Depremzedelerden ‘TMMOB’ eylemi: 17 katta rakı sofrası...

Depremzedelerden ‘TMMOB’ eylemi: 17 katta rakı sofrası kuranlar…

İzmir Depremzedeleri Derneği, TMMOB önünde 'emsal artışı' itirazları için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan İzmir Depremzedeleri Dernek Başkanı Haydar Özkan, “Bayraklı bölgesinde emsalimize karşı çıkan TMMOB'un Makine Mühendisleri Odası 17 katlı binanın 17'nci katında rakı sofrası kurmakta. Oradan bize itiraz ediyorlar" ifadelerini kullandı.

15 Ocak 2022 - 15:02

ÖNCÜŞEHİR - 30 Ekim 2020 depreminde orta ve hafif dereceli hasar gören konutlar için depremzedeler ‘emsal artışı’ talebinde bulunmuş ve depremzedelerin talebi yaklaşık bir yılın sonunda karşılık bulmuştu.

Ekim 2021’de Bayraklı Belediye Meclisinde alınan kararla birlikte ilçede yüzde 10 emsal artışı kararı verilmişti. Büyükşehir Belediye Meclisinde karar revize edilmiş ve parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 oranında emsal artışı kararına imza atılmıştı.

Kararın ardından açıklama yapan Türk Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği(TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu, sağlıklı kentler açısından kararın uygun olmadığını belirterek plan notlarına itiraz etmişlerdi.

Ancak TMMOB’nin itirazı, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Bayraklı Belediye Meclisinde reddedilmişti. İtirazın reddedilmesinin ardından TMMOB, emsal artışı kararına karşı harekete geçti ve yargı yoluna gitti.

TMMOB İKK, dün İzmir İdare Mahkemesi’ne verdiği dilekçeyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi’ne dava açtı.

DEPREMZEDELERİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR

Alınan karar sonrası depremzedeler 'emsalimize dokunma' çağrılarında bulunurken, TMMOB'dan geri adım gelmemesi nedeniyle depremzedeler TMMOB İzmir İl Binası önünde basın açıklaması düzenledi. Katılımcılar adına İzmir Depremzedeleri Derneği Başkanı Haydar Özkan açıklamalarda bulunurken, "Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen depremde 79.272 bağımsız bölüm hasar almış ve yaklaşık 250 bin yurttaşımız depremle birlikte evini terk etmek zorunda kalmıştır. Yakınlarıyla birlikte yaklaşık 500 bin yurttaşımız mağdur olmuştur. Bir seneyi aşan süreden bu yana İzmirli depremzedelerin mağduriyetlerini ve içinde bulundukları çözümsüz durumu haykırmaktayız. Geçtiğimiz süreçte sesimizi sağır sultan dahi duymuştur, mağduriyetimizi anlamış ve içinden çıkılmaz bir durumda olduğumuzun farkına varmıştır. Geldiğimiz noktada tarihsel birikimi ve kültürünün de etkisiyle, yaşamın her alanında halktan, emekten yana olan TMMOB'un İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onanan imar artışının iptaline dönük açmış olduğu dava biz depremzedeleri hayal kırıklığına uğratmıştır. TMMOB'un İzmirli depremzedeleri duymamakta ve görmemekte olduğu düşüncemiz bir kez daha tescillenmiştir" dedi.

ARTIK YAKAMIZDAN DÜŞÜN

TMMOB'U depremzedelerin yanında olmaya davet eden Özkan, "Deprem olduğu günden bu yana en büyük destekçimiz olacağına inandığımız TMMOB biz depremzedeleri görmezden gelmekte, sorunun çözümü için dişe dokunur bir öneri sunmamaktadır. TMMOB'un "devlet evlerinizi bedavaya yapsın" talebi gerçeklikle bağdaşmamakta, popülist bir söylem olmaktan öteye geçmemektedir. Ülkemizin ve yurttaşlarımızın içinde bulunduğu ekonomik koşullar herkesin malumudur. Hal böyleyken sorunların çözümü için gerçekçi politikalar üretme gerekliliği ortadadır. Ülkemizdeki enflasyonist etkiyle birlikte kentsel dönüşüm için ödenmesi gereken miktar 600.000-700.000 liralara kadar yükselmiştir. Bu düzeydeki meblağları depremzedelerin ödemesi olanaksızdır. Emsal artışının mevcut durumda tek çıkış olduğu aşikardır, aksi durumda depremzedelerimiz arsa paylarını yok paraya satmak zorunda kalacak ve mecburi bir göçe maruz kalacaktır. TMMOB yurttaşlarımızın göçe maruz kalmasına, böylece arsalarımıza bölgede sayısı gitgide. artan gökdelenlerin inşa edilmesine razi midir? Sürecin başından bu yana iki temel gereklilik olduğunu kararlılıkla ifade ediyoruz: Birincisi yerel yönetim tarafından sağlanacak olan emsal artışıdır, ikincisi merkezi hükümet tarafından sağlanacak olan faizsiz kredi desteğidir. TMMOB depremde hasar görmüş evlerin yenilenmesinin önüne geçerek, olası bir depremde yaşanacak olan can kayıplarının sorumluluğunu üstlenecek midir? Emekten ve halktan yana olan TMMOB'u, tarihi boyunca olduğu gibi halktan yana olmaya, depremzedelerimizin hayatını karartan bu kararını gözden geçirmeye ve davadan çekilmeye davet ediyoruz. Artık yakamızdan düşün!" dedi.

BİZLER RANTÇI DEĞİLİZ

TMMOB'un haktan uzaklaşmak için farklı yöntemler belirlediğini vurgulayan Özkan ,"Biz aslında buraya siyah çelenk koyacaktır. Biz eylem tarihimizi açıkladıktan sonra. Eyleme 4 gün kala TMMOB'un belediyeyi emsal konusunda mahkemeye vermesi düşündürücüdür. Acaba bizimle yüzleşmek istemiyorlar mı. Sayın Serdar Sandal'ın bizle yaptığı toplantıda depremzedeler bir tarafta şehri plancıları odası bir taraftayken,  bizi halkla niye karşı karşıya getiriyorsunuz diye tepki gösteren TMMOB üyeleri acaba halktan uzaklaşmak için mi bunu seçmişlerdir? Halka ulaşmak bu kadar zor mudur? 15 aydır biz depremzedeler 3 defa TMMOB'un ayağına giderken, bir kere bile depremzedeleri ziyarete edip sizin derdiniz sıkıntınız amacınız nedir, bununla ilgili ortak bir çözüm noktasında buluşalım" noktasında herhangi bir harekette bulunmamışlardır. Sadece TV'lere çıkıp 3'ncü köprüyü satıp depremzedelerin evleri yapılabilir gibi popülist, anlamsız ve bizim için kabul edilmez bir anlayış ile söylemelerde bulunmaları bizi oldukça üzmüşlerdir. Popülist söyleminden memnun olmamalarına rağmen, şu an getirilen nokta oraya götürmüştür. Bizler depremzedeyiz. Bizler ekonomik yönden mağdur olmuş insanlarız. Bizler rantçı değiliz. Bizler sadece yüzde 20 olarak verilen hakkı ekonomik koşullar nedeniyle kaybetmiş olmamıza rağmen bize nefes verecek bir hava yaratacağından emsalimize kimsenin dokunmasına müdahale etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

17 KATLI BİNADA RAKI SOFRASI KURUYORLAR

Makine Müdensileri'nin kullandığı bina üzerinden de eleştirilerini sürdüren Özkan, "Bizim anlatmak istediğimizi iki konu vardı bunlarla ilgili pankartlarımız  TMMOB'un önünde duruyor. Manhattan  diye sevinilen göklere çıkarılan Bayraklı projesin yüksek katların hepsi dururken, depremzedenin 1 katına 2 katına sporun yaratanlara kapak olsun diye bunu buraya koyduk. Bizim Bayraklı bölgesinde  emsalimize karşı çıkan TMMOB'un Makine Mühendisleri Odası 17 katlı binada ve 17'nci katında rakı sofrası kurmakta. Oradan bize itiraz ediyorlar" dedi.

İKİ BAŞKAN VATANDAŞLARLA BİR ARAYA GELDİ

Yapılan elemi Mimarlar Odası Başkanı İlker Kahraman ve Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Helil İnay Kınay'da takip ederken, eylem sonrası kendilerine sitemde bulunan vatandaşlar ile bir araya geldiler. Makine Mühendisi olduğunu belirten bir vatandaşın 'neden bu kadar bizden kopuksunuz, neden yanımızda değilsiniz?' eleştirisine yanıt veren Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı İlker Kahraman,"Biz sizden kopuk değiliz, depremin hemen ardından  ben Bayraklı'ya geldim ve hep oradaydım, sadece bir iletişim kopukluğu olduğunu düşünüyorum. Bunlar konuşarak çözülebilecek sorunlar, sizlerin mağduriyetini anlıyoruz. Ayak üstü konuşulacak konular da değil bunlar. Bir gün oturalım ve hep birlikte konuşarak çözüm yolu bulalım" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye taşındı
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye...
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım