Çiğli’de ’kadının siyasetteki yeri’ konuşuldu!

Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!

Çiğli Belediyesi, 5 Aralık Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 87. yıl dönümünde, "Kadının Siyasetteki Yeri" konulu panele ev sahipliği yaptı.

02 Aralık 2021 - 16:08 - Güncelleme: 02 Aralık 2021 - 16:24

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Çiğli Belediyesi, 5 Aralık Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 87. yıl dönümünde, "Kadının Siyasetteki Yeri" konulu panele ev sahipliği yaptı.

Çiğli Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün organize ettiği "Kadının Siyasetteki Yeri" konulu panel, bugün Fakir Baykurt Etkinlik Salonu'nda gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Av. Nilay Kökkılınç'ın moderatörlüğünde düzenlenen etkinliğe; CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur ve Selçuk Belediye Başkanı Av. Filiz Ceritoğlu Sengel konuşmacı olarak katıldı.


GÜMRÜKÇÜ: UMUYORUM Kİ KADIN BAŞKAN SAYISI ARTAR

Panelin açılışında konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “İzmirli kadınların kalbi de Çiğli’de atacak. Kıymetli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Cumhuriyet devrimi bir kadın devrimidir aynı zamanda. Kalkınma, medeniyet, eşitlik sağlanmadan olmaz. Kadın sosyal hayata, üretime katılmazsa o ülkede özgürlük gelişmez. Bizim üstümüze düşen görev kadının özgürleşmesi için ekonomik, toplumsal, sosyal hayatta söz sahibi olabilmesi ve ayakta durabilmesi için önündeki engelleri kaldırarak, yanında dimdik ayakta durabilmektir. Biz de 2.5 yıldır bu görevi layıkıyla yerine getirme gayreti içindeyiz. Kadının adı bir adım daha öne gidiyor diye düşünüyorum bugün burada. İzmir’de maalesef 3 kadın başkanımız var. Umuyorum ki bu oran artar” dedi.

KÖKKILINÇ: PARLAMENTODAKİ MİLLETVEKİLLERİNE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Panelin moderatörlüğünü üstlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Türkiye, siyasette kadının temsili açısından ilk 20 ülke arasında bulunmuyor. Parlamentodaki milletvekillerine hakkımı helal etmiyorum bir kadın olarak. Atatürk sayesinde Türk kadını 1934 yılında haklarını elde etti. Ne yazık ki bugün 91. Sıradayız. Parlamentoda 600 milletvekilinden sadece 101 kadın milletvekilimiz var. İBB de 176 meclis üyesinden sadece 29’u kadın. Ruanda, Küba, BAE’nin çok gerisinde kaldığımızı görüyoruz. İlk 20 ülke arasında ne yazık ki yokuz. Yaşamın her alanında kadın ve erkeğin eşit olması gerekiyor. Toplumsal cinsiyet eşitliğinde 156 ülke arasında maalesef 133. Sıradayız. Bugün geldiğimiz noktadan utanıyoruz. 30 Kasım’da fermuar sistemiyle eşit temsili getiren değerli bir kanun teklifinde bulundu CHP Genel Başkanı kemal. İsterdik ki diğer partiler de bu konuya siyaset üstü baksınlar ve kanun teklifini desteklesinler. Ne yazık ki red edilerek gerçekleşmedi. Parlamentodaki vekillere hakkımı helal etmiyorum bir kadın olarak. Mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Daha çok dile getirmemiz gerekiyor” dedi.

SENGEL: MEVZU PARA DEĞİL, KADINI DIŞARIYA ÇIKARMAK

İlk konuşmacı olan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “21. yüzyılda hala kadın ve erkek diye başlıyoruz cümlelere. Başka şeylerden konuşmamız gereken bir dönemde hala kadının siyasetteki yeri diye konuşuyoruz. Ne zaman erkeğin siyasetteki yeri diye bir panel yaparız işte o zaman gerek kalmayacak. Bütün kadınların bir sürü hikayesi var. Siyasette yer açılması zaten beklenecek bir şey değil. Herkes tırnaklarıyla kazır ya da güçlü ekiplerin yanına kaçar. Kadın olarak hiçbir ekiple, lacivert ceketin ardına sığınmadan kalmak çok zordur. Ekonomik olarak özgürlüğünü elde edemeyen, ayakları üzerinde duramayan kadının siyasette yer alması da kolay bir şey değil. O yüzden en başa dönmek lazım. Yani eğitime. Siyaseten alınan bütün kararlar ve kanunlarda kadının toplumdaki yerini daha da aşağıya düşürmektir. 4 artı 4 aslında kız çocuklarının eğitiminin engellenmesi amacını taşır. Taşımalı eğitim için Milli Eğitim Bakanlığı ihale açmıyor. Bir ailede birden fazla çocuk varsa doğal olarak kız çocuklarını göndermiyor aileler. Hiç belediye başkanlığı gibi bir hayalim yoktu. Bir kadın derneğinin başkanlığını yaptım on yıl boyunca. On yıl boyunca hayatın pratiğinde ne eksik onu görebiliyorsunuz. Kadınlara ücretsiz hukuki destek verdim. Yapılabilecek birçok şey olduğunu gördüm. Kendi ilçemde mahalle mahalle kimin neye ihtiyacı olduğunu biliyorum. Kadının birçok konuda bilgilendirilmesi gerekiyor. Üretici pazarı kurduk. Mevzu para değil, kadını dışarıya çıkarmak. Bunu yapabilirseniz sosyalleşebilir, düşüncelerini ifade edebilir. Özünde ne kadar kıymetli olduğunu bilir. Bizim kafamız hep buna çalışıyor. Belediyecilik imardan, taştan topraktan öte değil. Ne kadar çok insana dokunabiliyorsanız, yapmış olduğunuz organizasyonları halka indirebiliyorsanız, işte o zaman bir şey yapıyorsunuzdur” diye konuştu.

CESUR: BİZİM SİYASETTE ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAMIZ GEREKİYOR

“Gururla karşınızdayım” diyen İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, “Genel başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak huzurunuzdayım. Beni siyasete iten sebep, sayın Cumhurbaşkanı Demirel’in önce doktoru ve Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı oldum. 20 yıl kendisiyle çalıştım. Genel başkanının kadın olması partimin benim için önemli. İki dar gelirli anne babanın çocuğu olarak Cumhurbaşkanı doktoru olabilmişsem, Cumhurbaşkanlığı baş danışmanı olabildiysem ve burada bu konuşmayı yapabiliyorsam bunu Cumhuriyet’e ve büyük Atatürk’e borçluyum. İşte benim siyasete girmemdeki sebeplerimden biri. Bizim siyasette elimizi taşın altına sokmamız gerekiyor. Cumhuriyeti çağdaş yapan niteliği ve farkı kadının toplum içinde yer alması ve kadının eşit vatandaş olarak yer almasıdır” dedi.


CESUR: ZİHNİYETİ DEĞİŞTİRMEK YETMİYOR

Atatürk’ün kararlılığının dünyada eşi benzeri olmadığını söyleyen Cesur, “Bizim kadınlar olarak en fazla bu işe sahip çıkmamız gerekiyor. Övünülecek çok şeyimiz var ama neden işler yolunda gitmiyor? Cumhuriyetle beraber kadın aktif olarak toplumsal hayata katıldı. Cumhuriyet’in kendisi bir medeniyet projesi” şeklinde sürdüren İYİ Partili Milletvekili Cesur, şunları söyledi: “98 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi önemli bir dönüm noktası. Bugün ülkemizde ne kadar kötü şey olursa olsun, bir gün öncesini arar haldeyiz, buna rağmen bizi karamsarlıktan alıkoyan, İran, Afganistan, Suriye’ye dönmediysek, dönmeyeceğimizi de biliyorsak, işte onların arkasında o gün kurulan temel var. Millet İttifakı’nın Türkiye’nin yarınları için umut olması ve idare edecek kadroları getirecek şekilde hareket ediyor olmasının gerisinde de bu var. Büyük Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in temel değer ve hedefleri. Kadın sadece ekonomik olarak katkı sağlamıyor, dönüşümü ve ilerlemeyi sağlamada da kadının çok büyük yeri var. Kadının siyasette neden olması gerektiğini irdelemeliyiz. Kadınlar toplumsal ayrımcılıkla ve erkek siyasetçilerle de mücadele etmek zorunda kalıyor. İktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede, bir çırpıda ve yasaya aykırı şekilde çıkmasının gerisinde de aynı zihniyet ve bakış açısı farklılığı var. Kadınlar başlarına gelen hadiseleri görmüyorlar mı veya önemsemiyorlar mı? Önemsedikleri halde menfaatleri için Cumhuriyete ve hemcinslerine ihanet içinde olduklarına inanmıyorum. Herkes için çocuğundan kadınlara ve yaşlısına kadar verdiğimiz önergeleri reddeden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bunu değiştirecek olan siyaset. Zihniyeti değiştirmek de yetmiyor. Siyasette daha fazla kadının olması gerekiyor. Kadın temsili oranında hala çok gerilerdeyiz. 125. Sıradayız. Ligden düşen bir Türkiye var. Belediye meclislerindeki kadınların oranı yüzde 10.7. Kızlarımız hayal kurabilmeliler. Bugün kadınlarımız yoksullaştı. Pandemiden de çok etkilendi. Kadınlar son 20 yılda daha zor duruma düştü. Yardıma muhtaç hale geldi. Bütün bunları değiştirmek için mücadele etmeliyiz. Bir nesle borcumuz var. Sandığın gelmesi gerekiyor. Biz bunu başaracağız. Biz Cumhuriyet’i tekrar ayağa kaldıracağız. Kadınlarımızla beraber Cumhuriyetimiz, Cumhuriyetimizle beraber de kadınlarımız güçlenecek. Şimdi sandık zamanı” dedi. 

KILIÇ: HER YERDE KOL KOLA OMUZ OMUZA OLDUK

Son konuşmacı olan CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, “Anadolu’nun İzmir’in dağlarımda çiçekler açıyor. Anadolu’nun İzmir tohumlarına ihtiyacı var. Kadının toplumdakini yerini konuşmadan siyasetteki yerini konuşamayız. Evin ihtiyaçları için arıyorlar, annem baba sağsa anne rahatsızlanıyor ilacımı yazdırır mısınız, arıyorum oğluma ödevini yaptın mı, bir de siyasetçiyim. Biz aslında toplumdaki kadının yerin ve kadına yüklenen rolleri çözmedikçe hiçbir anlamı yok. Ben siyasete 19 yaşında başladı. Son seçimlerde ne kadar önemli olduğunu anladım. Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı var dedim ve bir şey yapmalıyım diyerek siyaseten görev istedim. Ben bazen eleştiriyorum ama kadın erkek derken konuşurken eşit yurttaşlık dedim. Biz her yerde kol kola omuz omuza olduk çünkü… İktidar kadının rujunun renginden kaç çocuk doğurmasına karışıyoru konuşuyoruz. Ama bir fotoğraf paylaşıyorsunuz ama kendi yol arkadaşlarınız size yorum yapıyor. Yok, bu renkle bu renk olmuş mu, bu elbise olmuş mu deniyor. Erkeğe bir mercekle bakılıyorsa kadına bin mercekle bakılıyor. Kız çocukların eğitimi bir yana erkekle annelerini eğitmenine başlanması gerekiyor. Bir kızı bir oğlu olan bir kadın aman oğlum dinlen deyip kadına gel sofrayı hazırla diyorsa orada düzelmesi gereken bir şey vardır” diye konuştu.

“ÜLKE UÇURUMUN DİBİNDE”

Yerel yönetimlere büyük iş düştüğünü söyleyen Kılıç, “Her şey bir yana, kız çocuklarının eğitimi bir yana. Ben burada hem avukat hem milletvekili olarak oturabiliyorsam Eskişehir’de alabildiğimi bursa borçluyum. Belediye başkanlarımızınım da başka başka projeleri var ama eğitim önemli, kız çocuklarının eğitimi önemli. Bir seçimle iktidar olmuyorsunuz. İlmek ilmek örerek oluyor. Eleştiri de yapacağız ama bunları bir kenara koyacağız. Bu ülke çok zor dönemlerden geçiyor. Bu ülke artık uçurumun dibinde. Bunu kaldırmakta bizim borcumuz. Bugün burada dostların arasındayım. En büyük grev hepimize düşüyor. Aranızdaki sorunları bir yana bırakıp kadını erkeği bir yana bırakıp bu karanlıktan birlikte çıkacağız” dedi.

KÖKKILINÇ: ERKEK EGEMEN TOPLUM ALGISINDAN KURTULMAMIZ GEREKİYOR

Kökkılınç paneli sonlandırmadan önce yaptığı konuşmada şu ifadeler kullandı;

“Bize düşen bir görev var. Bu konuda sadece kadınlar çalışmayacak, kadın erkek birlikte çalışacak. Kız çocuklarımızı destekleyeceğiz; erkek çocuklarımızla kız çocuklarımızın barışı yetişmesini savunacağız. Erkek egemen toplum algısından kurtulmamız gerekiyor. Bize 5 Aralık’ta bu hakkı Mustafa Kemal Atatürk, bir erkek olarak vermişse; bugün bu toplumda bu haklara erkek ve kadın birlikte sahip çıkmak zorundayız. Sivil toplum örgütlerine görevler almak durumundayız, sosyal sorumluluk projelerine katılmak durumundayız. Ben konuşmalarından dolayı hepinize teşekkür etmek istiyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu