CHP Liderinden İzmir’de mesaj seli!

CHP Liderinden İzmir'de mesaj seli!

İzmir’de Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap Temel Atma Töreni, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile gerçekleşti.

13 Mart 2021 - 10:35 - Güncelleme: 13 Mart 2021 - 10:56

ÖNCÜŞEHİR - Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, saat 07.00’de Buca Kaynaklar Sebze ve Meyve Hali’ni ziyaret etti. CHP Lideri oradan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Örnekköy’deki kentsel dönüşüm projesi alanındaki temel atma ve yıkım programına geçti.

KILIÇDAROĞLU'NUN BUGÜNKÜ PROGRAMI

Kılıçdaroğlu, daha sonra hak sahibi vatandaşlardan birinin evini ziyaret edecek. Örnekköy’ün ardından saat 11.30’da Deniz Baykal Kültür Merkezi’nden düzenlenecek olan İBB Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’na katılacak. Çalıştayı’ın ardından Kılıçdaroğlu saat 13.00’de yine Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde Ege Bölgesi Özel Yurt İşletmecileri Derneği ile toplantı gerçekleştirecek. CHP Lideri toplantının ardından saat 15.00’de İzmir Tabip Odası’na ziyarette bulunacak. Kılıçdaroğlu’nun son durağı Eşrefpaşa Hastanesi olacak. Kılıçdaroğlu hastanede açılacak olan ‘Korona Kahramanları Sergisi’ne katılacak.

CHP İZMİR TAM KADRO KATILDI

Törene CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Atilla Sertel, Sevda Erdan Kılıç, Mahir Polat, Bedri Serter, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz ile sayıda partili ve vatandaş katıldı.

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE'Yİ BUHRANDAN ÇIKARMA GÖREVİ CHP'NİNDİR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6 milyon 300 bin gencin sandıkta oy kullanacağını söyleyerek, “Türkiye’ye barışı, huzuru, gelişmeyi gençler getirecek. Umudumuz gençler, güvencemiz gençlerdir. Her yerde gençler başımızın tacıdır. Malum Türkiye’nin pek çok sorunu var, emekçinin, işçinin, hal esnafının, taşeron işçisinin sorunu var. Türkiye bir sorunlar yumağı halinde. Bu buhrandan Türkiye’yi çıkarma görevi CHP’nindir. Bundan emin olun. Biz hiç kimseyi dışlamayız. Yaşam tarzından, inancından ötekileştirmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasında yaşayan herkesi kucaklıyoruz. Herkesin sorununu çözeceğiz. Herkesin işi, herkesin aşı olmalı. Martın sonu bahar olacak demiştik ve martın sonu bahar oldu. İkinci büyük adımımız var. Bu güzel ülkeye, Cumhuriyeti, özgürlüğü, demokrasiyi, hakkı hukuku ve adaleti getireceğiz. Kadına şiddete son verdirteceğiz. Birinci adımı belediyelerimiz atıyorlar. Yerel yönetimlerimiz önemli adımlar atı, olağanüstü çalışıyorlar. Bizi suçladılar, sakın CHP’li belediyelere oy vermeyin, gelirse yardımlar kesilir, gelirse mağdur olursunuz, hizmet üretemezler dediler. Türkiye’nin bütün coğrafyasında olan belediye başkanları baskılara rağmen tarih yazmaya devam ediyorlar. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Kentlerde yaşamanın güzelliği ve zorluğu var. Kentle barışık durumda yaşamak istiyor, yeşillikleri görmek ister, mahalle kültürünün kaybolmamasını ister. Kentsel dönüşüm yapılırken bu güzelliklerin korunmasını ister. Belediye başkanları dönüşüm yaparken bu ilkelere dikkat ediyorlar. O kentten önce bölgede yaşan inanların hayatını memnun edecek şekilde dönüştürülmesi lazım. Bura da benzerlerini yapıyorlar. Sosyal donatılar, kültür merkezileri, okullar, kreşler, sosyal donatılar göreceksiniz. Sadece burada değil pek çok yerde dönüşüm yapılıyor. Burada bir şeyi görmeyeceksiniz. Kentsel dönüşümden daire sahibi olan vatandaşların başka yerde ev sahibi olduğunu görmeyeceksiniz. Güveni sağlayan belediyeyi göreceksiniz. Vatandaş ile müteahhit karşı karşıya gelmeyecek. Rahatlıkla, evleri yıkıldığında davul zurna ile yıkacaklar. Bu da bizim yaptığımız anlayış. Beton ormanları görmeyeceksiniz. Çocuklarınızı, torunlarınız parklarda gezdireceksiniz. Kültür merkezlerini gideceksiniz” dedi.

“HİZMETLERİ BÜTÜN VATANDAŞLARA GÖTÜRMEK İÇİN SİZLERDEN DESTEK İSTİYORUZ”

CHP’nin insan için çalıştığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz CHP’yiz biz insan için çalışırız. İnsanlıkları kişiliklerinden yana, yaşam tarzlarından ötürü ayrıştırmayız. İster doğu batı, olsun. Hangi coğrafyada yaşıyorsa yaşasın bizim başımızın üstünde yeri var. Hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Bu hizmeti sizin ayağınıza getiren bize kazandıran belediye başkanlarınıza teşekkür ederiz. Kentler engelliler içinde yaşanılır olmalı, evlere mahkum edilmemeli. Bu konuya da dikkat ediyorlar. Kim olursa olsun beraber yaşamlıyız: bizim dışımızda da canlılar var. Onlar da bu kentte bizlerle yaşamalı, hepimiz saygı göstermeliyiz. Belediye başkanlarımızın çalışma felsefesi bu. Ama 2023’te seçim olacak diyorlar daha erken olacak diyorlar; ne zaman olursa olsun. Biz bu hizmetleri bütün vatandaşlara götürmek için sizlerden destek istiyoruz.  Her evde bereket her evde huzur olacak” dedi.

“BİRİLERİ ÜÇ DÖRT MAAŞ ALIRKEN DİĞERLERİ NEDEN İŞSİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün açıkladığı Ekonomi Paketi hakkında konuşan Kılıçdaroğlu, “Ekonomi paketi açıkladırlar. İşsizliği çözecek bir konu yok. O kadar işsize çözüm yok. İş imkanı neden yok, birileri üç dört maaş alırken diğerleri neden işsiz. Bütün bu tabloları biliyoruz, bize güvenin. Biz değiştireceğiz. Türkiye’yi değiştireceğiz, Türkiye’ye huzur getireceğiz. Kadınlar pazar artıklarından evine yiyecek bulabilir miyim diye çalışmayacak. Herkesin asgari gelir düzeyi olacak. Biz ülkemiz için çalışıyoruz. Belediye başkanlarımız sizin için çalışıyorlar, size hizmet ediyorlar ve onur gurur duyuyorlar” ifadelerini kullandı.

SOYER: 2 BİN 200 BAĞIMSIZ BİRİMİN İNŞAATINI BAŞLATTIK

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  "Türkiye'de örnek bir kentsel dönüşüm yöntemi uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizdeki riskli konut alanlarını etaplar halinde güvenli dönüşümüne devam ediyoruz. Burada dönüşümün uzlaşı içinde olması, yerinde gerçekleştirilmesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin garantörlüğü içinde geçmesi yönünde 3 temel ilkemiz var.

Toplamda 248 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışması yürütüyoruz. Yaklaşık bin bağımsız bölümün anahtar teslimini sahiplerine yaptık.  Karşıyaka Örnekköy'de 18 bin hektar, Karabağlar 32 hektar, Konak Ege'de 55 hektar, Gaziemir'de 122 hektar, Çiğli'de  21 hektar olmak üzere toplam 248 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyoruz.  Bu 6 bölgede 345 bin dönüşüm için vatandaşlardan onay aldık. Yaklaşık bin bağımsız bölümün anahtar teslimini yaptık. 2 bin 200 bağımsız birimin inşaatını başlattık, İZBETON ile bin bağımsız bölümün yapımı için de protokolümüzü imzaladık. Yaklaşık 4 bin 600 birimin her işini hazır yaparak  yapım ihalesine hazır hale getirdik. Biz de kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırmak için İBB şirketleri ile birlikte ihalelere katılarak hız kazandırmak istedik. Piyasada yaşanan tıkanıklığı da aşmış olsun. Bunun bir parçası olarak bugün burada toplam bin 200 bağımsızın yapım işi için buradayız. Bölge sahiplerinin neredeyse tamamı ile uzlaşı sağladık.

Etaplar halinde devam eden proje tamamlandığında 3 bin 338 konut ve 300 işyerini tamamlayacağız. Proje bu alana 68 bin metrekare yeşil alan kazandırmış olacak. 2 yılda 1 milyar liralık kentsel dönüşüm imalatını başlatmış olduk. Örnek köyde yaşayan hemşerilerimize ve tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

TUGAY: AMACIMIZ YAŞAM KALİTESİNİ GÖZETEREK KONUT ÜRETİMİ SAĞLAMAKTIR

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, 30 Ekim’de İzmir’de yaşanan depremi hatırlatarak, “Depremde büyük bir acı yaşadık. Depremde yitirdiğimiz canlar, hafızalarımızda unutulmayan üzüntü bıraktı. Kentimiz kentsel dönüşüm çalışmalarına öncelikle bakmamızı sağladı. Yıllardır kentsel dönüşüm konusunda örnek çalışmalar gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem döneminde de örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Yerinde ve vatandaşlarla tam uzlaşma içerisinde gerçekleştiren örnek köy çalışmalarına hız veren Tunç Soyer ve ekibine yürekten teşekkür ediyoruz. Tunç Başkanımın öncülüğünde başlatılan yenilenme sürecinde belediye olarak üzerimize düşeni her zaman yapacağız. Kent kalitesini, insanlarımızın yaşam kalitesini gözeterek konut üretimi sağlamaktır. Tüm Karşıyaka'ya olumlu biçimde yansıyacak. Paydaşlık içerisinde hemşerilerimizle bu yolu beraber yürüteceğiz. İyi kötü günde yanımızda olduğumuz varlını ve duruşunuzla bize onur ve güç verdiğiniz için size en içten teşekkürlerimi sunuyorum Sayın Genel Başkanım. Hiç bir zaman yalnız yürümeyeceksiniz. Bizlere verdiğiniz sorumlukla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu