Eski Başkan Bülent Soylu iki konsere bir buçuk milyon harcamış!

Eski Başkan Bülent Soylu iki konsere bir buçuk milyon harcamış!

Menderes Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Kayalar, bir televizyon programında Menderes Belediyesi’nin borcunu açıkladı. Kayalar, AK Partili Eski Başkan Bülent Soylu’nun sadece 2 konser için 1,5 milyon lira harcadığını açıkladı.

25 Nisan 2019 - 13:19 - Güncelleme: 25 Nisan 2019 - 15:25

Menderes Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili Mustafa Kayalar, Sonsöz TV’de yayınlanan Günaydın Ege Programına konuk oldu.

Menderes Belediyesi eski Başkanı Bülent Soylu’nun seçimlerden önce, ‘1 oy fark atsınlar İzmir’i terk etmeyen namerttir’ açıklamasına değinen Kaylar, “Eski başkanımız şu anda Menderes’te… Seçimden önce yaptırdığımız anketlerde 10 bin fark görünüyordu ve bunu açıklamıştık. Bunun üzerine eski başkanımız ‘1 oy fark atsınlar İzmir’i terk etmeyen namerttir’ dedi. Biz seçimlerde 7 bin 852 oy fark attık ve kendisi Menderes’te. Ama başkanımız 1 oy fark dedi, 7 bin küsur demedi” ifadelerini kullandı.

“Kapı kapı dolaştık”

Kayalar ilçedeki gerginlik üzerinden önemli mesajlar verirken, “Biz çok güzel bir seçim kampanyası yürüttük. Eşimle, örgütümle kapı kapı dolaştık. Girmediğimiz ev kalmadı. Sonrasında projelerimizi açıkladık. Halkla bütünleştik. 5 yıl içinde ilçe çok gerildi. ‘Senden, benden’ oldu. Seçimden sonra esnafımız, vatandaşımız, ‘Menderes’e huzur geldi, gerçekten bahar geldi. Siz 3-5 ay bir şey yapmasanız bile gelin çay, kahve içelim, biz size 6 ay verdik’ diyorlar. Bunun yanında hizmetler noktasında ihtiyaç olan neyse yapılacak. Büyükşehir’imizin desteği arkamızda... İnsanlarımızın içi rahat olsun. Mecliste de gerginlik oluyordu. Bu gerginlik bilinçli bir proje… 2014’ten sonra ilk olarak biz mecliste üstündük. Gerginlik yoktu, olumlu şeylere destek veriyorduk. Sonra bizden transferler olunca meclis birden gerildi. Belediyenin kapısı önceki dönem kapalıydı. Şimdi açık. İsteyen gelir, görüşürüz” açıklamasında bulundu.

“Vergi dairesi bütün taşınmazlarımıza haciz koymuş”

Belediyenin 2014-2019 döneminde 135 milyon TL’lik borca sokulduğunu aktaran Kayalar, “Son dönemde yapılan çoğu şeye hayır dedik ama geçiyordu. 135 milyon TL borcumuz var. Bunun çok büyük çoğunluğu mal alımı için yapılanlar. Acilen esnafa ödenmesi gerekiyor. Ben esnafımızın, çiftçimizin halinden anlarım. 34 milyon TL’lik borcun bu kısmı ödenmezse birçok arkadaşımız batacak. Şimdi arkadaşlarımızı çağırıyorum, bir yöntem bulacağız ve ödeyeceğiz. Vergi dairesi bütün taşınmazlarımıza haciz koymuş. Amacım ilk olarak Menderes’teki esnafımızı rahatlatmaktır. Birkaç taşınmazı Büyükşehir’e devretmek belediyemiz mali açıdan rahatlatmak istiyoruz. Geçen dönem Aziz Kocaoğlu başkanımız istedi, hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu.

“İki konsere yaklaşık 1 buçuk milyon TL borçlanılmış”

Önceki yönetimin mali noktada uygulamaları hakkında önemli rakamlar veren Kayalar, “Yazın yapılması gereken asfalt kışın yapıldı. Seçime yetişsin diye yaptılar. Ayrıca krediyle yaptıkları için belediye borca sokularak bırakıldı. Bir Gümüldür festivali var, adı festival. Festivalle alakası yok. Bir konser veriyorlar, o kadar. Geçen sefer Sibel Can Hanım konseri için belediyemizin uygun gördüğü rakam 775 bin TL. Murat Boz için 667 bin TL. İki konsere yaklaşık 1 buçuk milyon TL borçlanılmış. Kasadan para çıkmamış ama fatura kesildiği için bize borç geliyor. Yapılır sanatçılarımız gelir, biz de yaparız ama öncelik bu değil. Önceki yönetim Menderes’te sadece kaldırımları boyadı. Faturalarda şişirmeler var. Bağımsız denetim şirketleriyle anlaştık, inceliyorlar, 3-4 ay sürecek bu süreç. İhaleleri inceliyoruz. Neler alınmış, satılmış, hepsine bakacağız. Biz bir şey var demiyoruz, ama yanlış bir şey varsa bütün hukuki yollar için gereken ne varsa yapacağız. Bu para Mendereslilerin parası… Bu parayı kendi paramızdan daha iyi harcamalıyız. Vatandaşın parası senin namusun olmalı. Bazı alımlar var. Fatura kabul edilmiş ama mal yok. Ödeme yapılmamış ama biz borçluyuz. Arkadaş malı vermediğini söyledi. İnceliyoruz, gerekeni yapacağız. Menderes’in parasını yedirmeyeceğiz” dedi.

“135 milyon TL borç var”

AK Partili Soylu döneminde taşınmaz satışlarıyla sık sık gündeme gelen Menderes Belediyesi’nde yeni dönemde bu uygulamanın duracağını söyleyen Kayalar, “Taşınmaz satışlarını durdurduk. Hiçbir satış yapmıyoruz. Yer satmayacağız. Menderes’in taşınmazları kalsın. Amacım hiçbir yeri satmamak. Bu dönemde birçok yer satılmış. Bu satışlarda usule, ihaleye aykırı bir şey var mı? Bunlara bakacağız. Yaklaşık 22 milyon TL’lik bir satış olmuş. Bu kadar da para girmiş, buna rağmen 135 milyon TL borç var. Kamuya da borcumuz var. Birçok yere var, personele var” diye konuştu.

“İşçi ve personel çıkarmadık”

Belediyenin bürokratik yapısındaki rotasyonlara dair açıklama yapan, “İşçi ve personel çıkarmadık. Ama yukarıda bazı müdürlerimizin, memurlarımızın yerlerini değiştirdik. Özdere’ye, Gümüldür’e sezondan dolayı işçi kaydırdık. Merkezden oralara takviye yaptık. Müdürler noktasında rotasyon yaptık. İşten ayrılan bir müdürümüz yok. Personel A.Ş. diye bir şirketimiz var. Burada birkaç personel eski yönetim tarafından, ben mazbatayı almadan çıkarılmış. Neden yapıldığı belli… Bizim yönetimimizde kimse işten çıkarılmadı” ifadelerini kullandı.

“Ben talimat verdim; Orayı kaldıracağız”

Yapıldığı dönemde tartışmalara yol açan ve mahkemelik olan Özdere Çukuraltı Sahil Projesi için konuşan Kayalar, “Mendereslilere müjde veriyorum” dedi. Kayalar, “Parasının yüzde 70’ini Büyükşehir’in verdiği projeydi. Sahilin üzerine beton dökülerek yapılan bir kafeterya vardı. İlk amacımız bu kafeteryayı kaldırmak. Ben talimat verdim. Orayı kaldıracağız. Betonu da kaldıracağız. Orayı eski sahil haline döndüreceğiz. O proje 5 milyon TL’lik bir projeydi. Mahkemelikti. Mahkeme olmasa bile ben onu kaldırmak istiyordum. Tartışılan bir konuydu. Sahilin arkasındaki bir sokaktan mekanın adresi gösterilerek ruhsat verilmiş” dedi. 

“Olmayacak yerlere para harcanmış”

Görevi aldıktan sonra tasarruf uygulamalarına start verdiğini söyleyen Kayalar, “Olmayacak yerlere para harcanmış. Mart ayında 120 ton yakıt harcanmış. Biz 12-13 ton yakıt harcamışız. Seçim döneminden önce de fazla harcanıyormuş, 70-80 tonmuş. Ben 20 Nisan’da baktırmıştım, 12-13 tondu, aradaki fark belli. Makam aracına kadar tüm araçlar kiralık. Çok fazla para sağa sola harcanmış. 1 kilogramlık hizmet kitapçığı dağıtılmıştı Mendereslilere, faturaları geldi. Kömür dağıtmışlar, faturaları geldi. Kesen firma bize haciz göndermiş. Bu kadar kömürü kime dağıttınız?” ifadelerini kullandı.

“Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte imar sorunlarını aşacağız”

İmar uygulamalarına değinen Kayalar, “İmar müdürünü değiştirdim. Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte imar sorunlarını aşacağız. Mevcut imarda güzel bir revizyon yapacağız, hataları düzelteceğiz. Menderes, Tahtalı Barajı’ndan sıkıntı çekti. İnsanlarımız taşınmak zorunda kaldı. En büyük zararı Menderes gördü bu barajdan. Çok büyük sıkıntılar yaşadık. Sulama projesi vardı. Gördes’e yapılan barajın sorunları oldu, su tutmadı, orası açılsaydı, bizim barajımız sulamaya dönecekti. Tahtalı Barajı çok geniş alanları kapsıyor. Büyükşehir ile oturup konuşuruz, mesafeleri kısaltmaya çalışacağız. Vatandaşımızın desteğini hep gördük. Tüm sorunlarını çözeceğiz. Borçlar var diye hizmet yapmayacak değiliz. Bir iki sene içinde Menderes Belediyesi’ni işler hale getireceğim” açıklamasını yaptı. 

“Eski başkan köylere hiç gitmemiş”

Kayalar, eski Başkan Soylu’nun köyleri ihmal ettiğini söylerken, “Seçim döneminde gezerken köylerde çok şikayet vardı. Başkan seçimden seçime geldi dediler. Benim sözüm vardı. İlk önce köylerden başlayacağım. Köyler hizmete aç. Eski başkan hiç gitmemiş” dedi.

“Banyodaki aynaları altın süslemeli”

Soylu’nun kendisinden önceki Başkan Ergun Özgün’ün meydan projesini iptal ederek yaptırdığı yeni bina ve içindeki makam odasına değinen Kayalar, “Banyodaki aynaları altın süslemeli, çok büyük bir odası var. Mobilyalar çok lüks. Şaşalı koltuklar var. Oturmayı düşünmüyorum. Mimarisi aynı Cumhurbaşkanlığı külliyesine benziyor. Onun minyatürü. Oranın resim, yabancı dil kursları ve sosyal projeler için kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Orayı halka açacağım. Ayrıca telefon numaram herkeste var. Kapım herkese açık. Herkes bize ulaşacak” açıklamasında bulundu. 

“Halk meclisi, muhtarlar masası projelerimiz var”

Projelerine dair bilgiler veren Kayalar, “Halk meclisi, muhtarlar masası projelerimiz var. İlk aşamada bu iki projeyi gerçekleştireceğiz. Meydan ve otopark sorunumuz var. Büyükşehir belediyemizle konuşacağız.  Menderes’e saat kulesi getirdiler. 200 bin TL bütçe ayırdılar. Saat kulesi ve Menderes’in hiçbir bağlantısı yok. Niye yaptılar anlamadım. Bizim sembolümüz taş köprüdür. Menderes girişinden meydana kadar bir düzenleme yapacağız. Hastaneyi bitireceğiz. İnsanımız merak etmesin. Menderes’te doğalgazsız mahalle kalmasın diyorduk. Çalışmalarımızı yapacağız ve Menderes’te doğalgazı olmayan mahalle kalmayacak. Yeni düzenlenen meydanda Atatürk heykelimiz olacak. Saat kulesini kaldırıp, başka yere taşıyacağız. Ulaşım konusunda çalışmalarımız olacak. Konak ve Üçyol’a otobüslerimiz vardı. İZBAN’dan sonra kaldırıldı. Büyükşehir ile konuşup bir ek çalışma yaparak otobüs seferleri koydurmaya çalışacağız.  Hobi bahçeleri noktasında tarım arazisini mahvetme durumu var. Kapatalım desen vatandaş mağdur olacak, kapatmayalım desen tarıma sıkıntısı var” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
65 yaş üzerinin kahve ve çikolatası Bornova Belediyesinden
65 yaş üzerinin kahve ve çikolatası Bornova Belediyesinden
İzmir normale dönüyor... Vapur seferleri arttırıldı...
İzmir normale dönüyor... Vapur seferleri arttırıldı...