Depremi bırakıp üslubu tartıştılar

Depremi bırakıp üslubu tartıştılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı olağan meclisinin 2. Oturumu Başkan Tunç Soyer’in olmaması nedeniyle CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu tarafından yönetildi. Şubat ayı ilk meclisinin tartışmaları gündem dışı konuşmalarda da etkisini hissettirdi. Pazartesi günkü oturumundaki İzmir'in depreme hazırlığı durumu üzerine başlayan tartışma 'üslup' üzerinden saptı. İki grupta deprem yerine birbirinin üslubunu tartıştı.

12 Şubat 2020 - 19:28 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 20:10

Didar DEMİRCİ - Meclis gündemi sorunsuz tamamlanırken, gündem dışı konuşmalar bölümüne şubat ayı olağan ilk oturumuna Tunç Soyer ve Ak Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe arasındaki tartışma yeniden alevlendi. Söz alarak konuşmaya başlayan Boztepe, “Ben burada hiç kimsenin aile hayatına asla girmem eğer bir kentte meclis üyeliği yapıyorsam onunla ilgili konuşurum. Onun dışına taşmam ben 2018 yılının Sayıştay Raporunu yeni okumaya başlamıştım ve daha sonrasında ne söyleyeceğimi bilmeden belediye başkanımız ve grup sözcümüz sözümü kesti. Siz şu an da CHP’yi değil bütün şehri temsil ediyorsunuz. Bir meclis üyesi, meclis başkanına hitaben susturun diye talimat veriyorsa eyvah ki eyvah. Sayın başkan biz burada bu kenti 5-10 dakika konuşmayacaksak yazık. Belediye başkanı zarafetten bahsetti burada ahlaksızlık dedi. Ben aynı kelimeyi kendisine iade ediyorum. Pazartesi benimle ilgili ağzından ne çıktıysa noktasına virgülüne dokunmadan iade ediyorum” dedi. Ardından Boztepe, Başkan Soyer’in kendisini tehdit ettiğini iddia ederek “Biz bu kentle ilgili konuşurken bizi konuşturmuyorsunuz. Ben pazartesi tehdit edildim! Bana otur yerine, dışarıda iş bekleyen yüzlerce insan var benim tırnağıma bir şey olursa bunun sebebi Tunç Soyer’in sorumluluğundadır” diye konuştu. Bunun üzerine meclisten tepki sesleri yükseldi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU ‘ÜSLUP’

Boztepe’nin konuşmalarına karşılık Başkanvekili Mustafa Özuslu, “Elinizi vicdanınıza koyun! Biz herhangi bir konudan gerek bize gerek İzmir’le ilgili öneri ve eleştirilere ket vurduk mu? Olmamış bir şeyi olmuş gibi anlatmak doğru değildir. Biz Türkiye’ye örnek bir meclisiz. Amacımız söz kısmak değil. Herhangi bir şeyi kısıtlamak gibi derdimiz yok! Sükûnetinizi kaybetmeyin. Aynı konular üzerinden lütfen gitmeyelim. İstanbul ve Ankara’daki konuşmaların VTR’lerini izledim. Gündem dışı konuşmaları iyi ki öyle yapmışız gündem dışında başka bir şey konuşulmuyor. Gündem dışı bundan dolayı gündem dışı. Hiçbir kısıtlama koymuyoruz her konuda konuşulabilir. Meclisin bir yönetmeliği var bence sayın Boztepe bu yönetmeliği tekrar okusa anlayacaktır. Bunları hatırlatmak istemiyorum” dedi.

Ardından kendisine söz hakkı doğduğunu dile geriren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “31 Mart 2019 tarihinde halkın seçimiyle bu meclisi oluşturduk. Hizmetlerimizde de oy vermiş vermemiş bakmıyoruz. Bunu da bugüne kadar kanıtladık. Burada bir birlik beraberlik içerisinde olduk. Her şeyi konuşa bilirsiniz ama bunun bir üslubu ve adabı vardır. Biz bugün hukuk devletinde yaşıyorsak ona göre davranmalıyız. O gün 4 Ak Partili arkadaşımız söz aldı ve konuştu. Hüsnü Bey de ‘Aslan yattığı yerden belli olur ‘diye söze başladı ve başkana hakarete varan bir söylem içerisine sözüne girdi. Sayıştay raporu hakkında başkan zaten gerekli savunmayı verdi. Benim haddime değil bir belediye başkanını talimat vermek. Ben bir belediye meclis üyesiyim. Grubumuzun kişilik haklarını ihlal etmiştir. Bundan dolayı görüşümü söyledim. Başkanın bir meclis üyesini dışarı çıkarma hak ve yetkisi de vardır. Belediye çalışma yönetmeliğini tekar tekar okumalıyız. Tüm mesele burada üslup bu çok zor bir şey değil” diye savunmasını yaptı.

Konuyla ilgili Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal’da İzmir’le ilgili her konuda eleştirilerine devam edeceklerini söyleyerek, “Biz Tunç Soyer’in özel hayatına ilişkin bir tartışma yaparsak haklısınız. Ama biz Tunç Soyer’i bulunduğu makam nedeniyle eleştirirsek burada muhalefet gurubu olarak haklıyız. Eğer ortaya bir objektiflik koyacaksak. Sayıştay raporu okuna bilir eleştirilebilir. En son da bunu söyleyen meclis üyesi şunu diye bilir mi ‘Sayın başkan Seferihisar’da yapmış olduğunuz hataları burada da yapmayın’ diye bilir mi? Diyebilir. Eleştirinin cevabını muhatabı verecektir bunun takdir hakkı da vatandaşındır. Dolayısıyla büyütülecek bir mevzu değil. Size kimse meclis toplantılarını biran önce yapın da kapatın demediler. Üslubunuz kabul edilebilir değil! Bu taraftan yapılan eleştirileri kesiyorsunuz, sizin eleştirileri kesmiyorsunuz. Eşit olmadığınız kanaatindeyiz. Biz burada başta Büyükşehir Başkanı olmak üzere her türlü eleştiriyi yapacağız” dedi.

Hızal’ın konuşmalarının ardından konuya müdahil olan Başkanvekili Özuslu, “Eleştiri bir haktır. Burada eleştiri olacak, bu eleştirilere yanıtta verilecektir. Dolayısıyla burada eksik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Yani eleştiri hakkını da söz söyleme hakkını da demokratik bir şekilde tüm meclis üyelerini kullandığını düşünüyorum. Her zaman gelişe biliriz bu konuda adım atmaya da varız. Tabi ki teşvikte hata olmaz belli konularda söz söylerken genel olarak o sözün tekabül ettiği alanlara da dikkat etmeliyiz. Yoksa Sayın Tunç Soyer’in eleştirileri nasıl tahammül ettiğini ve nasıl kaldırdığını herkes biliyor” diye cevapladı.


ER VE ERBAŞLARA İNDİRİMLİ ULAŞIM

İzmir Büyükşehir Belediye meclisi İzmir Barosunda stajyer olan öğrencilerin indirimden yararlanmasına yönelik yazılı önergeyi 4736 sayılı kanunda yer almadığı gerekçesiyle ret erken, er ve erbaşların indirimli ulaşımdan yararlanması ile ilgili önergeyi oy birliğiyle kabul etti.

Büyükşehir Meclisine verilen önerge şu şekilde:

“7179 sayılı Askeralma Kanunu kapsamında erbaş/erlerin İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmasını sağlayacak kişiselleştirilmiş İzmirim Kart ve zayi bedeli tarifesinin belirlenmesi gerekmekte olup, Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği kapsamında ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz verilen kişiselleştirilmiş kartların dışında kalan Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart bedeli ve tüm Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart zayi bedelinin belirlenmesi hususunun “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği kapsamında, ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz verilen kişiselleştirilmiş kartların dışında kalan Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart bedeli olarak 10,00-TL ve ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından ücretsiz verilen kişiselleştirilmiş kartlar dâhil tüm Kişiselleştirilmiş İzmirim Kart zayi bedeli ise 20,00-TL olarak belirlenmesi” şeklindeki görüş doğrultusunda oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı