CHP’den İzmirli kadınlara 8 Mart sürprizi

CHP'den İzmirli kadınlara 8 Mart sürprizi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe özel etkinlikler gerçekleştirdi.

08 Mart 2021 - 16:38

Düzenlenen etkinlikler kapsamında CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve İl Kadın Kolları İzmir’in caddelerinde kadınlara çiçekler dağıttı.

Beraberinde CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ile Karabağlar Eski İzmir caddesinde, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ve Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ile de Buca Göksu mahallesi sevgi yolunda kadınlara çiçekler dağıtan CHP İzmir il başkanı Deniz Yücel, Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

8 Mart’ın her yıl daha da artan kadına şiddet olayları, bitmek bilmeyen kadın cinayetleri ve 18 yıllık iktidarın kadın hakları konusunda sözde kalan vaatleri sebebiyle, kutlanacak bir gün olmaktan çıktığını belirten Yücel, “Bu düzen böyle sürmeyecek. Söz veriyoruz, Türkiye’de kadınların 8 Mart’ı bayram kutlar gibi kutlayacağı günler CHP iktidarıyla birlikte gerçek olacak” dedi. Yücel açıklamasında şunları dile getirdi;


İKTİDARIN KADINA BAKIŞI ÖN YARGILI

Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü, gerçekte kadınların bayramı, şenliği olması gereken bir gün. Ama maalesef ülkemiz kadını ne verdiği emeklerinin karşılığını ne de yaşamdan hakkını tam olarak alamadığı için, ülkeyi yönetenler ve yasalar tarafından tam olarak korunamadığı için, bugün ancak ses yükseltilen, kadına şiddete dur denilen bir günden öteye geçemiyor. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından baş tacı edilen kadınlarımız, kadın olarak yaşamanın haklı gururunu da yaşamaya başlamışlardı. Önce 3 Mart 1924 tarihli Tevhid-i Tedrisat kanunu ile eğitimde erkeklerle eşitliği yakalamış, ardından 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni kanun ile birlikte dünya’ da hiçbir kadının sahip olmadığı haklar Türk kadınlarına teslim edilmişti. Cumhuriyetin ilk yıllarında da verilen hakların kullandırılması ve genişletilmesi ile ilgili birçok devrim niteliğinde düzenlemeler yapılmış, kadınların ekonomik, sosyal ve kültürel alanın her safhasında ön planda yer alması sağlanmıştı. Elbette kadınlarımız için cumhuriyetle birlikte kazanılan haklarla övünmeli ve bu büyük devrimleri yaşatmalıyız. Ancak günümüzde kadınlarımızın yaşadığı sorunlara bakıldığında, geçmişte kazandıkları hakların bazılarını bile, günümüz iktidarının kadına ön yargılı bakışı sebebiyle kullanamadığını görmekteyiz. Öyle ki, medeni kanunla birlikte sonlandırılan şeriat hükümlerine dayanan uygulamalar ve bakış açısını andıran sözleri ve uygulamaları, 18 yıllık AKP iktidarında da sık sık duyduk. “Kahkaha atan kadın iffetsizdir” sözünden tutunda, “Kadın ile erkeğin eşit olması fıtrata aykırıdır” sözlerine, “Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendisini öldürsün. ” sözünden tutunda “Kadınlar için tek kariyer annelik” sözüne kadar söylenen ve asla kabul edilemez hakaretler bugünün iktidarı dönemlerinde söylenmiştir. Gerçek zihniyeti bu sözlerde saklı olan bir anlayışın, Türk kadınına hak teslim etmesi, kadınlarımızı şiddetten ve cinayetlerden koruması mümkün değildir. Onların 8 Mart’lar da söyleyeceği süslü sözlerinde milletimiz nezdinde bir kıymeti yoktur.


SÖZ VERİYORUZ 8 MART’LAR GERÇEK BAYRAM OLACAK

Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimlere bakıldığında CHP’nin kadına bakışının daha net görüldüğünü ifade eden Deniz Yücel, belediyelerde istihdam ve yönetim kademesinde önceliğin kadınlarda olduğunu belirterek “Bizler bugün İzmir’in birçok yerinde kadınlarımızın yanında olduğumuzu, hak arayışları ve verdikleri tüm mücadelelerinde destekçileri olmaya devam edeceğimizi ifade ederek kendilerine bugünün anısına çiçekler takdim ettik. Keşke onlara bugünü bayram olarak yaşatabilseydik. Ama herkes görmektedir ki, yerel yönetimlerimizde istihdam ve yönetim kademesinde önceliğimiz kadınlarımızdır. CHP’li belediyelerimizde yapılan toplu iş sözleşmelerinde kadınlarımıza hem ekonomik hem sosyal hem de yaşam haklarını korumaya yönelik birçok hak tanınmaktadır. İşte bizi günümüz iktidarından ayıran anlayış budur. Bizler kadınlarımız olmadan kalkınmanın, huzurun ve geleceğin olmayacağını biliyor ve kadınlarımızın öncülüğünde yarınlarımızı kurmak istiyoruz. Ve söz veriyoruz! Türkiye’de kadınların 8 Mart’ı gerçekten bayram kutlar gibi kutlayacağı günler CHP iktidarıyla birlikte gerçek olacak. Biliyoruz ki, bu yolda en büyük desteği yine kadınlarımız verecek” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı 8 Mart’a sebebiyle Konak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karabağlar Eski İzmir Caddesi ve Buca Göksu Mahallesi sevgi yolunda İzmirli kadınlara çiçek dağıtımı gerçekleştirdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman yapılacak?
CHP İzmir'de gözler 4 ilçeye çevrildi! Kongreler ne zaman...
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en büyük koku bahçesi
4. Karaburun Nergis Festivali başladı… Soyer: Akdeniz’in en...