Çıray ve Dervişoğlu’ndan ‘yurt’ yorumu: “Belediyeler...

Çıray ve Dervişoğlu’ndan ‘yurt’ yorumu: “Belediyeler hükümetin açıklarını kapatmaya çalışıyor”

İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, ülkede yaşanan yurt krizi hakkında açıklamalarda bulundu.

25 Eylül 2021 - 14:13

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Ülkede son dönemlerde yaşanan yurt krizi hakkında İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Dervişoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne İstanbul'da yurt açma önerisinde bulunurken Çıray ise Merkezi hükümetin üzerine düşen görevleri yapmadığını belirtti.

DERVİŞOĞLU: KADIN YÖNETİCİ SAYIMIZ İLE ÖVÜNÜYORUZ

Kadın Genel Başkana sahip olmanın verdiği avantaj ile parti kademelerinde kadın sayısının yüksek olduğunu belirten İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, "Bizim partimizin tüzüğünde her alanda yüzde 25'lik kadın kotası var bu uygulanıyor. Biz bu kotanın çok üstüne çıkıyoruz çünkü bizim liderimiz bir kadın. Kadın seçmenlerin teveccühüne mahzar olduğumuzu gibi kadın yöneticilerimizin de çoklukları ile övünüyoruz. Kimlikleri cinsiyetleri üzerinden değerlendirmiyoruz. Bu genç kardeşlerimiz sadece kadın oldukları için göreve gelmediler, liyakatleri nedeniyle de, sosyal etkinlikleri yönüyle bu göre talep oldular. Uzunca bir süredir onlara çalışıyoruz her geçen gün büyümenin tadını çıkartıyoruz. İYİ'lik her geçen gün büyüyor" dedi.

TÜRKİYE EVLATLARINI ÇADIRA MUHTAÇ EDECEK KADAR KÜÇÜK BİR ÜLKE DEĞİL

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağı ile 81 yurt yapılabileceğini belirten Dervişoğlu, "Biz bize bildiren sıkıntıların çözümü ile alakalı ortak akılla çözümler üretiyoruz. Bu sıkıntılar bertaraf edilmesi için lojmanların otellerin ikinci evlerin yurt olarak kullanılabileceğini söyledik.  İstanbul'dan İzmir'e gelen yurt bulamıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'a yurt yapabilir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'den İstanbul Ankara gibi kentlere giden öğrencilerin yurt ihtiyacı için olarak yurt yapabilir, maliyetlerine bakmak lazım bunların. Cumhurbaşkanının tek uçağı 2 bin kişilik, 81 yurt ediyor.  Bunlar geçici çözümler. Baş Danışmanımız da açıkladı. Kendisi açıkça söyledi. Türkiye evlatlarını çadıra muhtaç edecek kadar küçük bir ülke değildi" diye konuştu.

ÇIRAY: BELEDİYELER HÜKÜMETİN AÇIKLARINI KAPATMAYA ÇALIŞIYOR

Merkezi hükümetin üzerine düşen görevleri yapmadığını belirten İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "20 yıldır bu adımlar atılmamış olmalı ki bugün devraldıkları 2002'den daha gerideler. Türkiye'de yerel yönetimlerin görevleri ile devletin görev tanımları birbirine karıştı. AK Parti'nin yönettiği devlet üzerine düşeni yapmadığı için, yerel yönetimler de sosyal hizmetlere ve bu tür hizmetlere yöneldi ve bu da belediyecilik ve şehircilik hizmetlerini aksatmaya başladı. Bizim yönetimimiz Türkiye'de görev karmaşası olmayacak. Biz merkezi hükümet olarak yurt sorunun çözeceğiz ve belediyelerde yerel belediyecilik ve şehircilik hizmetlerine ağırlık vermiş olacaklar. Türkiye'de bugün devletin boşluğunu Büyükşehir Belediyeleri doldurmaya çalışıyor bu da yerel hizmetlerde aksamaya neden oluyor. İnşallah bizim yönettiğimiz Genel Başkanımızın Başbakan olduğu Türkiye'de devlet öğrencilerin barınma sorunu öncelikli bir mesele alarak çözeceğiz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu