Cumhur İttifakı Kemalpaşa’dan ’yolsuzluk operasyonu’...

Cumhur İttifakı Kemalpaşa'dan 'yolsuzluk operasyonu' açıklaması: Başkan ve yardımcıları görevini kötüye kullandı

AK Parti Kemalpaşa İlçe Mustafa Baş ve MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok; Kemalpaşa Belediyesi çalışanlarının da içerisinde olduğu yolsuzluk operasyonu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve yardımcılarının görevi kötüye kullandığı ifade edildi.

03 Aralık 2021 - 11:41 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 12:08

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Geçtiğimiz 9 Kasım’da, İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Kemalpaşa Belediyesi'nde rüşvet alıp verme iddiaları nedeniyle 6'sı belediye çalışanı 11 kişi gözaltına alınmış ve adliyeye sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklanmıştı.

AK Parti Kemalpaşa İlçe Mustafa Baş ve MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok; Kemalpaşa Belediyesi çalışanlarının da içerisinde olduğu yolsuzluk operasyonu ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanlığı’nda gerçekleşen açıklamaya, Cumhur İttifakı’nın meclis üyelerinin yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

BAŞ: İLÇEMİZ RÜŞVET OPERASYONU İLE MANŞET OLMUŞTUR

AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Baş, “istemediğim olaylar ile gündeme düşmüş belediyemizin durumu hakkında İttifak partileri olarak fikirlerimizi beyan etmek istiyoruz. Şu anda yürümekte olan bir soruşturma olduğu için herhangi kesin bir bilgi elimizde yok. Bunun yüzünden konuşamıyoruz. Belediye meclisinde ısrarlarımıza rağmen imarlar ilgili önerge vermemize rağmen detaylı bilgi verilmedi. Üstü kapatılmaya çalışıldı. 2019 yılında yapılan yerel seçimlere, gerçeklikten uzak iddialı sloganları seçmenlerini karşısına çıkan ve o günden bu güne kadar söz verdikleri hiçbir icraatı yerine getirmeyene Millet İttifakı, Kemalpaşa halkına martın sonunda baharı vaade etse de kazma kürek yaktırmıştır. Çözüm odaklı yönetim anlayışını benimsemeyen ve kendine has bir yönetim vizyonu ortaya koyamayan Millet İttifakı, halkın emanet ettiği makamı, şikayet etmekten ileriye gitmeyen bir merciye dönüşmüyor. Tek ürettikleri şeyin bahane olduğu yaptıkları mesnetsiz enkaz edebiyatından anlaşılmaktadır. Adının ulusal basında insanı, sanayisi, tarımı, ekonomisi velhasıl gurur sebeplerimizle gündeme gelmesini ümit ettiğimiz yolsuzluklarla yan yana gelmesini istemediğimiz güzel ilçemiz, Kemalpaşa’mızın maalesef ki bu ittifakın gösterdiği yönetim zaafiyeti sonucunda rüşvet operasyonu ile manşet olmuştur” dedi.


“SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Rüşvet operasyonu ile ilgili açıklama beklediklerini söyleyen Başkan Baş, “Kendisine oy veren veya vermeyen seçmene rüşvet operasyonlarıyla ilgili bir açıklama borçlu olan fakat bunu yapmaktan imtina eden belediye yönetimini sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Aksi halde halkımız nezdinde sükutu ikrar kabul eden geleneğimiz vuku bulacaktır. Söz konusu rüşvet soruşturmasının, şeffaf, doğru ve adil bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak için Cumhur İttifakı olarak, belediye meclis üyelerimiz ve yönetim kademelerimizle görev yapan arkadaşlarımızla üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye hazır olduğumuzu halkımıza ve ya devletimize beyan ederiz” şeklinde konuştu.

“HER TÜRLÜ GAYRETİ SARF EDECEĞİZ”

Kemalpaşa Belediyesi'ne kendilerini temizlemesi için fırsat tanıdıklarını belirten Baş, "Bizim buradaki temel edindiğimiz amaç, Kemalpaşa'nın bu soruşturmayla esasında bir fırsat geçti. Kemalpaşa siyasetini etik ve ahlaka olarak temizleme fırsatı veriyoruz. Devlet kurumlarımıza ve merciye açıklamaya yapmaya davet ediyoruz. Halkımız telaşa kapılmasın. Bizler her şeyin ortaya çıkması için ittifak olarak bütün parti ve organlarımızla her türlü gayreti sarf edeceğimizden emin olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DUYUMLARIN CİDDİYE ALINMASINI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK

Konuyu soru önergesi halinde meclis başkanlığına sunduklarını söyleyen Baş, “Bu bizim çevreden duyduğumuz duyumlar üzerine. Sabit bir şeye dayanmıyor. Meclis başkanlığından açıklama yapılmasını istedik. Bu duyumların ciddiye alınmasını gerektiğini söyledik. Bize bilgi verileceği söylendi ama bize verilen bir açıklama veya araştırma yok. Bizim elimize somut bilgi ve belgeler geçerse ise biz de bu konuya dahil oluruz. Soru önergesi aynı zamanda sayın başkan ve başkan yardımcısının imara aykırı yapı ile alakalıydı. Bununla ilgili de bir açıklama yapılmadı. Bu konunun encümene gelmesi gerekiyordu. Ceza ve hüküm kararı olarak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Tarım İl Müdürlüğünü verdiği ruhsat ihaleleri ve yıkım kararlarına binaen ancak soruşturma sonrasın encümene getirildi. Konu. 15 gün öncesinde geldi. Bu gecikmeyi operasyon tetikledi. Karşımıza çıkan olay aynı zamanda başkan ve başkan yardımcısını görevini kötüye kullanmasından başka bir şey değildir. Bunu da mecliste gündeme getireceğiz” dedi.

GÖZÜTOK: AYKIRI OLAN BİR ŞEYDİ

MHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Mustafa Gözütok ise, “Bilindiği üzere yasal mevzuata aykırı yapılara ruhsat ve yapı kullanma belgesi verilmesi hatta rüşvet karşılığında verilmesi ile ilgili operasyon başlatıldı. 11 kişi gözaltın alınıp 3 kişi tutuklanmıştı. Soruşturma devam etmekte. Devletimiz savcıları bu olayın üzerine şiddetli şekilde gidiyor. Bekleyip göreceğiz. MHP’nin vermiş olduğu dilekçede, 6 tane ruhsat vardı. Başkan izine çıktıktan sonra CHP’li milletvekili tarafından yapı kullanma ruhsatına imza atılmış. Yasal olmayan, aykırı olan bir şeydi. Dilekçe verildiğimizde belediyenin en üst mevkisinden bir resmi yazı geldi. Olumsuz ve kanunsuz bir şey yok dendi. Bizde dosyamıza koyduk. Buna biz karar veremeyiz. Resmi yazıya inanmak zorundayız. Bu da işin içine girerse savcılarımız bakarlar” ifadelerini kullandı.

BAŞ: İKİ AYRI KONUDA SUÇ UNSURU OLUŞUYOR

Gözütok’un sözlerine katılan Baş, “Olay iki yönlü. Sayın başkanın imzalanmaktan imtina ettiği bir ruhsatın vekalet bırakarak imzalatılması. bu konuda sayın başkan ve vekalet olarak imza atan arkadaşlarımız dürüst mü oluyorlar? Bu bir soru işareti. Aynı zamanda imara uygunsuzsa imara uygunsuz şekilde verilmesi. İki ayrı konuda suç unsuru oluşuyor” dedi.

ÇAĞRIDA BULUNDU: ELLİNİZDE NE VARSA SAVCILIĞA VERİN

Çağrıda bulunan Başkan Baş, “Kemalpaşa Belediyesi’nde idari makamlarında ve yönetici vasfında olan arkadaşlar, bu soruşturmaya katkı koyacak ellerinde ne varsa savcılığa vermelerini rica ediyoruz” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı