Dervişoğlu’ndan Vekillere çağrı: “Vatandaşla iç içe...

Dervişoğlu’ndan Vekillere çağrı: “Vatandaşla iç içe olmaya davet ediyorum”

TBMM Grup Başkanvekili ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir İl Başkanlığında gerçekleştirdiği basın toplantısında “İzmir’in bütün milletvekillerine, hangi partiye mensup olursa olsun vatandaşın dertleriyle baş başa bırakmamak, onların dertlerine çare olabilmek adına vatandaşla iç içe olmaya davet ediyorum. Çağrım öncelikle iktidar milletvekillerindir” ifadelerini kullandı.

10 Eylül 2021 - 12:00

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - TBMM Grup Başkanvekili ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, İYİ Parti İzmir İl Başkanlığında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Düzenlenen basın toplantısına Dervişoğlu’nun yanısıra; İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ile il yöneticileri katılım gösterdi.

“SADECE RESMİ GEÇİTLERLE VEYA EĞLENCELERLE DEĞİL…”

Dervişoğlu, “Dün İzmir kurtuluşunun 99. yıl dönümü kutladık. Bugün hem milletimize hem de İzmir’e tekrar kutlu ve mutlu olsun. 15 Mayıs 1919’da işgale karşı İzmir’de şanlı bir direniş başlatılmıştı. O direniş daha sonra Samsun’da ilk adımın olduğu, Amasya’da ilan oldu. Erzurum ve Sivas’ta duruş oldu. 23 Nisan 1920’de TBMM kuruluşu ile Ankara’da irade oldu. 26 Ağustos’ta Büyük Taarruz oldu. 30 Ağustos’ta zafer oldu. 9 Eylül’de de kurtulmuş oldu. Bugünleri yaşatan ecdadımıza minnet ve şükran duygularımı iletiyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere saygı ve minnetle anıyorum. 99. yılı kutladık dedik; İzmir coşku ile kutladık. Önümüzdeki yıl İzmir’in kurtuluşunun 100. yılını kutlayacağız. Sadece resmi geçitlerle veya eğlencelerle değil; İzmir’de Türk tarihindeki yerinin doğru belirlenmesi açısından 100. Yıl kutlamalarına farklı bir anlam yüklemenin yerinden olacağı kanaatini düşünüyorum. 100. yıl kutlamaları için İzmir’de şimdiden hazırlıklara başlanmasını, sempozyumların, konferansların ve panellerin yapılarak önümüzdeki yılın İzmir yılı olarak tarihe geçmesini temenni ediyorum” dedi.

“BU YILDA SANCILARLA BAŞLADI”

Yeni eğitim ve öğretim yılı için gözlemlerini dile getiren Dervişoğlu, “Yeni eğitim yılı başladı. Her yıl olduğu gibi bu yılda sancılarla başladı. Eksiklikler ve yetersizlik söz konusu. Ciddi bir sorun olan öğretmen açığı var. 26 Haziranda Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir yurt içi gezisinde kendisine öğretmen açığı ve öğretmen atamalarıyla ilgili gayret sarf edilmesi gerektiği dendiğinde öğretmen açığı bulunmadığını söylendi. Oysa Sayıştay raporuna göre 450 bin, Milli Eğitim Bakanlığına göre de 107 bin öğretmen açığı bulunmakta. Bu yıl 35 bin öğretmen ataması yapıldı. Bu açığın zaman kaybedilemeden kapatılması ve hükümetin ciddi adımların atılmasını bekliyoruz. Ücretli öğretmenlerin kadroya alınmasa talebini de buradan tekrarlıyoruz. Açık devam ederken, atanamayan öğretmenlerin sayısı 500 bine yaklaşırken ülkem senede 40 bin öğretmen yetiştiriyor Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki plansızlık, ön görüsüzlüğü yüzünden sancı giderek büyüyor” diye konuştu.

“YÜK ÖĞRENCİ VE VELİLERİN SIRTINA KALMIŞ”

İzmir’de geçtiğimiz yıllarda yaşana depreme de değinen Dervişoğlu, “Bazı okullarımızda eğitime devam edilemiyor. Bu okullar başla yerlere taşınıyor. Bunlardan bir tanesi, benim ikamet ettiğim Güzelbahçe’de bulunan 60 yıl Anadolu Lisesi. Kullanılamaz durumda bina. Başka bir yere taşındı. Oradaki öğrenciler, veliler ve öğretmenler ile çeşitli temaslarda bulundum. Ödenek sorunları olduğu için taşınma işlemlerini bile doğru düzgün yapamıyorlar. Yük öğrenci ve velilerin sırtına kalmış. Gördüm, öğrenciler sıra taşıyor. Öğrencilerin eğitim yapacakları okulda yaşadığımız çağda bu duruma düşüren zihniyeti yeniden gözden geçirmesi için hem uyarıyor hem de bilgilendiriyorum. Depremin sancıları devam ediyor. Ağır, orta hasarlı ve yıkılan binalar var. Belirsizlik devam ediyor. Zarara uğrayan vatandaşların sorunlarını çözümüne dair açıklamalar bekliyoruz. Emsaldan kaynaklı problemeler de var. Zarara uğrayan vatandaşlar platform ve dernekler kuruyorlar. Ama karşılarında resmi muhatap yok. Bu sorununda sonuna kadar takipçisi olacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarını, ranta dönüştürme çalışmaları olarak sürdürülmesi noktasındaki itirazımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA”

Yapılan ilçe ziyaretlerinde esnaf ve vatandaşlardan dinlediklerini sorunları aktaran Dervişoğlu, “Hem ziyaret ediyor hem de esnaf ve vatandaşlarımızın dertlerini dinliyoruz. Geçimini çiftçilikten sağlayan vatandaşlarımızı yoğun olana bölgeleri ziyaret ediyoruz. Torbalı, Menderes ve Selçuk’ta çeşitli temas ve ziyaretlerde bulundum. Çiftçi zor durumda. Girdi maliyetlerinin aşısı yükselmesi ama ürün fiyatlarını yerinde sayması, yem fiyatlarının yükselmesi ama süt fiyatlarında artış olmaması sayesinde hayvancılıktan ve çiftçilikten vazgeçilmesine şahit oldum. Sebze üreticileri fiyatlarının tüccarların vicdanına bırakılmasından müzdaripler. Ürününü tarlada bırakan çiftçiler var. Beklentilerine karşılık fiyat bulamadıkları için ürünlerini kaldırmadan tarlalarını yenden sürmüşler. Onların bu yılı nasıl geçireceğini hükümetinde aynı acıyı ve ızdırabı hissederek Türkiye ve İzmir çiftçisinin sorunlarına çare aramak zorunda. Esnaf perişan durumda. Katı atık vergileri, kredi borçları, haciz ve icralarla boğuşuyor ama hükümetten yapılan açılamalarda ülke sanki güllük gülistanlık. Bu iktidar artık yapması gereken işlere bakmalı. Artı siyasi rant elde etme anlayışını terk etmeli” şeklinde konuştu.

“ZAMAN KAYBETMEDEN BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ YOLUNA CİDDİ ADIMLAR ATILMALI”

İzmir’in trafik sorunu olduğuna değinen Dervişoğlu, “Zaman kaybetmeden bu sorunun çözümü yoluna ciddi adımlar atılmalı. Hem merkezi hem yerel yönetimin bir koordinasyon içinde bu sorunu çözmek için adımlar atılmalı” dedi.  

“KAZA NASIL YAPILIR DİYE ÇALIŞMA YAPILMIŞ”

Torbalı’ın Pamukyazı Mahallesinde önemli bir mesele olduğunu vurgulayan Vekil Dervişoğlu, “Köyün muhtarı ve mahallede yaşayanlar ile toplantı yaptık. Ciddi sorunların olduğunu yerinde anladık. Orada bir kavşak yapılmış. Sanki mühendisler burada trafik akışını nasıl sağlarız diye değil kaza nasıl yapılır diye çalışma yapılmış. Bende iki defa kavşaktan döndüğümde her ikisinde de kaza olma ihtimali kendini hissettir. Yol çalışması yapılmış, mahalle ortadan ikiye bölünmüş. Ne üst, ne alt geçit ne yaya geçidi var. Arkadaşlarımız konu ile ilgili çalışıyor. Ben Bakanlığa kadar ileteceğim. Kara Yollarını orada ciddi bir çalışma yapmasını talep ediyorum” diye konuştu.

“DERDİN ÇÖZÜMÜ İÇİN ADIM ATMAYA GAYRET SARF ETSİNLER”

Türkiye’nin gerçek gündemleri ile meşgul olduklarını söyleyen Dervişoğlu, “Yapay gündemlerle pek fazla uğraşmıyoruz. Zaman kaybetmiyoruz. İzmir’in bütün milletvekillerine, hangi partiye mensup olursa olsun vatandaşın dertleriyle baş başa bırakmamak, onların dertlerine çare olabilmek adına vatandaşla iç içe olmaya davet ediyorum. Çağrım öncelikle iktidar milletvekillerindir. TÜİK’in verilerine göre hükümetin organlarının verdiği rakamlar üzerinden günlük gülistanlık ülkeymiş gibi sunma çalışmalarından vazgeçsinler. Yaraya parmak bassınlar. Derdin çözümü için adım atmaya gayret sarf etsinler. İzmir’de İYİ Parti olarak yaptığımız çalışmaların doğru neticeler verdiğine değinmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞ PELİKANLARDAN DAHA FAZLA İLGİ GÖRME TALEBİNİ GÜNCELLİYOR”

İzmir Büyükşehri Belediye Meclisi'nde dönem dönem yaşanan fikir ayrılıklarının 'çatlak' olarak değerlendirilmesi yönündeki soruya yanıt veren Dervişoğlu, "Bunlar doğal şeyler. Partilerin sözcüleri, yetkilileri beyanda bulunur. Bu ittifakın millet tarafından istendiğini söyledik. Bağlayıcı olan liderlerin söylemidir. İzmir'de millet ittifakı olarak seçime gördük. O yerel seçimlerde gerçekleşen bir ittifaktı. İBB Başkanımız bir açkılamada bulundu sandıklar açıklandıktan sonra . İttifak sandığın açılmasının arından ittifak fiilen bitmişti. Ancak millet ittifakın sürdürmesini istiyor. Bizim CHP ile görüş ayrılıklarımız fikir ayrılıklarımız olabilir ancak bu Millet İttifakına zarar vermiş Sayın Tunç Soyer zaten ben 'Ben sadece İzmir'de yaşayan insanların değil, pelikanların belediye başkanıyım' diye. Vatandaşlarımız pelikanlardan daha fazla ilgi görme talebini sıklıkla güncelliyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
Memleket Partisi İzmir, Menemen'de Uğur Mumcu'yu andı
AK Parti İzmir İl Başkanlığı da Kabaş için suç duyurusu yaptı!
AK Parti İzmir İl Başkanlığı da Kabaş için suç duyurusu...