Döviz artışı Büyükşehir’i de etkiledi! Borç yüzde 17...

Döviz artışı Büyükşehir’i de etkiledi! Borç yüzde 17 arttı

Dövizin yükselmesiyle beraber İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin borçlanmasının yüzde 17 oranında arttığını açıklayan Başkan Tunç Soyer, “Bütün bu tabloya ve Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen bunu sürdürmeyi başaran bir kurum olarak hem çalışma arkadaşlarımla hem de kurumun güçlü yapısıyla iftihar ediyorum. O nedenle bir tedirginliğimiz ve korkumuz yok. Geleceği daha güzel inşa edebilecek şekilde yürüyoruz” dedi.

23 Kasım 2021 - 14:05

ÖNCÜŞEHİR – Türkiye’de son günlerde döviz kurlarındaki yaşanan hızlı artış ve kurdaki seviyelerin çok değişken olması en çok takip edilen konular arasına girdi.

Döviz kurlarındaki büyük artış İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni de etkiledi. Yatırımları için dış borçlanma yoluna giden Büyükşehir Belediyesi, döviz kurlarındaki artışla döviz bazında yaptığı dış borç da aynı oranda arttı.

“3.1 MİLYAR LİRALIK BİR BORÇ ARTIŞI SÖZ KONUSU”

Büyükşehir’in döviz bazında yaptığı borçlarda yüzde 17’lik bir artış olduğunu açıklayan Soyer, “Bizim 31 Mart 2019’da göreve geldiğimizde 790 milyon Euro dış borcumuz vardı. Bu 2021 Ekim sonunda 923 milyon Euro’ya çıktı. Yani döviz cinsinden toplamda yüzde 17’lik bir borçlanma söz konusu. Ama aynı dönemde 321 milyon Euro da borç ödemesi yaptık. Bu üstelik pandeminin ve depremin yaşandığı dönem. Bunları şunun için söyledim: İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çok emniyetli, güvenli bir kara bütçesi var. Bu 20 yıldır aslında hayatın ve siyasi konjonktürün getirdiği bir dirençlilik, kendi ayakları üzerinde durabilme becerisi, koşullar ne olursa olsun yıkılmamak, kenti geliştirmeye ve ileri taşımaya devam etmek iradesi ve bununla ilgili oluşmuş kurumsal yapı. Dolayısıyla tabii ki etkileniyoruz. 2019 Mart sonundan 2021 Ekim sonuna kadar geçen süre içerisinde… Göreve geldiğimizde 6.34’müş Euro. Şu anda 12 küsur irada. Arada yüzde 197’lik bir fark var. Buna rağmen İBB’nin bütçesinde TL bütçesinde sadece 3.1 milyar liralık bir borç artışı söz konusu. Euro borçlanmamız da yüzde 17’lik bir artışla sürdürülebilir ve istikrarlı bir borç tablosu var. Özetle bütün bu tabloya ve Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntılara rağmen bunu sürdürmeyi başaran bir kurum olarak hem çalışma arkadaşlarımla hem de kurumun güçlü yapısıyla iftihar ediyorum. Zaten başka türü olsaydı bugün bu imzayı atıyor olmazdık. Bugün bu imzayı atabiliyorsak bu, karşılıklı güvenin yarattığı bir eser. O nedenle bir tedirginliğimiz ve korkumuz yok. Geleceği daha güzel inşa edebilecek şekilde yürüyoruz” dedi.

BUCA METROSU’NUN TEMELİ NE ZAMAN ATILACAK?

Başkan Soyer Buca Metrosu’nun temel atması ile ilgili Aralık ayının ortalarında ihalenin netleşmesini beklediklerini ifade etti ve “Ocak ayının ilk günlerinde temel atma töreninin gururunu hep birlikte yaşayacağız” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü