Emlak fiyatları ile ilgili genel bir bilgi almak istiyorsanız...

Emlak fiyatları ile ilgili genel bir bilgi almak istiyorsanız haberimiz tam da size göre...

İnternet üzerinden günümüzde her türlü ihtiyacımızı kolay bir şekilde karşılayabiliyoruz. İnternet ve mobil teknolojilerin gelişmesi sonrası artık her birimizin internete ulaşımı çok kolay. Bu sayede de kolay bir şekilde dilediğimiz her şeyin siparişini internet üzerinden verebiliyor ve fiyat karşılaştırmalarını bu iş için özel olarak yapılmış internet siteleri üzerinden yapabiliyoruz.

15 Mayıs 2019 - 15:46 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 16:59

Bugün arama motorları ve özellikle Google’ın bu denli gelişmiş olması nedeniyle internet üzerinde herhangi bir şeyi ararken ilk tercih ettiğimiz arama motoru Google olmaktadır. Google üzerinden dilediğimiz her şeyin aramasını yapıyor ve istediğimiz sonuçlara kolayca ulaşabiliyoruz.

 

Bu yazımızda sizi gayrimenkul alanının Google’ı olarak adlandırabileceğimiz bir internet sitesi ile tanıştırmak istiyoruz. Sitemizin ismi Flatfy.

 

Flatfy üzerinde toplam 1189 farklı emlak ilan sitesine ilişkin ilan bilgileri yer almaktadır. Kısacası tek bir sayfa üzerinden bu 1189 farklı emlak sitesine ilişkin ilanların tamamına erişim sağlayabilirsiniz. Üstelik Flatfy aracılığıyla emlak ilanı araması yapmak oldukça kolay.

 

Flatfy sitemiz, son yıllarda çıkan ve yapay zeka uygulamalarının en kolay yapılabildiği yazılım dili olan Python ile yazılmış bir internet sitesidir. Python diliyle yazılmış olmasının sitemize kattığı iki büyük avantaj söz konusudur. Bunlardan biri; 1189 farklı ilan sitesindeki ilanlar üzerinde tarama yaparken bunlarda tekrar eden ilanları karşınıza çıkarmamasıdır. Tekrar eden ilanlar olduğu takdirde Flatfy bunları sadece tek bir kere kullanıcının karşısına çıkarmaktadır.

 

Flatfy’a Python’un sağlamış olduğu bir diğer kolaylık ise Türkçe metin kalıplarını algılayabilecek bir altyapı sunuyor olmasıdır. Örneğin; İstanbul Pendik’te bir emlak ilanı araması yapmak istiyorsanız Flatfy’ın arama çubuğuna “Pendik 3+1 gar yakını satılık daire” şeklinde bir ifade yazdığında ilgili sonuç ekranda çıkacaktır.

 

Flatfy’ın sunduğu hizmetlerden bir diğeri ise her ay emlak fiyatlarına ilişkin ülkemizin farklı şehirlerindeki durumu ortaya koyan raporlardır. Bu raporlar aylık olarak yayınlanmaktadır. Mayıs ayı raporu ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Şimdi haberimizin de konusu olan mayıs ayı ortalama satılık ve kiralık dairelerin fiyatlarına ilişkin raporlara birlikte bakalım.

Flatfy tarafından hazırlanan raporların ilki yukarıda yer alan ve ortalama satılık daire fiyatlarının yer aldığı rapordur. Raporda 14 farklı çoğunluğu büyükşehir olan şehirlerimizde mayıs ayı içerisinde Flatfy veri tabanında yer alan emlak ilanları baz alınarak bunların ortalamasının hesaplanması sonucunda belli fiyatlar ortaya çıkmıştır. Bu fiyatlar daire büyüklüklerine göre ayrılmıştır. 1+1’den 4+1’e 4 farklı daire tipine dair fiyatlar raporda gösterilmektedir.

 

Rapora farklı daire tiplerini ele alarak birlikte göz atalım.

 

1+1 dairelere baktığımızda rapordaki şehirler içerisinde en yüksek fiyata sahip olan şehrin Muğla olduğu görülmektedir. Muğla, ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’u dahi geride bırakmayı başarmıştır. Tabi ki Muğla’da bu fiyat seviyesinin ortaya çıkmasının en önemli sebebi, sadece Türkiye’den değil dünya çapında en çok talep gören tatil beldelerinin Muğla’da yer almasıdır. Nitekim Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi değil Türkiye’nin dünyanın en güzel tatil beldeleri arasında yer alan bu bölgelere yaza doğru gittiğimiz yılın bu zamanında talebin de gittikçe artmasından dolayı fiyatların yükselmesi doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının en yüksek olduğu şehrin Muğla olması yazın geldiği bugünlerde beklenen bir sonuçtur. 1+1 daireler dışında 2+1 dairelerin ortalama satılık daire fiyatlarında da Muğla en yüksek fiyata sahip olan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz fiyata sahip olan şehir ise Malatya olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin doğu bölgesinde yer alan bir şehir olan Malatya’ya olan talebin düşük olması bu sonucun en önemli sebebidir. Malatya’dan sonra listede yer alan şehirlerden en ucuz olanı ise Eskişehir olmuştur. Eskişehir’i ise Samsun takip etmiştir.

 

2+1 daireler içerisinde en ucuz fiyata sahip olan şehrimiz ise yine Malatya olmuştur. Malatya’yı ise Ankara takip etmiştir. 1+1 dairelerde Malatya’dan sonra en düşük fiyatlara sahip olan şehir olan Eskişehir’in 2+1 dairelerdeki fiyat seviyesi ise azımsanmayacak ölçüde artmıştır. Yine de en ucuz fiyatlara sahip olan şehirler içerisinde Eskişehir’in en ucuz fiyatlara sahip olan 4’ncü şehir olduğunu görüyoruz. Ankara’yı ise Konya takip etmektedir. 2+1 dairelerde görüldüğü üzere; en ucuz fiyatlara sahip olan bölgelerimiz genel olarak doğu ve iç bölgelerde yer alan şehirlerdir. 2+1 dairelerde en yüksek fiyata sahip olan şehir Muğla’nın fiyat seviyesi ise astronomik ölçüde artmıştır. Neredeyse en yakın rakibi olan İstanbul’un 2 katı kadar yüksek bir fiyat seviyesi Muğla için söz konusu olmuştur.

 

3+1 dairelere baktığımızda ise en yüksek fiyata sahip olan şehrin burada İstanbul olduğunu görüyoruz. 4+1’de ise en yüksek fiyatlar İzmir şehrinde görülmektedir. İstanbul’un 3+1’de en yüksek fiyatlara sahip olan şehir olmasının sebebi ise İstanbul’un genel olarak çalışan nüfusa ev sahipliği yapan ve ülkemizin adeta üretim ve ekonomik başkenti olmasından kaynaklıdır. Hal böyle olunca çalışan ailelerin en çok tercih ettikleri daire tipi ise 3+1 daireler olmaktadır. Bu nedenle, 3+1 dairelere olan talebin İstanbul’da en yüksek olması oldukça doğal bir sonuç olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bunun yanı sıra hem 3+1 hem de 4+1 dairelerde en düşük fiyatlara sahip olan şehirlerimiz ise sırasıyla Ankara ve Konya’dır. Yine, raporda yer alan şehirler içerisinde en düşük fiyatlara sahip olan şehirler iç bölge şehirleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum da bir emlağın fiyatının doğrudan konumu ile belirlendiği gerçeğini bir kere daha göstermektedir. Nitekim Ankara’nın ülkemizin en büyük 2’nci şehri olmasına rağmen en düşük emlak fiyatlarına sahip olmasının nedeni tamamıyla konumundan dolayıdır.

 

Flatfy tarafından hazırlanan raporlardan ikincisi ise yine ilk raporda bulunan şehirlerin olduğu ortalama kiralık daire fiyatlarına ilişkin yukarıda yer alan rapordur. Yukarıdaki raporda yine ilk rapordakine benzer bir şekilde 1+1’den 4+1’e 4 farklı daire tipine ilişkin bilgilere yer verilmektedir.

 

1+1, 2+1 ve 3+1 dairelerin tamamında en yüksek fiyatlara sahip olan şehrimiz Muğla olmuştur. Yaz döneminin yaklaştığı mayıs ayında böyle bir sonuç ile karşılaşmamız oldukça doğaldır. Zira, Muğla’ya olan talep yaz aylarında oldukça yükselmektedir.

 

4+1 dairelerde ise en yüksek ortalama kira bedeline sahip olan şehir İstanbul olmuştur. Tabi ki raporda yer alan fiyatların ortalama fiyatlar olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Zira İstanbul’da da ilçelerden ilçelere gayrimenkul fiyatları çok ciddi ölçüde değişmektedir. İstanbul’un merkezi sayılabilecek Beyoğlu ile artık İstanbul’un en uç noktalarından biri olan Silivri’deki gayrimenkul fiyatları arasında tabi ki çok ciddi farklılıklar ortaya çıkacaktır ve bu durum oldukça doğal bir durumdur.

 

En ucuz fiyatlı şehirlere geldiğimizde ise;

 

  • 1+1 dairelerde Bursa;
  • 2+1 dairelerde yine Bursa;
  • 3+1 dairelerde Malatya ve
  • 4+1 dairelerde ise Eskişehir’in

 

en ucuz ortalama kiralık daire fiyatlarına sahip olan şehirler olduğunu görüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de uyuşturucudan aranan kişi pansiyonda yakalandı
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu
İzmir'de kilisenin çatısında Martı operasyonu