Çiğli’nin çöp isyanı: Harmandalı’ya kamyonları sokmayız!

Çiğli'nin çöp isyanı: Harmandalı'ya kamyonları sokmayız!

Menderes’teki çöp tesisi tartışması bitmeden Çiğli yeniden Harmanladı'yı gündeme taşıdı. Ak Partili Boztepe, “Yolu kapatırız bir tane kamyon geçirmeyiz” derken Belediye Başkanı Gümrükçü de “Çöpten elde edilen gelirin yarısının ilçemize aktarılması çöpten gördüğümüz zararın telafisi noktasında katkı sağlayacaktır" dedi.

04 Şubat 2020 - 10:39 - Güncelleme: 04 Şubat 2020 - 10:52

Çiğli Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumu Başkan Utku Gümrükçü idaresinde gerçekleşirken, meclise Harmandalı tartışması ve Ak Partili Hüsnü Boztepe'nin çıkışı damga vurdu. 

Boztepe, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Menderes’e yapılması planlanan katı atık entegre bertaraf tesisi üzerine yaşanan tartışmaları hatırlatarak, oysa Çiğli’nin yıllardır çöp noktasında İzmir'e hizmet verdiğini hatırlattı. Buradan yola çıkarak Harmandalı çöp depolama alanında kurulan enerji santralinden elde edilecek gelirin Çiğli'ye aktarılmasını istedi. Çiğlililer olarak bu noktada artık seslerini yükselteceklerinin de işaretini veren Boztepe, aksi takdirde yolu kapatarak kamyonların geçişini engelleme eylemine imza atacaklarını iddia etti. Boztepe bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) grubundan da destek talep etti. Boztepe'nin istediği destek Çiğli Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Utku Gümrükçü'den geldi. Gümrükçü, Harmandalı tesisiyle ilgili detaylı bilgi vererek “Belediye başkanı olarak arkanızdayım” mesajını verdi. 

MENDERES PAY ALACAK DA BİZ NİYE ALMAYALIM!

AK Partili Boztepe, “Harmandalı’daki alanı gittim, dolaştım. Bundan 5 ay önce gittiğimde korkunç çöp dağları vardı. Daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğşlu geleceği zaman orada ağaçlar dikildi, çöp dağları temizlendi. Çöp santrali kuruldu ama bu yeni bir şey değil. Aziz Bey döneminde yapılan ve sanıyorum Aralık ayında devreye giren bir tesisti. Sanırım orada enerji üretiyoruz. Fakat geçen mecliste Menderes’teki çöp alanı gündeme geldi. Ben kendi grubuma da aykırı davrandım. Çiğli’ye artık daha az çöp dökülmesi gerekiyor. Sayın Tunç Soyer, ‘Menderes kazanacak, gelirden pay alacak dedi. Çok doğru bir şey. Almalı da” diye konuştu. 

GÜMRÜKÇÜ SOYER’E ŞAŞIRDI, BOZTEPE REST ÇEKTİ: O YOLU KAPATIRIZ

Tam bu noktada Belediye Başkanı Gümrükçü araya girdi ve “Başkan öyle mi dedi?” sorusunu yöneltti. Sonrasında Boztepe sözlerini sürdürdü ve “Evet başkan söyledi. Bu çöp sorununu biz Çiğlililer yaşıyoruz. Buradan bir 10 milyon dolar gibi bir para gelecek. Lamı cimi yok, lafı evirip çevirmenin anlamı yok. Biz burada bu konunun peşini bırakmayız. Ne yapabiliriz? Çiğli’yi hepimiz biliyoruz. Tarihini de biliyoruz, Çiğli’de yapılan eylemleri de biliyoruz. Biz Çiğlililer olarak o yolu kapatıp oraya çöp döktürmeyiz” dedi. 

BİR TANE KAMYON GEÇİRMEYİZ

Başkan, ‘Çok pahalı bir koku’ dedi. Sağlıktan daha pahalı bir şey yok. Çarşamba günü meclisi orada yapacağız. Gün içinde oraya gittim. 100 tane kamyon geldi, gitti. Meclis öncesinde orayı temizleyecekler, basına öyle görüntü verecekler. 1 hafta sonra yine gidelim, kuşlar, çöpler orada! Başkan ne koku ne sinek var diyor. Şimdi kış! Koku yok, sinek de yok. Ama gidin bakın, on binlerce kuş var orada. Ayrıca köpekler de var. Buraya gelecek para 15 yıl kesintisiz gelecek. Çiğlililer olarak buradan pay alalım. Tekrar söylüyorum, orayı kapatırız bir tane kamyon geçirmeyiz. Bu Çiğli bu parayı hak ediyor. Başkanımız o parayla hizmet yapar, ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

CHP GRUBUNA: BANA DESTEK OLUN

Boztepe ayrıca, “Aynı yerde bir tane ağıl var. Oraya, ‘çevre kirliliği yapıyor’ diye yazı gönderiyorlar, yıkıyorlar. Ne zaman? Genel başkan geldikten sonra yıkıyorlar. Adamı tartaklamışlar. Düşünebiliyor musunuz? Bir tane ağıl yıkılıyor, diğer yanda 50 yıldır çöp binlerce metrekareye dökülüyor. Ben buradan CHP’ grubuna sesleniyorum. Destek verin, yanımızda olun. Biz Çiğli Belediyesi olarak payımızı almalıyız” dedi. 

YOL KESECEKSEK KESERİZ, KENDİMİZİ ZİNCİRE VURACAKSAK VURURUZ

CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Avdan da, “Ben doğduğumdan beri Çiğli’de çöp var. Bir türlü kurtulamadık. Geçmişte İzmir’deki iki bölgeye tesis bölünsün, orada da olsun diye önerge getirmiştim. Buca Belediyesi at yarışlarından pay alıyor, biz en azından çöpten pay alalım demiştim. Bu da olmadı. Hüsnü Bey enerjiden gelecek paradan bahsediyor. Çiğli’de bunlar olmuyor ama pay almamız hakkımızdır. Biz CHP olarak bu konuya destek veririz. Ne yapacaksak yaparız. Yol keseceksek keseriz, kendimizi zincire vuracaksak vururuz. Çiğli İzmir’in çöplüğü değildir” diye konuştu. 

BELEDİYE BAŞKANI OLARAK ARKANIZDAYIM

Belediye Başkanı Gümrükçü ise, “İzmir’in çeşitli bölgelerinde çöp tesislerinin kurulmasıyla ilgili çalışma var. Hüsnü Bey’e partisinin görüşü dışında hareket ederek, Çiğli’ye destek olduğu için teşekkür ediyoruz. 30 senedir bu çöpten en büyük zararı gören ilçe biziz. Aziz Kocaoğlu’na ilçe bakanıyken TRT payı gibi bir payın verilmesini önermiştim. O zaman çöpün ekonomik boyutu yoktu. Şimdi rakamlar konuşuluyor. Bu rakamın yarısının ilçemize aktarılması çöpten gördüğümüz zararın telafisi noktasında katkı sağlayacaktır. Gelecek hafta Harmandalı’da yapılacak büyükşehir meclis toplantımızda bu konuyu gündeme getirmeliyiz. Sadece Çiğli değil tesis yapılacak her yerde adalet yerini bulsun.  Gelecek hafta mecliste bunları konuşalım, belediye başkanı olarak arkanızdayım. Hüsnü Bey bir hafta sonra gidelim dediniz. Gidelim, denetleyelim. STK’larımızı götürelim. Yerinde görsünler. İyi bir tesis ise hep beraber anlatırız ama yanlış bir şey varsa öyle olduğunu düşünmüyorum karşı çıkarız. Önerinizi destekliyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu