CHP’li Çiçek’ten flaş Cumhurbaşkanlığı seçimi...

CHP’li Çiçek’ten flaş Cumhurbaşkanlığı seçimi açıklaması!

26. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı olması halinde; İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu ile DEVA Partisi Lideri Ali Babacan’ın da Cumhurbaşkanı Yardımcıları olacağını iddia etti.

22 Kasım 2021 - 14:02

26. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, CNN Türk’te katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş isimlerinin Cumhurbaşkanı adayı olabileceğini yönündeki iddialar hakkında konuşan Çiçek, “İki hafta önce Sayın Meral Hanım ve Sayın Kılıçdaroğlu’na da bu konuyu anlattık. Dinlediler. Neyi anlattık? Anketlerde Kılıçdaroğlu’nu, Sayın belediye başkanlarını ayrı ayrı koyarsanız farklı sonuçlar çıkıyor. Ancak parlamenter sisteme geçişle birlikte tarafsız ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu’nu, yanına da Başbakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı rolünde Meral Hanımı, Ekonominden ve Siyasi İlişkilerden Sorumlu rolünde de Temel Karamollaoğlu ile Ali Babacan’lı bir hükümet modeli koyarsanız farklı sonuçlar çıkıyor. Buna mı oy verirsiniz, yoksa belediye başkanına mı oy verirseniz diye sorarsanız; bütün ağırlığın bu ittifaka yöneleceğini düşünüyorum. Sadece Kılıçdaroğlu’nun aday olması yetmiyor” dedi.

“BÖYLE BİR RESİM KOYDUĞUMUZ ZAMAN BÜTÜN TARTIŞMALARIN ALTI BOŞALIYOR”

Sözlerine devam eden Çiçek, “Bir cumhurbaşkanı adayımız var ama hükümet modeli yok. Parlamenter sisteme dönüşle ilgili bir şey yok. Onun karşısına parlamenter sisteme geçişin Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, tarafsız bağımsız Cumhurbaşkanı - ki seçildiğinde partiden istifa edecek- Başbakan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı rolünde Meral Hanım; Ekonomiden ve Siyasetten Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcıları olarak da Temel Karamollaoğlu ile Ali Babacan. Diğer partilerden de şu bakanlar gibi… Bir taraftan bu resim, diğer tarafta tek kişi. Davutoğlu, hariciden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabilir. Ben Davutoğlu’nun hataları var, Suriye politikasını eleştiririm ama dış politika konusunda hocalığına bir şey demem. Böyle bir resim koyduğumuz zaman bütün tartışmaların altı boşalıyor” diye konuştu.

“EŞYANIN TABİATINA AYKIRI”

Moderatörün, “Çizdiğiniz çerçevede ittifakın vaatlerini söylüyorsunuz. Eğer İmamoğlu veya Yavaş aday olursa; onlar da bu vaatleri sunan kişiler olacak” demesi üzerine Çiçek, “Hayır. Süreçleri yöneten kim, Kılıçdaroğlu... Toplantıları, genel başkan yardımcılarını talimatlandıran kim, Kılıçdaroğlu. Yani Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nun aday olacağı bir sistemde, bir seçimde onun adına vaatte bulunamaz ki. Zaten eşyanın tabiatına aykırı... Biz neyi eleştirdik; Muharrem Bey aday olduğunda, iki başlılık oluyor, genel başkan aday olsun dedik” ifadelerini kullandı. 

“PARLAMENTER SİSTEM; MİLLET İTTİFAKI’NIN EN ÖNEMLİ SİYASİ PROJESİDİR”

Moderatörün, “Bir dönem siyasi partiye üye olmayacak, siyasi parti aidiyeti olmayacak” sözlerini hatırlatması üzerine ise Çiçek şu şekilde cevap verdi:

“Seçildiği anda parti ile ilişkileri sonlanacak. Parlamenter sisteme geçiş konusunda Cumhurbaşkanı, tarafsız ve bağımsız olması konusunda Millet İttifakı’nın sözü var. Böyle bir sistemle seçime girilirse ki parlamenter sistem Millet İttifakı’nın en önemli siyasi projesidir; ona geçiş olacak. Parlamentoda 360-400 çoğunluğu sağlayacaklarını düşünmüyorum. Belli bir hazırlık sürecinden sonra yeni bir seçimle parlamento da bu süreci tamamlayıp Anayasalı olarak da geliştirmiş parlamenter sisteme geçiş mümkün olacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü