Deneyimli gazeteciler Salıcı’nın İzmir basınına olan tutumunu...

Deneyimli gazeteciler Salıcı'nın İzmir basınına olan tutumunu eleştirdi!

Öncüşehir TV'de 'Basın Meclisi' programında gazeteciler Gökhan Kafalı ile Mikail Karadaş, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın CHP İzmir İl Başkanlığı’nda gerçekleşen toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularına karşı sergilediği tutumu eleştirdi.

25 Nisan 2022 - 14:25 - Güncelleme: 25 Nisan 2022 - 14:49

ÖNCÜŞEHİR - Can Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Kafalı ve Kent Haber Yönetim Kurulu Başkanı Mikail Karadaş, Öncüşehir TV’de ‘Basın Meclisi’ programının konuğu oldu. Deneyimli gazeteciler, Öncüşehir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt Dağdeviren moderatörlüğünde kentin gündemini değerlenirdiler.


KARADAŞ: SERDAR AKSOY HAKSIZLIĞA UĞRADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan hakkındaki iddiaların değerlendiren Karadaş, “Serdar Aksoy bir haksızlığa uğradığını düşünüyor. Belediyenin içerisinde usulsüzlükler varsa da benim dahilim yoktur diyor. Bunun sebebi şudur diyor; “Geldiler, bir şey istediler, vermedik” dedi. Daha sonra Deniz Yücel’e işaret ederek dedi ki; “bu belediyede olan biten işlere beni dahil ettiler, benim esasında dahilim olmayan bir olaydı. Rüşvet gibi skandal işler varsa beni dahil ederek belge hazırlattılar. Bunu iş vermediğim genel başkan danışmanlar yaptı. Sonra beni partiden ihraç ettiler. Beni bu hale getirdiler” dedi. Aksoy bu suçlamaları görevden alındığı günden itibaren yapıyor. Atila Sertel ve Tuncay Özkan’ın çektiği video da ikisi de kendi adına konuşuyor. İddia vahim mi, çok vahim. Ama biz bunu ilk kez duymuyoruz. Serdar Aksoy’un açıklamalarından önce de bunlar konuşuluyordu” dedi.

KAFALI: ÖZKAN’IN İZMİR’DE SİYASET YAPIYOR OLMASINI HAZMEDEMEYEN KESİM VAR

Aksoy’un Özkan hakkındaki iddiaların inandırıcı olmadığını söyleye Kafalı, “Asla inandırıcı değil, onu net söylemek isterim ama diyelim ki Tuncay Özkan’ın böyle bir talebi vardı, eskiden gazeteciyken Fethullah Gülen ile olan röportajından fotoğrafını almış koymuş bir ithamda bulunmuş. Fotoğraf 35 yıl öncesine ait. Tunca Özkan zamanda gazeteci olara bu röportajı yapmıştır. Ama dost olarak fotoğraf çekilmek başka bir şey. Dost olarak sarmaş dolaş Pensilvanya ziyaretine gidenler nerelerde, hangi konumlarda görüyoruz. Buradan bir FETÖ’cü çıkarmaya çalışmak yanlışlıktır, alçaklıktır, doğru değildir. Velev ki Tuncay Özkan’ın böyle bir şey şirketi vardı veya aracılık etti. Önceden de böyle şeyler konuşuluyordu. Yine altından bir şey çıkmadı, sadece dedikodudan ibaret olduğu ortaya çıktı. Sadece laf. Bu hikayeler yine partilileri başının altından çıkıyor. Tuncay Özkan’ın İzmir’de zemin bulmasını, İzmir’de siyaset yapıyor olmasını hazmedemeyen ve Tuncay Özkan’ı İzmirli görmeyen bir anlayış var. Oysaki o İzmirli görmeyenlerden daha fazla İzmirlidir” şeklinde konuştu.

KARADAŞ: SALICI’NINN TAVRINA CHP’NİN ÖNEMLİ İZMİRLİ GAZETECİLER CEVAP VERSİN

Geçtiğimiz hafta sonu CHP İzmir İl Başkanlığı ziyareti sonrası arabasına yönelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'ya basın mensuplarının, "Bu kadar İzmir basını burada sayın vekilim, kısa bir açıklama almak istiyoruz" söylemi sonrası "Kendinizi boşuna yormayın, benim İzmir'de konuştuğumu nerde gördünüz" söylemini eleştiren Karadaş, “Bence Oğuz Kaan Salıcı’nın İzmir basınına söylemiş olduğu bu tavra CHP’nin önemli İzmirli gazeteciler cevap versin. İzmir basını dediğiniz yerlerdeki adamın haberleri Türkiye’de gündem oluşturabiliyor. İzmir basını diye baktığınız, küçümsediğiniz adamlar Türkiye’de önemli işler yapıyor. Artık İzmir’in küçümsenmesinden vazgeçelim. Bunu sadece CHP’de değil, AK Parti’de yapıyor. Dışarıdan gelenlerin bir Ankara, İstanbul sevdası var. İzmir basını, İzmir muhabiri, İzmir’in suyu, İzmir’in buyu… Bizim büyüklerimizin bir sözü vardı, “çıkmışlar kabuklarını beğenmiyorlar.” Siz nereden gittiniz oralara acaba?” ifadelerini kullandı.

KAFALI: İZMİR BASINI OLARAK KENDİMİZE ÇEKİ DÜZEN VERMEMİZ GEREKİYOR

İzmir basınının öz eleştiri yapması gerektiğini vurgulayan Kafalı, “Öz eleştiri yapması gereken bir taraf  İzmir basını. Bu adam bizi niye ciddiye almadı da böyle davranıyor. Biz biraz kendi içimizde de bir şeyleri konuşmalıyız artık. İzmir basını olarak kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. Bir belediye başkanı davetinde bir araya gelmek yerine kendi aramızda toplantılar düzenleyip bir araya gelmemiz lazım. Bir araya gelip bizim şu şu hatalarımız var, Sayın Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’nın bu tavrı yanlıştır ama burada bu yanlışa sürükleyen bizim de tutumlarımız vardır, bunu kabullenmemiz lazım desek” dedi.

KARADAŞ: MUHABİRLERİ CİDDİYE ALARAK SORULARA CEVAP VERMELİYDİ

Karadaş ise, “Oradaki arkadaşlar muhabir arkadaşlar. Medya patronlarının günahı değiller. Oğuz Kaan Salıcı değil, istersen Kemal Kılıçdaroğlu olsun. Orada bir grup muhabir toplanmış ve soruları varsa eğer mutlaka onlar ciddiye alınarak sorulara cevap verilmeliydi ya da müsait bir dille, “arkadaşlar vaktim yok, kusura bakmayın. Demeç veremiyorum” deyip gitmeliydi” şeklinde konuştu.

KAFALI: BENCE HATASINI ANLAYACAKTIR

Son olarak konuşan Kafalı, “Sayın Oğuz Kaan Salıcı’nın yaptığı doğru değildir. Yanlıştır. Belki bir daha ki gelişinde düzgün bir tepki verebilirse bu tepki de yanlışını görebilirse… Bence hatasını anlayacaktır. Siyasetçinin basına ayar vermesi ilk veya son değil.  Sayın Cumhurbaşkanımıza FOX TV muhabiri bir arkadaş soru soruyor, Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki; “Önce FOX televizyonculuk yapmayı öğrensin.” Bu tavır da doğru değil” açıklamalarında bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu