Çocuklarda yatak ıslatmanın çözümü ceza değil
Reklam

Çocuklarda yatak ıslatmanın çözümü ceza değil

‘’Dünya Yatak Islatma Farkındalık Günü’’ kapsamında SBÜ İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde ailelere, çocuklara ve sağlık çalışanlarına yönelik farkındalık etkinlikleri düzenlendi. 

18 Haziran 2019 - 10:15 - Güncelleme: 18 Haziran 2019 - 10:20

Aileler ve çocuklara yönelik hastane bahçesinde kurulan stant ile görsel amaçlı afiş ve broşürler eşliğinde, İşeme Bozuklukları ve Eğitimi Polikliniği Hemşireleri gözetiminde çocuklar ve aileleri ile birlikte boyamalar yapıldı. Ekinliğe katılan çocuklar arasında yarışma düzenlenerek çeşitli hediyeler dağıtıldı. Özellikle ailelere yatak ıslatmanın tedavi edilebilir bir sorun olduğu anlatıldı ve yardım alabilecekleri bölümlerle ilgili bilgi paylaşımı yapıldı.

Çocukların yüzde 15’inde görülüyor

Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Nefroloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Nida Dinçel, çocuklarda yatak ıslatma sorununun sanıldığı gibi sadece psikolojik sebepleri olmadığını, daha çok çocuğun fizyolojisinden kaynaklanan problemler sebebi ile ortaya çıktığını belirtti. Yatak ıslatmanın çocukların yaklaşık yüzde 15’inde görüldüğüne değinen Dinçel, “Maalesef ailelerimizin pek çoğu yatak ıslatmanın daha çok tedavi edilebilir fizyolojik bir rahatsızlık olduğundan habersiz. Rahatsızlığın farklı nedenleri olabiliyor. Mesanenin gereğinden küçük olması, aşırı idrar üretimi ya da gece uyanma problemleri bunlara örnek. Hepsi de uygun müdahale ve eğitim ile çözülebilecek sorunlar. Özellikle 4 yaş sonrasında yatak ıslatma sorunu varsa doğru tedavi ve gelecekte oluşabilecek psikolojik ve fizyolojik etkilerin önlenebilmesi için ailelerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları çok önemli.

Ceza Çözüm Değil

Yatağı ıslatma çocuğun suçu veya bilerek yapılan bir davranış değildir. Çocuğu cezalandırma ya da kendiliğinden geçmesini bekleme gibi durumlar ters etki yaratabilir. Hastanemiz bünyesinde Çocuk Nefroloji, Üroloji, Cerrahi ve Psikiyatri dörtgeninde yatak ıslatma sorunu ile başvuran hastalarımıza sebep tespit edildikten sonra gerekli tıbbi yardım sağlanıyor. Bu etkinlikleri düzenlememizdeki amaçta ailelerimizin bilgilendirilmesi ve konu hakkında farkındalık sağlanmasıdır” dedi.

Ailelere yönelik farkındalık çalışmalarının ardından etkinlik Onursal Başkanlığını İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop ve hastane başhekimi Doç. Dr. Tanju Çelik, başkanlığını ise Çocuk Cerrahisi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Münevver Hoşgör ve Çocuk Nefrolojisi Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Nida Dinçel’in yaptığı “A’dan Z’ye İdrar Kaçırma Sempozyumu” ile devam etti. Sağlık çalışanlarına yönelik olarak yapılan sempozyumda; işeme fizyolojisi, gece ve gündüz işeme sorunları, mesane bozukluklarına tanısal ve cerrahi yaklaşımlar ile ilaç ve ilaç dışı tedavi yöntemleri konuları işlendi. Sempozyuma İzmir içindeki hastanelerde görev yapan pek çok sağlık çalışanı katıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ’da 24 saatin ardından gelen ses duygulandırdı
Elazığ’da 24 saatin ardından gelen ses duygulandırdı
Elazığ için 2 yardım tırı da Menemen'den
Elazığ için 2 yardım tırı da Menemen'den