CHP’den istifa etti, Memleket Hareketi’ne geçti... Güven’den...

CHP’den istifa etti, Memleket Hareketi’ne geçti... Güven’den çarpıcı açıklamalar!

CHP İzmir İl Eski Başkanı Asuman Ali Güven, partisinden istifa ederek, Muharrem İnce'nin başlattığı Memleket Hareketi'ne geçti. Güven, “Son 3 yıldır, CHP’ye herhangi bir katkımız olmuyor. CHP bizden bir görev ve sorumluluk da istemiyor. Bu durum tabi bizi üzüyor. Bir de bunun yanında, partinin politikası, ideolojisi ekseninden biraz saptı kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.

06 Mayıs 2021 - 17:26

ÖNCÜŞEHİR - 2018 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin 19 Mayıs’ta partileştireceği Memleket Hareketi’ne İzmir’den önemli bir isim daha katıldı. CHP İzmir İl Eski Başkanı Asuman Ali Güven, CHP’den istifa ederek Memleket Hareketi’ne geçti.

Gazetemiz Öncüşehir’e açıklamalarda bulunan Güven, istifasının nedenini ve Memleket Hareketi’ne neden geçtiğini anlattı.

“PARTİNİN POLİTİKASI, İDEOLOJİSİ EKSENİNDEN BİRAZ SAPTI”

Ayrılığının birkaç nedeni olduğunu söyleyen Asuman Ali Güven, “Partiye büyük emekleri geçmiş bir insanız. Yıllardır bu partide görev yaptık, sorumluluklarımızı yerine getirdik. Son 3 yıldır, CHP’ye herhangi bir katkımız olmuyor. CHP bizden bir görev ve sorumluluk da istemiyor. Bu durum tabi bizi üzüyor. Bir de bunun yanında partinin politikası, ideolojisi ekseninden biraz saptı kanaatindeyim. Bizim kurucu değerlerimize, ilkelerimize, ana eksenimize ve altı oka sahip çıkmamız gerekiyor. Tabi ki ihtiyaçlar değişiyor, dünyada ve Türkiye’de yeni sorunlar ve beklentiler oluşuyor. Bunları karşılamak gerekiyor ama bizim partimiz nedense 10 yıldır Sayın Genel Başkanımız yönetiminde 20 veya 25 puan bandında takıldı kaldı. Hiçbir şekilde oyunu arttıramıyor, o aralıkta duruyor. Türkiye’nin koşulları değişiyor, Türkiye zor günler geçiriyor, büyük ekonomik kriz yaşıyor, uluslar arası problemlerle karşı karşıya, dış güçlerin ablukası altına girmiş durumda, adalet ve hukuk sistemimizde sıkıntılar mevcut, müthiş bir işsizlik var, basın özgürlüğü yok… Hangi birini söyleyeyim. Bir taraftan da bir pandemi yaşıyoruz. Bunun verdiği ağır yükler var. Genel olarak söylersek; ülke çok zor durumda. Türkiye şu an büyük bir rejim bunalımı içerisinde. Rejimde, tek adam rejimi de götüremiyor bu işleri, taşıyamıyor. Bunun karşılığında da bizim partimizin hızlı bir şekilde yükseliş göstermesi ve büyümesi gerekiyordu, oylarını ciddi bir şekilde arttırması gerekiyordu. Biz de bu sayede iktidara yönelecektik. Ama nedense bakıyoruz oyumuz 18, 20, 22. En iyimserle yukarı doğru 2 veya 3 puan daha yüksek” dedi.

“HALKIN UMUDU CHP OLAMIYOR”

CHP’nin Türkiye’yi kurtaracak bir alternatif olamadığını öne süren Güven, “Halkın umudu CHP olamıyor. Seçmenlerin yüzde 20’sinden fazlası mevcut partilerin hiç birini beğenmiyor. Mevcut partilerin seçmenlerinin de bir kısmı kendi içinde mutsuzluk içerisinde. Bir taraftan da Türkiye’de yüzde 25’e yakın bir işsiz ordusu var. Büyük bir işsizlik krizi yaşanıyor. Öbür taraftan da çok önemli bir genç kesim, hızlı bir şekilde seçmen nüfusunun içine giriyor. 6-7 milyon insandan bahsediyoruz. Bunlarla ilgilenen hiç kimse yok. İşsiz gençlerle ilgilenen hiç kimse yok. Üniversiteler perişan durumda, eğitim sistemimiz perişan durumda. Ülkemizin üzerinde bir kara bulut dolaşıyor. Bir umutsuzluk, çaresizlik var. Bu kara bulutları dağıtacak, umut olacak, yeni heyecan katacak bir siyaset anlayışına ihtiyaç var. Onun için ben Memleket Hareketi’ne geçtim” şeklinde konuştu.

“MUHARREM İNCE “BİRLİKTE ÇALIŞALIM” DEDİ”

Memleket Hareketi’nin insanlara umut olacağına inandığını dile getiren Güven, “Bu ülkenin çözümü olmasını istiyorum. Muharrem İnce ile biz, çok uzun yıllardır tanışıyoruz. Bir dostluğumuz ve arkadaşlığımız var. Dün de Muharrem İnce beni arayarak, “Başkanım beraber olalım, birlikte çalışalım. Sen deneyimli, tecrübeli bir siyasetçisin. Bu partinin gençlik kollarından geliyorsun. 50 yıla yakın bir deneyimin var. Bunu hem İzmir’de hem de diğer bölgelerde değerlendirelim. Dostlarını, arkadaşlarını partiye davet et” dedi. Bende bunları düşünerek, acaba ülkedeki bu sorunları aşabilecek bir siyaset anlayışı yaratabilir miyiz, bir rüzgar estirebilir miyiz Muharrem İnce önderliğinde diyerekten bu işe soyunmaya karar verdim” diye konuştu.

“HAREKET, ÇOK ÜST SEVİYEDE BİR YAPILAŞMAYA GİDECEK”

Memleket Hareketi’nin durumunu seçmen bazında değerlendiren Güven şu ifadeleri kullandı:

“Bu işin ana belirleyicisi halktır, seçmendir. Ben ise seçmende şunu görüyorum; Muharrem İnce’ye ve Memleket Hareketi’ne karşı bir ilgi ve beklenti var. Muharrem İnce önderliğinde İzmir’de, partileşme sürecinin etkili olacağını görüyorum. İzmir’in seçmen profili buna uygun. Bu beklentiyi ben hissediyorum. Bunu hissetmem ve görmem bu kararı almamdaki önemli nedenlerdendir. İzmir’de gördüğüm kadarıyla, Memleket Hareketi, çok üst seviyede bir yapılaşmaya gidecek. Büyük bir seçmen buluşmasıyla karşı karşıya kalacak diye bekliyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması: Başkan ve yardımcıları görevini kötüye kullandı
Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu'...
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır yaraladı, sonra gasp etti
İzmir’de pes dedirten olay: Yardım ettikleri kişi çifti ağır...