Çiğli’de örnek proje: "Sosyal Market" açıldı!

Çiğli'de örnek proje: "Sosyal Market" açıldı!

Çiğli Belediyesi, ilçede ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak adına Kızılay iş birliği içerisinde hayata geçirdiği Çiği Sosyal Market’i açılışını bugün gerçekleştirdi.

16 Nisan 2021 - 11:48 - Güncelleme: 16 Nisan 2021 - 15:07

ÖNCÜŞEHİR - Pandemi önlemleri dikkate alınarak yapılan açılışa Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün yanı sıra; Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Rıza Koçer, Kızılay yetkilileri, çok sayıda bürokrat ve vatandaş katıldı.

Törenin sonunda Başkan Utku Gümrükçü, projeye katkılarından ötürü Ömür Şanlı'ya Atatürk Albümü hediye etti.


ŞANLI: VEREN ELİN ALAN ELİ GÖRMEDİĞİ…

Kızılay Konak Şube Başkanı Ömür Şanlı, “Çiğli Belediyesi iş birliğinde bölge halkımızın toplumsal dayanışması gücünü hissedeceği Sosyal Marketimizin hayta geçtiği bu anda Kızılay Konak Şube olarak; projenin paydaşı olmaktan onur ve gurur duymaktayız. Dünyadaki en güzel şeyin insanların birbirlerinden zor zamanlarda yardım etmesi olduğunu, yaşadığımız pandemi, deprem,  sel ile daha iyi kavradığımız bu dönemde kalıplardan ve ön yargılardan uzak, dayanışma ve gücen duygusunu temel alan Sosyal Marketimizde para geçmiyor. Hayırsever vatandaşların, kurum ve kuruluşların iyiliği ve cömertliği geçiyor. Veren elin alan eli görmediği, her hanenin huzurlu ve mutlu olması desteklendiği ve özellikle Ramazan ayına denk gelen bu açılışın bereketi arttıracağına inanıyoruz. Her zaman şunu söylerim; belki kötülükleri bitiremeyiz zaman iyilikleri çoğaltabiliriz" dedi.


KILIÇ: DUYARLILIĞIN EN BÜYÜK GÖSTERGELERİNDEN BİR TANESİ

Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Başkanımızın da dediği gibi; kötülükleri beli yok edemeyiz ama iyilikleri çoğaltırsak bu hayat daha güzel olur. Daha güzel ve yaşanabilir hale gelir. O yüzden bugün ki bu market Çiğli Belediyesi iyiliğin merkezi dediğimiz Türk Kızılay’ı ile yapılan çalışma Çiğli ve İzmir adına çok başarılı bir çalışma olmuş, biz en yakın zamanda bu çalışmayı Buca’ya da taşıyacağız. Biz bu yardımlaşmayı toplumlar arası ilişkiyi geliştirmeyi bu dönemde çok daha iyi anladık. İzmir depreminde bir çok  evinden oldu ama bu dönemde pandemiye beraber gerek yerel yönetimler gerek merkezi yönetimlerde bir hareketlilik oldu. Pandemi deprem ve ardından gelen diğer felaketler bizleri sosyal yardımlar konusunda biraz daha duyarlı hale getirdi. Bu açılışta duyarlılığın en büyük göstergelerinden bir tanesi. Utku Başkanı tebrik ediyorum, çok iyi bir proje yapmış” dedi.


GÜMRÜKÇÜ: BU BİR SİYASİ ANLAYIŞ DEĞİL

Açılışta konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “İzmir’de Kızılay ve bir yerel yönetimin ilk ortak açacağı çalışma. Birçok ilçemizde Kızılay ile belediyelerimiz ortak çalışma yapıyorlar ama yardımların kurumsallaşması, bir elin verdiğini diğer elin görmemesi, vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır bir şekilde ihtiyaçlarını giderebileceği ortamların sağlanması noktasında bugün ki açılış birçok yerde önem olacak bir başlangıçtır. Bir yıldır Kızılay ile Çiğli Belediyesi ortak bir çalışma yürütüyor. Bir dayanışma çalışması başlattık. Bu çalışmanın meyvesi noktasında binlerce Çiğlili hemşerimize gıda kolileri bir yıldır Kızılay’ın katkılarıyla ulaştırılıyor. Bu bir siyasi anlayış değil, bu bir toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıkarılmasıydı. Bu güne kadar da Çiğli Belediyesi ve Kızılay bu birlikteliği iyi bir noktaya taşıdı. Neden burası? Burası İZBAN’a yakın, otobüs son duraklarına yakın. Ulaşılabilir bir yerdeydi. Daha hareketlenebilir diye düşündük. Burada bu marketin çalışanı bugün gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.


“TEMEL YURTTAŞLIK HAKKININ TEMSİL EDİLMESİDİR”

Bu yıl içerisinde pandemi döneminde yurttaşlara destek olduklarını belirten Gümrükçü, Bir yıl içerisinde İzmir 30 Ekim’de deprem yaşadı. İzmir’in her yerinden Türkiye’nin her yerinden  hem yerel yönetimler hem de Kızılay yaşanan depremde yaralarına merhem olmak için çaba gösterdiler. Bu birliktelik devam ettiği sürece doğru yere talep ettikleri ve destek olanlarda siyasetsiz insani vasıflara destek olduklarında gerçekten Türkiye’de birçok şey değişecektir. her şey daha kolay gerçekleşecektir. İhtiyaç sahiplerine kart dağıtacağız. O kartların içinde yazılım olacak. Çay, şeker, bebek bezi gibi tanımlandığı bir kart olacak. Vatandaşın ihtiyacına göre olacak O kart sahipleri ücretsiz bir şekilde alıp gidecek. Kimse kendini mağdur hissetmeyecek. İhtiyaç sahibi gibi görmeyecek. Temel yurttaşlık hakkının temsil edilmesidir” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir’de feci kazada can pazarı: Araçlarda sıkışan 3 kişi hastaneye kaldırıldı
İzmir’de feci kazada can pazarı: Araçlarda sıkışan 3 kişi...