Çıray’dan flaş çıkış: İttifak bozulacak mı?

Çıray'dan flaş çıkış: İttifak bozulacak mı?

İzmir İYİ Parti İl Binasında düzenlenen toplantıda konuşan İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 2023 ve 2024 seçimleri hakkında, “İYİ Parti önümüzdeki seçimlerde kendi adayları ile seçimlere giderecektir. Kendi projelerimiz, kendi hedeflerimiz var. Hep birlikte bunları gerçekleştirmeye çalışacağız" dedi.

11 Mart 2021 - 10:45 - Güncelleme: 11 Mart 2021 - 11:09

ÖNCÜŞEHİR - İYİ Parti’nin ülke genelindeki programları dahilinde, İl ve İlçelerdeki gezilerine devam eden ve İzmir’e gelen TBMM İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Genel Başkan Baş Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İYİ Parti İzmir İl Başkanlığı binasında gerçekleşen toplantıda, çarpıcı mesajlar verildi.

TATLIOĞLU: İZMİR VE EGE GİT GİDE SADECE KABA EMEK BÖLGESİ OLUYOR

TBMM İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Türkiye’de gündüz yaşananlar ile gece konuşulanlar arasında irtibat olmadığını söyleyerek, “Genel Başkanımız ile birlikte bir yılı aşkın süredir Türkiye’nin caddelerinde ve sokaklarında insanlarımız ile birlikteyiz. İnsanlarımın sorunlarını dinliyoruz. Bu sorunları devleti yönetenlere iletmeye çalışıyoruz. Ama medyaya baktığımızda bu sorunlar yok gibi konuşulmuyor. İYİ Parti olarak daha sorumluluk alıyoruz ve gayret içindeyiz. Türkiye’de bu gündemini bir şekilde siyasete aktarma içerisindeyiz. Nasıl bit Türkiye’deyiz? Dünyanın en yüksek faizin ödeyen ülkedeyiz. En büyük enflasyona sahip ülkeyiz, son 10 yılda en yüksek işsizlik oranına sahip ülkeyiz. Bu ülke bunu hak etmiyor. Türkiye aklı başında ülkeler dediğimiz orta ve üste gelir grubunda kendini yöneten ülkelerden 3-4 kat daha yüksek devlet borçlanması yapabiliyor. Hiç siyasetin gündeminde olmadığını kamuoyunun gündeminde konuşulmadıklarını görüyoruz. Millet adına soruyoruz, 128 milyar dolar ne oldu? Bunun yerine havaların yağmurlu, mevsimlerin değiştiği şekilde bir cevapla karşılaşıyoruz. Biz elbette ki soruyoruz, niçin 2008’de 12 bin dolarlardan 28 bin dolara geldik diye. Onun yerine Karadeniz’de dalganın çıktığı gibi cevaplarla kaşlaşıyoruz. Türkiye kendi sorunlarını konuşamayan ülkedir. Bu sorunlar çözemezseniz altında ezilirsiniz. Türkiye’nin sorunlarını konuşmak için İzmir’deyiz, konuşursak sorunları çözebiliriz. Türkiye’nin çok da merkezi bir yerindeyiz. Çevreye duyarlı ekonomi ve kalkınma. Bakıyoruz İzmir’e, zengin olması gereken bir yer ama Türkiye ile arasında gelir farkı azalıyor. İzmir ve Ege git gide sadece kaba emek bölgesi oluyor. Ne yüksek teknolojili bir sanayileşme ne tarım ama yoğun emek var. Emek yoğun bir sanayileşmeye gidiyor, bu da bir fakirleşme. Türkiye’nin en önemli imanı giderek geriye düşüyor. Bir yatırım yapılmıyor” dedi.


“BU TÜRKİYE’NİN FOTOĞRAFI DEĞİL”

İktidara İzmir adına seslenen Tatlıoğlu, “Türkiye’de vergi gelirlerinin yüzde 10’unun veren İzmir, kamu gelirinin yüzde 4.6’sını alıyor. Tarım ve hayvancılık yapalım diyoruz ama bunları da kamuya gelir olsun diye satıyoruz, bu da büyük bir sıkıntı olarak İzmir’de karşımıza çıkmakta. Türkiye’nin siyasetini yönetimini üstlenenlere sesleniyoruz. Türkiye 2010-2012’lerda orta gelir tuzağını nasıl aşarız diyen Türkiye bugün mültecileri sayarsak 8 bin dolar milli gelir civarında. Beraber olduğum Polonya, Endonezya gibi ülkelerin yüzde 40-60’a altına düştük. Ama bu Türkiye’nin fotoğrafı değil. Devlet elbette ki güvenlik ve istihbarat konularında gizlilik taşır ama devlet ekonomi, sağlık, eğitim politikalarında şeffaf olmalıdır ki tesirli olsun. Bakın pandemiyi yaşıyoruz gayet iyi başlayan şeffaf bilgilerle başlayan Sağlık Bakanlığı politikalarının Türkiye’yi getirdiği yer çok yüksek bir maliyettir. Ağustos Eylülden beridir doğru bilgilerin paylaşılmamasından pandeminin yaygınlaşmasına neden oldu” şeklinde konuştu.

“BİNLERCE KİŞİNİN DOLDURDUĞU KONGRELER YAPTI”

AK Parti’nin kongrelerini eleştiren Tatlıoğlu, “İki kişinin bir restorantta pastanede olmasını yasaklayan devlet, binlerce kişinin doldurduğu kongreler yaptı. Pandemi o illerde yükseltmekte ve ölmektedir. Türkiye’nin şeffaf bir ilgiye ihtiyacı var. Aşı konusunda Sağlık Bakanı dedi ki, “yıl sonuna kadar bir milyon pfizer aşı gelecek, 2021 yılında 25 milyona aşı gelecek sözleşmelerini yaptık” dedi. Geçtiğimiz zamanda pfizerden telefon görüşmesi halinden başka çözüm yok. Türkiye’de bu konuda da bilgilendirme yok. Tekrar bu konuda yükselmenin olduğunu görüyoruz devletin açık ve şeffaf şekilde yürütülmesini Türkiye kamuoyu ile paylaşılmasın ve paylaşılıra doğru yönetileceğine inanıyoruz. Siyasi iklimin değişmesi durumunda çok çabuk toparlanacağını düşünüyoruz” dedi.

DERVİŞOĞLU: SOYER’İN PERFORMANSINDA MEMNUN DEĞİLİM

İzmir’in yönetimi hakkında sorulan soruya cevap veren TBMM İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, “İstihdam Türkiye’nin temel sorunlarında biridir. Türkiye’ her yerinde işsizlik sorunu var. Yeni istihdam alanı yakalanmadığında olan belediyelere  oluyor. Son durum ile ilgili bir bilgi alamadım ama İzmir’deki işsizlik oranını karşılayacak bir durumda değil. Hiçbir belediye bunu karşılayamaz. Türkiye’nin her yerinde iklim boyutunda yaşanan sorunu hükümetler tarafından belediyelere bırakılmamalardır. Soyer’in performansında memnun değilim. Ama sana deprem sel meteor vursaydı sendem memnun olmazdın. İzmir’in yaşamadığı kalmadı. Her şey yerli yerinde demiyorum, İzmir’in ciddi bir yer yapı sorunu var. İzmir için talihsiz bir yıl oldu, ciddi bir deprem felaketi oldu, orman yangını oldu, sel felaketi yaşadık. Biraz ironi de olacak ama gök taşı bile düştü. Allah yardımcımız oldu” ifadelerini kullandı.

ÇIRAY: MAHALLİ SEÇİMLERDE İYİ PARTİ KENDİ ADAYLARIYLA SEÇİME GİRECEK

İYİ Parti Genel Başkan Baş Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ittifak hakkında, “İYİ Parti ayrı bir hükmün şahsiyeti olan bir parti. Türkiye’nin içinde olan şartlar bir takım iş birlikleri getirir. Önümüzdeki mahalli seçimlerde İYİ Parti kendi adaylarıyla seçime girecek. Esas olan budur. Kendi projelerimiz, kendi programlarımız kendi hedeflerimiz var. Hep birlikte onarlı gerekleştirmeye çalışacağız. Türkiye’de asıl hedef sonsuza kadar belediye başkanı seçimlerine katılmayacağız diyemeyiz” dedi.

TATLIOĞLU: MİLLET İTTİFAKI GAYET BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜYOR

Tatlıoğlu ise Millet İttifakı hakkında, “Millet İttifakında herhangi bir sorun yok. Ülkenin durumu bir iş birliği içerisinde siyaseti domine etmeye çalışıyoruz. Bundan da sonuç alıyoruz. 31 Martla ilgili seçimlerde Türkiye’nin büyük illerinde iktidarın alanı çok ciddi bir şekilde geriledi. Daha demokratik bir iş birliği oldu. Türkiye’yi kendimiz yönetelim istiyoruz ama şartlar ittifak durumuna geldi. Bu çerçevede CHP’nin teşkil ettiği Millet İttifakı gayet başarılı bir şekilde yürüyor. Bu bazı hususları engellememizde bir engel teşkil etmez” dedi.

DERVİŞOĞLU: BEN AYTUN ABİYE ÖZEL HAYATIMDA ABİ DERİM

Dervişoğlu, Çıray ile aralarında yaşanan tartışma hakkında, Başka partilere de listeye girmez girere grevinden memnun olamaz. Böyle şeyler başka siyasi partilere küskünlüğe neden olur ama bizde birlik ve beraberliğe neden olur. Karşılıklı olarak birbirimize dediklerimiz de olsa dostluğumuz bakidir. Biz kendi aramızda çözeriz. Böyle bir şey olunca herkes üstümüzde atlıyor. Biri tweet atıyor öteki atlıyor. Tweeti atana sormuyorlar da bana soruyorlar. İYİ Parti içinde medeni sınırlar içinde yaşanıyor. Ben Aytun Abiye özel hayatımda abi derim” ifadelerini kullandı.

TATLIOĞLU’DAN İZMİR ELEŞTİRİLERİ CEVABI

Tatlıoğlu, İzmir’e yönelik yapılan eleştiriler hakkında, “Eleştirilecek ki İzmir’i yönetenler de görecek. Görüyoruz bizde de vardı. Bu ülkede eleştirinin kendi adabı içerisinde yapıldığı siyasi dönemleri yaşadık biz. Eleştirinin olduğu yerde bir gelişme olur. Yerel yönetimlerle ilgili eleştiri olur. AK Parti, MHP’nin belediyeye eleştirisi olur. Bizde eleştirilere bakarız. Bunu ilgilisine iletiriz. Bunun gereğini yapılamasını söyleriz. Bu bizi rahatsız etmez. Yeter ki çizgisi olsun. Belediyeyi eleştirenlere terörist  demiyorlar dimi. Bunları demiyorlarsa mesele yok. Tayyip Erdoğan’ı eleştiriyorsanız terörist oluyorsunuz. İster patatesçi olun, ister soğancı” şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk edemez!
CHP'li belediyeler gençlerimizi tarikat ve cemaat yurtlarına terk...
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı
İzmir'de fabrika gibi okul: Cirosu 1 milyon TL'ye yaklaştı