Eriş’ten Menderes’e çağrı: Çöpten korkmayın!

Eriş'ten Menderes'e çağrı: Çöpten korkmayın!

Ödemiş ilçesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen “Ödemiş Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi” projesi için çalışmalardan örnek vererek; Menderes’e kurulması planlanan Katı Atık Tesisi’ni savunan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “ÇED verilirse; Menderes’te çevresel bir zararı olmazsa bende desteklerim” dedi.

16 Nisan 2021 - 20:27

ÖNCÜŞEHİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis toplantısında Menderes’te yapılması planlanan katı atık toplama tesisi için hazırlanan planların Mecliste oy çokluğu ile kabul edilmesi ile ilgili söz alan Menderes Belediyesi Meclis Üyesi Ayşegül Duran Türker, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karayakayalı'nın sözlerine tepki gösterdi.

Bu konuşma üzerine söz alan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş’teki Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesislerinden örnek vererek kaygı ve endişe duyulmayacak bir durumun söz konusu olduğunu belirtti.

Eriş, “Ödemiş olarak bölgemizde biz 5 kardeşiz. Tire, Bayındır,  Kiraz, Beydağ ve Ödemiş. Ödemiş, ortalama 30 kilometre yakında ama gönül yakınlığımız daha fazla. Özellikle ben bölgemize verdiğimiz tarımda ve diğer alanlarda verdiğiniz destekler için teşekkür ederiz. Bizim ortak bir projemiz var. Başka ilçelerimizde özellikle Menderes ilçemizde son dönemlerde kamuoyunda da izliyorum; daha bir ilgili olduğum için söz aldım. Bakırçay Bölgesinde bir tesis yapıyorsunuz. Bu tesis buradan baktığım kadarıyla kırsal bir alanda yapılıyor. Etrafında herhangi bir tarım alanı veya buna benzer işletme yok. Seçilme alanında herhalde uygundur. Bir de bitti gibi düşünebileceğimiz Küçük Menderes’in güney kanalında bizim bir testimiz var. Burada da ortaklık yaşıyoruz. Geçtiğimiz yılda da AK Parti’nin değerli grup sözcüleri bu konuda bilgi istedi. Kiraz’da, Beydağ’da yalan vahşi depolamanın sakıncaları adına bu konuda güzel bir yol aldık. bu gördüğünüz yer dünyadaki en verimli alanın kalbi. Boşnak köyümüz olan köye yaklaşık 10 kilometre, sanayi merkezine 2 kilometre. Sağında solunda tarım işletmeleri, tüm çevresinde patates yetişiyor. En büyür hayvancılık yaşandığı bölgedeki işletmelerde yer alıyor. Bu tesis hemen hemen bitti. Alt yapı, yol yatırımları var. onun dışında üretime hazır, denetim üretimini de başladı. Bu tesisin yapımı ile ilgili ben geldiğimde alt yapıları ve ÇED raporlar alınmıştı. Özellikle Menderes meclis üyesi arkadaşımızın kaygılarını düşünerek de  söz aldım. Bu tesis belki Türkiye’de değil, Avrupu’daki en modern tesislerden bit tanesi. Bu tesislerin şu an ki üretiminde 5 kardeş ilçenin evsel atıklar işlenecek. 350 ton güm olarak 7,8 megavatları bir enerji elde edilecek atıkların işlenmesinden Günde 100 ton da organik gübre elde edilecek.  Bu gösterdiğim alanları tüm çevresinde kullanılan topraklarımızda kimyasal gübre kullanılıyor. Biz günde 100 ton üretilen gübreden parklarımızda, kooperatiflerimiz ile birlikte değerlendirmek kimyasal gübre yerine; organik gübre ile topraklarımıza sahip çıkmak istiyoruz. Yine çekinceler anlamında, bende teknolojik olarak ilçe ve bölgem adına kaygı duydum. Eksi bir vakumlama ile; dışarıdaki basınç ile içerideki basıncın düşürülmesiyle koku sisteminin çıkmaması teknolojik olarak üstünlüktür. Bu evsel atıkların metaldir, plastiktir zaten toplama anında da alınacağı için orada işlenecek. Burada işlenecek atıklar iki kez işlendikten sonra komposto halinde de işlendikten sonra kuru bir halde, suyu da çıkarıldıktan sonra 100 metre tesisimize içme suyu kalitesinde getirilecek.   O suyu hem parklarımızda hem de kuraklığın yaşandığı yerde tarıma verilecek olmasını düşündüğünüz ve bizleri desteklediğiniz için çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇED VERİLİRSE; MENDERES’TE ÇEVRESEL BİR ZARARI OLMAZSA BENDE DESTEKLERİM”

“Köyün delisi olarak da bunu bir yıl önce haykırdım” diyen Başkan Eriş, “Selçuk’un ve Torbalı’nın çöplerini de istiyoruz. Daha sonra Kemalpaşa ve Gaziemir’in çöpleri de gelsin dedik. Bin 200 tonluk bir kapasitesi var. bu tesisi gördükçe gezdikçe daha bir rahatlılıkla dile getirebilir duruma geldim. Menderes meclis üyesinin kaygılanmasını tabi ki anlıyorum. Ama bir soru sormak istiyorum. Bu tesislerin Ödemiş ve Bergama’da yapılan, Menderes’te yapılması planlanan tesislerin çeki nereden alınıyor. Hangi kurum veriliyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan alınmıyor mu?mutlaka çevre etki değerlendirilmesi yapılıyor ondan sonra. Ödemiş içinde uygun olmasa benden daha da karşı çıkacak kimseyi bu anlamda görmüyorum.  O ÇED verilirse; Menderes’te çevresel bir zararı olmazsa bende desteklerim diyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey olmamış gibi izledi
Çocukluk arkadaşını öldüresiye bıçakladı, hiçbir şey...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...
İşte İzmirli Başkanların 20'li yaşları...