Efsane geri dönüyor

Efsane geri dönüyor

1980 ve 1990 yıllarına damgasını vuran Çeşme festivali yeniden hayata geçiyor. 25 yıl aradan sonra, bu yıl 18 – 22 Eylül tarihleri arasında Çeşme Belediyesinin katkılarıyla düzenlenecek olan Çeşme Festivali, zengin programıyla karşımızda.

28 Ağustos 2019 - 15:16

Didar DEMİRCİ - Çeşme Ilıca otelde düzenlenen basın toplantısında Çeşme Festivalinin müjdesini veren Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, 25 yıl aradan sonra Çeşme Festivali’ni hayata geçirmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek “Geçmişte İtalya’dan Belçika’ya, Yunanistan’dan Lüksemburg’a kadar onlarca ülkede canlı yayınlanan, benim de 14 yaşında gönüllü rehber olarak başladığım, Lara Fabian, Georges  Maustaki gibi sanatçılara Çeşme’de geçirdikleri zaman boyunca eşlik ettiğim, 22 yaşında festival koordinatörü olarak görev aldığım bu çok değerli organizasyonu, bugün Çeşme Belediye Başkanı olarak hayata geçirmek, benim için tarif edilemez bir heyecan ve mutluluk.


O dönemi hatırlayanların özlemle andığı, küllerinden yeniden doğan Çeşme Festivali’ni 18-22 Eylül tarihlerin arasında “Ege’nin İki Yakası” teması ile gerçekleştireceğimiz zengin bir programla yeniden başlatıyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Çeşme Esnaf Odası ve Alaçatı Turizm Derneği’nin de katkılarıyla gerçekleştirilecek Çeşme Festivali’nde Ilıca, Alaçatı, Ildır, Çiftlikköy, Reisdere gibi Çeşme’nin her köşesinden etkinlikler gün boyu devam edeceğini vurgulayan Başkan Oran, “Türk ve Yunan sanat dünyasından önemli isimleri festival sahnemizde misafir edeceğiz. 5 gün devam edecek festivalimizin, tüm konser ve etkinlikleri ücretsiz olacaktır” açıklamasını yaptı. Başkan Oran, festival hakkında şu şekilde bilgi verdi;


“Hüsnü Şenlendirici, Yeni Türkü, Cafe Aman İstanbul, Şinadika ve Kırıka, Yunanistan’dan ise Eleftheria, Arvanitaki, Solon Lekkas gibi müzik grupları ile Maria Ekmekçioğlu, Georgia Kofinas gibi ünlü şeflerin yemek atölyeleri, Sunay Akın ile Ege Öyküleri ve Ankara Devlet Opera ve Bale’sinin sahneleyeceği ‘Zorba’ gösterileri Çeşme Festivalimize zenginlik katacak.

Her yıl genişleyerek büyüyeceğine inandığımız bu festival ile Çeşme Yarımadasında tarih, dans, müzik, kültür ve yemek buluşmalarına ev sahipliği yapacak, farklı temalar ile her yıl dünyanın dört bir köşesine dostluk köprüleri kuracağız.

Nezaketi ve Şair kişişiliği ile Türk Siyasi Hayatında yeri doldurulamayacak olan rahmetli Başbakanımız, halkın onu bağrına bastığı ismi ile Kara oğlan Bülent Ecevit’in 1947 yılında kaleme aldığı Türk Yunan Şiirinin;

Aramızda bir mavi büyü

Bir sıcak deniz

Kıyılarında birbirinden güzel

İki milletiz

Bizimlecek bir gün

Ege’nin altın çağı

Yanıp yarının ateşinden

Eskinin ocağı

dizelerinde sözünü ettiği Ege’nin Altın Çağının dirilmesine, dostluğumuzun ve ticari ilişkilerimizin pekişmesinde etkisi olacağına yürekten inanıyoruz.

Bölgenin en güzel zamanı eylül ayında bu güne kadar ev sahipliği yaptığı İyon, Lydia, Pers, Pergomon Krallığı, Roma, Bizans, Osmanlı gibi sayısız medeniyetleriyle, zengin Kültürüne tanıklık edeceğiniz, tarih, sanat ve lezzet dolu bir keşif yolculuğuna tüm halkımızı bekliyoruz.

Bir mavi büyü ile birbirine bağlanmış, ortak kaderlerin, zengin kültürleriyle iki güzel milletin Çeşme’deki buluşmasına sizleri de çağırıyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKİ Karabağlar kura çekiliş tarihi belli oldu
TOKİ Karabağlar kura çekiliş tarihi belli oldu
Davutlar’da artık altyapı sorunu konuşulmayacak
Davutlar’da artık altyapı sorunu konuşulmayacak