DASK: İzmir’e 340 milyon ödedik

DASK: İzmir'e 340 milyon ödedik

DASK Koordinatörü Erdal Turgut tarafından yapılan açıklamada, “İzmir ve depremden etkilenen toplam 30 bin hasar başvurusu alan Kurumumuz, dosyaların yüzde 98’inin incelemesini tamamlamıştır. Bu kapsamda sigortalılarımıza yapılan 340 milyon TL’lik ödeme, DASK tarihinin de en yüksek ödeme miktarıdır” ifadeleri yer aldı.

10 Haziran 2021 - 13:18 - Güncelleme: 10 Haziran 2021 - 14:05

ÖNCÜŞEHİR - CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, geçtiğimiz günlerde İzmir’de depremzede vatandaşların DASK ödemesi yaptığını ancak DASK'tan geri dönüşlerin beklentiyi karşılamadığına dair bir haber metni yayımlamıştı.

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, Kılıç’a cevaben bir basın açıklaması yayımladı. Açıklama, “Haber sitenizde 7 Haziran 2021 tarihinde yayımlanan ve Zorunlu Deprem Sigortalı konutları depremde hasar gören İzmirli vatandaşlara yapılan tazminat ödemelerine ilişkin CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın açıklamasına yer veren haberi okuduk. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına Sayın Milletvekili’ne ilettiğimiz açıklamayı sizinle de paylaşmak isteriz” ifadeleriyle başladı.

Açıklamanın devamı ise şöyle:

HASARLI BİNANIN HASARDAN BİR GÜN ÖNCEKİ HALİNE GETİRİLMESİ ESASTIR

Zorunlu Deprem Sigortası depremin konutlarda neden olduğu maddi hasarları karşılamaktadır. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi ile sigorta edilmiş binalarda meydana gelen hasarın nedeni, niteliği ve miktarı tamamen bağımsız sigorta eksperlerinin belirlemelerine göre tespit edilir. Sigorta tazminatının hesabında, tam veya kısmi hasar olmasına bakılmaksızın, rizikonun gerçekleştiği yer ve tarihte, benzer yapı özellikleri göz önünde bulundurularak, binanın piyasa rayiçlerine göre hesaplanan yeniden yapım maliyeti esas alınır. Hasarlı binanın hasardan bir gün önceki haline getirilmesi esastır. Sigortalı binanın depremden bir gün önceki durumuna getirilmesi prensibi uluslararası sigorta sistemlerinde uzun yıllardır kabul görmüş bir model olup, DASK tarafından da uygulanmaktadır.

TAZMİNAT ÖDEMELERİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

Bu çerçevede İzmir’de yaşanan depremin ardından da hasar tespitinde uzman, bağımsız eksperler tarafından binalarda deprem nedeniyle meydana gelen hasarlar tespit edilmiş ve sigorta bedeli doğrultusunda tazminat ödemeleri gerçekleştirilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamına alınan binalar ise deprem kaynaklı nedenlere dayanmaksızın risk taşıyan binalardır. Depremin doğrudan etkisi olmaksızın yapının gerek malzeme özellikleri, gerek işçilik hataları vb. nedenlerle ve tedricen özelliğini yitirmesi ve/veya eskimesi ve/ya korozyon nedeniyle güvenli yapı özelliğini kaybetmiş ve kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binalar sigortanın konusunu teşkil etmemektedir. Yine de ekibimiz, itirazı olan sigortalıların binalarını bizzat ziyaret ederek bir kez daha incelemiş, dosyalarda gerekli gördüğü değişiklikleri yapmış ve sigortalıların yanında olduğunu göstermiştir.

DASK TARİHİNİN DE EN YÜKSEK ÖDEME MİKTARIDIR

Bununla birlikte önemle belirtmek isteriz ki İzmir ve depremden etkilenen toplam 30 bin hasar başvurusu alan Kurumumuz, dosyaların yüzde 98’inin incelemesini tamamlamıştır. Bu kapsamda sigortalılarımıza yapılan 340 milyon TL’lik ödeme, DASK tarihinin de en yüksek ödeme miktarıdır.

SİGORTALILARIN YARALARINI EN KISA SÜREDE SARMAK…

Türkiye’deki konutların yüzde 100’ünü Zorunlu Deprem Sigortası sahibi yapmak için çalışan Kurumumuzun önceliği, sigortalıların yaralarını en kısa sürede sarmak ve normal hayata geçişi hızlandırmaktır. Bu kapsamda her zaman sigortalılarımızın yanında olduğumuzu bilginize sunar, kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına açıklamamıza yayınızda yer vermenizi rica ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hasan Karabağ sahalara indi
Hasan Karabağ sahalara indi
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu
Tur rehberi otel odasında ölü bulundu