Emlak Konutları Platformu dava açmaya hazırlanıyor!

Emlak Konutları Platformu dava açmaya hazırlanıyor!

Emlak Konutları Platformu Sözcüsü Nevzat Özkılıç, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın çözüm odaklı yaklaşım içinde olmadığını öne sürerek; sorunlarının çözümü için olası bir mahkemeye çok yönlü hazırlandıklarını dile getirdi. 

03 Mayıs 2021 - 12:50

ÖNCÜŞEHİR - Karşıyaka Belediyesi’nin 0.40 emsal büyüme haklarını koruyan 07.03.1984 onaylı Bostanlı İmar Planı notlarında değişikliğe gitmeyerek, dikey ya da yatay şekilde yapılaşma haklarının mahalle sakinlerine verilmesini isteyen Emlak Konutları Platformu, Cemil Tugay’a sitemde bulundu. Platformun Sözcüsü Nevzat Özkılıç, “Genel başkanımızın talimatına uyarak sorunumuzu ya acilen çözmenizi  ya da önerdiği gibi referanduma gitmeyi istiyoruz. Gelin Atakent Mahallemize sandığı koyun, sonucu hep birlikte görelim. İşte demokrasi;  işte sandık” ifadelerini kullandı.

“MAĞDURİYETİMİZİN BİR AN ÖNCE GİDERİLMESİNİ İSTERİZ”

Karşıyaka Belediye Başkanımız Sayın Cemil Tugay'ın dün bir televizyon programına verdiği demeç hakkında konuşan Nevzat Özkılıç, “Sayın Başkana uzun bir süredir yanıt vermedim çünkü  belediye içinden bize gelen bilgiler, başkanın çözüm odaklı bir yaklaşım içinde olacağı yönündeydi. Her zaman belirttiğimiz gibi bizler çözüme hazırız. Mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini isteriz. Kazanacağımızdan endişemiz olmadığı halde sorunumuzun  mahkemeye taşınmasını elbette istemeyiz. Fakat başkan, takındığı bu tavırla bize ne yazık ki başka bir yol bırakmıyor. Bu yüzden ben ve ekip arkadaşlarım olası bir mahkemeye çok yönlü hazırlandık” dedi.

“BİNLERCE İNSANIN HAKKINI GASP EDİYOR”

Kısa bir süre önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeden bahseden Özkılıç, “Sayın Kılıçdaroğlu, sağ olsun bizden desteklerini esirgemedi ve belediye başkanlarımız Soyer ve Tugay'a dönerek "Bu sorunu çözün. Halka rağmen karar alamazsınız" dedi. Akabinde referandum yapılması gerekliliğini birkaç kez tekrarladı. Ancak Cemil başkanın dün basına verdiği demeçte gördük ki mağduriyetimize ve genel başkanımızın kesin  talimatlarına rağmen fikir ve tavırlarında hiçbir değişim olmamış. Verdiğimiz yüzde 80’i aşkın oylarla seçilen başkan, 14 aydır çürük raporu ile yıkım kararı verilen ve evlerini boşaltan, Başak Apartmanı sakinlerinin sesini duymuyor, mahallemizde yaşayan binlerce insanın hakkını gasp ediyor ve  emsal hakkını vermiyor” ifadelerini kullandı.

“SANDIĞI KOYUN, SONUCU HEP BİRLİKTE GÖRELİM”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a seslenen Özkılıç, “Açıklamalarınız bizim için kabul edilebilir değil, hiçbir belgeniz olmadan, gerçeklerle örtüşmeyen açıklamalar yapıyorsunuz. Sizinle polemiğe girmek istemediğimiz halde yaptığınız açıklamalara, karşı cevap verme zorunluluğu hissediyoruz. Bizlere bu haksızlığı neden ve niçin yapıyorsunuz? Bizler halkız, haklıyız, mağduruz. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi çoğunluğuz. Yeşili ve dokuyu yaratan ve korumak isteyen zaten bizleriz. "Hak, hukuk, adalet!" diyoruz. Genel başkanımızın talimatına uyarak sorunumuzu ya acilen çözmenizi  ya da önerdiği gibi referanduma gitmeyi istiyoruz. Gelin Atakent Mahallemize sandığı koyun, sonucu hep birlikte görelim. İşte demokrasi;  işte sandık” dedi.

TUGAY NELER SÖYLEDİ?

Başkan Tugay'ın konu hakkında bir televizyon programına yaptığı açıklamalar ise şöyle;

“Konu şu, geçerli bir imar planı olmayınca burada böyle durumlar için imar kanunun tanımladığı bir şey var. O da, yüzde 40 zemine oturmuş bir inşaat hakkı olacak.  Bizim sahada yaptığımız araştırmada, oradaki insanlar dedi ki ‘biz bu alanı, daha fazla yeşil dokusu olduğu için daha ferah bir yerleşim alanı olduğu için biz burada daha sakin ve sesiz bir otamada yaşamayı tercih ettiğimiz için burada oturuyoruz. Dolayısıyla buranın inşaata bağlanmasını istemiyoruz.’ Bizden önceki dönemde, iki tane inşaat çevresindeki yeşil dokuyu tamamen yok edecek şekilde yapılmış. Buna oradaki halk çok şiddetli tepki göstermiş. Çok fazla şikayet konusu olmuş. Ben göreve geldiğim zaman bir tane daha inşaat için ön ruhsat verilmiş ve bina tamamen yıkılmış insanlar evlerinden çıkmışlar.  Orda ki inşaatın yapılmasını bekler hale gelmişler.  Bu noktada  biz devir aldık. Bu konuda geçerli bir imar planı var mı bu konuyla ilgili büyükşehir belediyesine sorduk. Oradan gelen cevapta da dendi ki ‘burada geçerli olan bir imar planı yok. Burada bir plan çalışması yapılması yeterli olur.’ Bu cevabı aldıktan sonra, biz orada k insanların görüşlerini sorarak ona göre bir karar aldık. Buradaki insanların çok büyük çoğunluğu oranın yeşil dokusunun korunmasını, burada inşaat artışının olmaması yönünde, beklentilerin olduğu söylendi. Durum bu halde olunca biz de mevcut olan binalar aynı şekilde inşaat yapımına sahip olsunlar, hiç kimseye bir inşaat hakkı kaybı yaşatmayalım. Daha fazla genişleyerek inşaat yapmalarına onay vermeyelim dedik. Geçmiş dönemde ön ruhsat verilmiş olan bir tek binaya mecburen insanlar mağdur olmasın diye onay verdik. Ama diğer bölümler için oradaki halkın talebi neyse o yönde karar verdik.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey olmamış gibi izledi
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...