise Erzurum, Kırıkkale, Sivas ve Van il başkanlığı seçimleri yapılacak.

Gözler üç büyükşehirde

CHP'de şimdi gözler 37. Olağan Kurultay'da belirleyici olacak Ankara, İstanbul ve İzmir il başkanlığı seçimlerine çevrildi. Toplam 1200 civarında kurultay delegesi bulunan CHP'de, son verilere göre Ankara'nın 72, İzmir'in 56, İstanbul'un ise 194 kurultay delegesi bulunuyor. İzmir'de 8 Şubat'ta yapılacak kongrede mevcut başkan Deniz Yücel'in, İstanbul'da 9 Şubat'ta yapılacak kongrede Canan Kaftancıoğlu'nun yeniden seçilmesi, Ankara'da ise 16 Şubat tarihindeki kongrede mevcut başkanın yanı sıra Ali Hikmet Akıllı'nın da aday olması bekleniyor. Genel merkezin ağırlığını koyması durumunda Ankara'da tek adaylı seçime gidilebileceği de kulislerde konuşuluyor.

60 kişilik PM seçilecek

İl başkanlığı seçimlerinin tamamlanmasının ardından da 28-29 Mart tarihlerinde CHP'nin 37. Olağan Büyük Kurultayı yapılacak. CHP'nin büyük kurultayında, genel başkanın yanı sıra partinin kurultaydan sonraki en önemli organı olan 60 kişilik Parti Meclisi (PM) de belirlenecek. CHP'de Merkez Yönetim Kurulu ise Genel Başkan tarafından bu 60 kişilik PM içerisinden atanıyor. Kurultayda, genel başkan adaylığı için ise yüzde 5 delegenin imzası gerekiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
Aşı olan 10 'ağır hasta' yaşamını yitirdi
İzmir'den kar manzaraları; nerelere yağdı?
İzmir'den kar manzaraları; nerelere yağdı?