Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu

Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu

Özellikle maaş artışlarında belirleyici etken ise 2019 yılının ilk 6 ayında gerçekleşecek olan enflasyon rakamları olacak. İlk 5 aylık enflasyon rakamları ise açıklandı. Bu açıklanan rakamlar neticesinde ise emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili detaylar kesinleşmeye başladı.

09 Haziran 2019 - 19:46

Türkiye'de 12 milyonun üzerinde emeklinin gözü Temmuz ayında yapılacak olan zam miktarında. Henüz bayramdan önceki Cuma günü biner liralık ikramiyelerini alan bireyler, şimdi de Temmuz ayında yapılacak zam miktarının ne kadar olacağı ile ilgili bekleyişte. 5 aylık enflasyona göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı yüzde 4.99, memurların ve memur emeklilerinin ki yüzde 5.99 olarak çıktı. Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki tahmine göre de SSK ve Bağ-Kur'lulara yüzde 6.7, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 7.7 zam yapılabilecek.

Temmuz'da maaşlar artacağından, her ay verilen ek ödemelerin tutarları da yükselecek. Maaşın yüzde 4'ü, yüzde 5'i oranında olan ek ödemenin tutarı, yeni aylıktan hesaplanacağı için zamlanacak. Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da memur maaş katsayısındaki artışla yükselecek.

Halen bin 224 lira 81 kuruş olan bu sınır, şu ana kadar gerçekleşen yüzde 5.99 zam oranına göre bin 298 lira 18 kuruşa, tahminlere göre ise bin 319 lira 12 kuruşa ulaşacak. Yani maaşı bin 319 liranın altında olanlara yüzde 5, üstünde olanlara yüzde 4 oranında ek ödeme verilecek.

Temmuz zammı yüzde 6.7 olursa net maaşı bin 67 liraya, ek ödemeyle birlikte eline geçecek para bin 120 liraya çıkacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu